Ameryka Północna

10 najlepszych atrakcji w USA

wielki kanion

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to jedno z najbardziej rozpoznawalnych państw na całym świecie – nic dziwnego, skoro jest to mocarstwo o ogromnej powierzchni, dużej liczbie ludności oraz silnej armii, która dyktuje warunki wojny i pokoju na całym świecie.

Co warto wiedzieć o tym jednym z największych państw na świecie? Jest to państwo federacyjne, które składa się z poszczególnych stanów. Jest ich aż 50. Ma tylko dwóch sąsiadów, a mianowicie Meksyk, z którym graniczy od południa, jak również Kanadę dzielącą ze Stanami granicę północną.

Stolicą państwa jest Waszyngton, w którym w Białym Domu mieszka prezydent. Aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jest Donald Trump. USA to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych na całym świecie.

Każdego roku odwiedzany jest przez rzesze turystów z całego świata, choć niektórzy mają nieco utrudniony dostęp do niego. USA mocno dbają o swoje bezpieczeństwo i obywatele wielu krajów świata, którzy chcą się dostać na terytorium USA musi starać się wcześniej o wizę.

Do tego grona zaliczani są także Polacy, chociaż są realne szanse, że w najbliższym czasie sytuacja ta ulegnie zmianie i wizy dla Polaków nie będą wymagane. Na terenie całych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jest bardzo dużo atrakcji. Oto kilka z nich.

1. Statua Wolności

Statua wolności

Statua Wolności to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników na całym świecie. Już dzieci w przedszkolu czy w pierwszych klasach szkoły podstawowej kojarzą, że postać z wyciągniętą ręką z pochodnią, to Statua Wolności w USA. Pomnik oficjalnie został odsłonięty pod koniec XIX wieku, a dokładnie w roku 1886. Obiekt ten położony jest w Nowym Yorku, na wyspie Liberty. Pomnik jest okazały, wznosi się na wysokość ponad 300 stóp. Wzniesiony został jako symbol wolności i przesłanie pokoju dla całego świata.

2. Wielki Kanion

wielki kanion

Jeżeli ktoś wybiera się do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i ma chrapkę na zapierające dech w piersiach widoki, to koniecznie powinien odwiedzić Wielki Kanion leżący w Arizonie. Jego powierzchnia to prawie 2 tysiące metrów kwadratowych. Park narodowy na terenie Wielkiego Kanionu powstał w pierwszej połowie dwudziestego wieku i zaliczany jest obecnie do jednych z najstarszych i najciekawszych parków USA.

3. Park Narodowy Yellowstone

yellowstone

Kolejny Park Narodowy, który z całą pewnością warto odwiedzić podróżując po USA, to Park Narodowy Yellowstone. Znany jest on przede wszystkim z zabawnej kreskówki o przyjaznym misiu. Atutem tego miejsca są przede wszystkim góry i dzika przyroda. Już kilka chwil na jego terenie sprawi, że człowiek momentalnie odpocznie od zgiełku ogromnych miast.

4. Most Golden Gate

most golden-gate

Jest to przepiękny most, który został oddany do użytku tuż przed drugą wojną światową. Ma blisko 1300 metrów długości i dostępny jest zarówno dla ruchu samochodowego, pieszego jak i rowerowego. Jest to świetna sceneria do zdjęć. Często także motyw tego mostu pojawia się w amerykańskich filmach.

5. Central Park

central park

Central Park, to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków na całym świecie. O jego popularności może świadczyć chociażby ilość filmów w jakich występował. Jest to ulubione miejsce mieszkańców Nowego Yorku do porannego joggingu czy popołudniowej kawy. Przy okazji są to płuca miasta.

6. Walt Disney World Resort (Disneyland)

disneyland

Wspominając o atrakcjach Stanów Zjednoczonych nie można zapomnieć o najmłodszych. Wyjątkową frajdą dla dzieci będzie z całą pewnością wizyta w Disneylandzie na Florydzie, gdzie postaci z popularnych bajek umilą cały dzień. Atrakcji nie zabraknie zarówno dla małych jak i dla dużych.

7. Alcatraz

Z kolei dla dorosłych, którzy lubią dreszczyk emocji, ciekawą propozycją będzie Alcatraz, czyli dawna twierdza, która swego czasu była także więzieniem. To właśnie w tym miejscu swój wyrok odsiadywał Al Capone.

8. Park Narodowy Doliny Śmierci

dolina śmierci

Jest to Park Narodowy leżący w granicach dwóch stanów – Kalifornii i Nevady. Charakteryzuje się między innymi kamienną pustynią a także najniższym puntem leżącym na terenie zachodniej półkuli. Na obszarze Doliny Śmierci co roku rozgrywany jest jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających ultramaratonów świata.

9. Times Square

times square

Jeżeli ktoś odwiedza Nowy York, to prędzej czy później trafi na Times Square. Jest to bardzo charakterystyczny plac, którego symbolem są świetliste reklamy przykuwające uwagę przechodniów niemal z każdej strony.

10. Broadway

Broadway to nic innego, jak ulica leżąca w Nowym Yorku. Ktoś może pomyśleć, że ulica jak ulica – co w niej takiego szczególnego? Otóż jest to wyjątkowa gratka dla wszystkich miłośników sztuki i kultury. W środkowej części Broadwayu znaleźć można wiele teatrów, w których wystawiane są słynne na cały świat musicale. Bilety na niektóre przedstawienia rozchodzą się jak świeże bułeczki, warto więc pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsca.