Mucha – 10 ciekawostek dla dzieci
1. Pełna nazwa popularnej muchy to mucha domowa. Nazwa nawiązuje do jej środowiska – od wieków bowiem towarzyszy człowiekowi i zamieszkuje tam, gdzie duże skupiska ludzi.
2. Muchy są owadami, które bardzo dobrze przystosowały się do życia w otoczeni człowieka. Odżywiają się zazwyczaj resztkami po ludziach, wygrzewają się na ciepłych szybach i elewacji naszych domów, a także często starają się przezimować w naszym otoczeniu.
3. Muchy nie są odporne na mróz. Zwykle podczas zimy starają się znaleźć ciepłe i suche miejsce, w którym mogą przetrwać zimę. Bardzo często jest to jakieś miejsce w naszym otoczeniu na przykład dziury, czy wnęki w elewacji domu, garażu, czy szopy.
4. Przeciętnie mucha w okresie letnim dożywa 4 tygodni. Jednak im bliżej zimy okres ten wydłuża się, by muchy mogły dożyć do następnej wiosny.
5. Mucha domowa występuje na całym świecie. Prawdopodobnie na początku tak nie było, jednak wielkie odkrycia geograficzne, liczne podróże i przepływ ludzi spowodował, że się rozprzestrzeniły nawet na terenach tropikalnych i mroźnych – poza Antarktydą i miejscami, gdzie zima trwa zbyt długo, by mogły przezimować.
6. Nie należy dotykać much, a jeśli już dojdzie do tego należy bezzwłocznie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą. Muchy przenoszą bowiem wiele bakterii przy czym może wywołać poważne choroby. Podobnie należy chronić przed muchami nasze jedzenie, gdyż zarazki mogą przejść na nie.
7. Mucha ma niezwykły refleks oraz czas reakcji. Zawdzięcza to między innymi dużym, podzielonym oczom, które zapewniają jej duże pole widzenia. Dzięki temu może szybciej zauważyć niebezpieczeństwo.
8. Muchy są jednym z owadów na które zwraca się uwagę w kryminalistyce. Poznanie ich cyklu życiowego i przyzwyczajeń przyczyniło się do schwytania wielu przestępców.
9. Muchy domowe to źródło pokarmu dla wielu innych zwierząt. Przykładowo dla pająków, czy żab, co często jest ukazywane w kreskówkach.
10. Ciepło i promienie słoneczne są kluczowe dla życia muchy. Pod ich wpływem owad przebudza się z zimowego letargu i zaczyna wykazywać coraz większą aktywność. Jeśli zaś słońca jest mniej, muchy są mniej aktywne.