CiekawostkiEuropa

22 Interesujące Ciekawostki o Reykjavíku

reykjavik

Islandia jest małym krajem i tylko 364 000 osób mieszka na tej małej wyspie na Północnym Atlantyku. W stolicy mieszka aż 112 000 mieszkańców tego kraju. Poznajcie zaskakujące ciekawostki o Reykjavíku.

1. Islandia ma zaszczyt mieć najstarszy parlament świata, który powstał w 930 roku w Thingvellir. Na początku XIX w. parlament krajowy, Althingi, został przywrócony w 1844 r. w Reykjaviku, gdzie nadal mieści się obok placu Austurvöllur.

2. Reykjavík jest stolicą i największym miastem Islandii.

3. Znajduje się w południowo-zachodniej Islandii, na południowym wybrzeżu zatoki Faxa.

4. W 2019 roku Reykjavík liczył około 130000 mieszkańców.

5. W latach 1915-1989 na Islandii zakazano picia piwa.

6. W lipcu w tym kraju do 1983 roku nie było żadnych programów telewizyjnych

7. Reykjavík zajmuje łączną powierzchnię 273 km2.

8. Góra Esja, o wysokości 914 metrów, jest najwyższą górą w okolicach Reykjavíku.

9. Islandzki jest trudnym językiem, a niewiele osób spoza Islandii mówi po islandzku.

10. Najwyższym budynkiem w mieście Reykjavik jest jego słynny ewangelicki kościół Hallgrimskirkja.

11. Jedna z najpopularniejszych potraw w Islandii? Są to hot-dogi. Spróbujcie zjeść parówki w Bæjarins Beztu Pylsur.

12. Ponieważ miasto leży tak blisko koła podbiegunowego i bieguna północnego, w samym sercu zimy Reykjavik może uzyskać zaledwie 4 godziny światła słonecznego, podczas gdy latem miasto może uzyskać aż 21 godzin światła dziennego!

13. Prawie połowę mieszkańców podczas II wojny światowej stanowili Brytyjczycy i Amerykanie. Wojska brytyjskie przybyły do Reykjavíku 10 maja 1940 r., okupując Islandię. Rok później opiekę wojskową nad Islandią przejęła Ameryka.

14. Bezrobocie, które w latach trzydziestych XX wieku było stałym problemem, zostało z dnia na dzień zniwelowane, ponieważ Islandczycy byli zatrudniani do różnych prac na rzecz oddziałów, w tym do budowy koszar dla żołnierzy.

15. Największym targowiskiem w kraju jest Kolaportið, położony w pobliżu portu w Reykjaviku.

16. W latach 1924-1984 w Reykjaviku zakazano posiadania psów. Islandia nadal była w przeważającej mierze społeczeństwem wiejskim, a przytłaczająca większość mieszkańców Reykjavíku była albo pierwszym, albo drugim pokoleniem imigrantów ze wsi. Uważali oni psy za zwierzęta hodowlane, które naprawdę nie potrafiły przystosować się do życia w mieście.

17. Największą rzeką przepływającą przez Reykjavík jest rzeka Elliðaá. Jest to jedna z najlepszych rzek do połowu łososia w kraju.

18. Każdy, kto odwiedził Reykjavík, zauważył, że miasto jest pełne kotów. Nie ma oficjalnych danych na temat liczby kotów w Reykjaviku, ale Islandzkie Towarzystwo Ochrony Kotów, szacuje, że w regionie stołecznym może być nawet 20000 kotów czyli jeden kot na dziesięć osób.

19. Chociaż Islandczycy uwielbiają hamburgery i kawę, Mcdonalds i Starbucks nie działają w Reykjaviku.

20. Reykjavík jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą suwerennego państwa na świecie. Tylko Nuuk, stolica Grenlandii, znajduje się dalej na północ niż Reykjavík.

21. Mcdonalds działał kiedyś w Reykjaviku, od 1993 do 2009 roku, ale zaprzestał działalności z powodu krachu finansowego prowadzącego do wyższych kosztów importu mięsa i z powodu tego, że Mcdonalds w zmagał się na Islandii z lokalną konkurencją.

22. Reykjavík został założony w 874 roku przez Norsemana Ingólfura Arnarsona.