Ameryka PółnocnaCiekawostki

Saint Kitts i Nevis – ciekawostki, informacje, fakty

Saint Kitts i Nevis

Wyspy St. Kitts i Nevis znane są z pięknych plaż, nieskazitelnych lasów tropikalnych i przyjaznych mieszkańców, ale na tych wyspach jest o wiele więcej ciekawych rzeczy, niż można sobie wyobrazić. Oto najlepsze ciekawostki oraz informacje o St. Kitts i Nevis.

1. St. Kitts i Nevis jest najmniejszym krajem na Karaibach, zarówno pod względem liczby ludności, jak i obszaru lądowego. Federacja dwóch wysp jest domem dla około 45 tysięcy ludzi. Ich łączna powierzchnia wynosi 269 km kwadratowych.

2. Stolicą jest Basseterre na wyspie Saint Kitts.

3. Językiem urzędowym jest język angielski.

4. Krykiet jest sportem narodowym. W Basseterre powstał nowoczesny stadion, Warner Park.

5. Indianie zajmowali wyspy przez setki lat, zanim Brytyjczycy rozpoczęli osiedlanie się w 1623 roku. Wyspy stały się państwem stowarzyszonym Wielkiej Brytanii z pełną autonomią wewnętrzną w 1967 roku.

6. Kiedy Krzysztof Kolumb badał wyspy w 1493 r. zamieszkiwali je mieszkańcy Karaibów. Dziś większość mieszkańców to potomkowie afrykańskich niewolników.

7. Jest to najmniejsze suwerenne państwo w obu Amerykach, zarówno pod względem obszaru, jak i liczby ludności.

8. Brytyjczycy osiedlili się na St. Kitts – dawniej St. Christopher – w 1623 roku, a na Nevis – w 1628 roku. Francuzi osiedlili się na St. Kitts w 1627 roku, a anglosasko-francuska rywalizacja trwała ponad 100 lat.

9. Park Narodowy Brimstone Hill Fortress jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

10. Wyspy Nevis i Saint Kitts są oddzielone płytkim, 3 kilometrowym kanałem.

11. Centrum obu wysp – Saint Kitts i Nevis jest zdominowane przez wulkaniczną górę.

12. Te dwie wyspy to najstarsze skolonizowane terytoria Karaibów.

13. Walutą w Nevis, jak również w St. Kitts jest dolar wschodniokaraibski zapisany jako EC$ lub XCD.

14. Basseterre jest jedynym portem i terminalem w kraju.

15. W XVIII wieku Nevis była znana jako „Królowa Karaibów”, ponieważ jej wysoce wydajne plantacje cukru stworzyły znaczne bogactwo dla Brytyjczyków. 20% całkowitej produkcji cukru w Imperium Brytyjskim w 1700 r. pochodziło z plantacji w Nevisian.

16. Są tutaj białe plaże i czarne plaże wulkaniczne, w zależności od tego, po której stronie wyspy się znajdujesz. Po jednej stronie wyspy znajdują się czarne plaże, a po drugiej białe.

17. Muzeum Historii Nevis w Charlestown mieściło się w odrestaurowanym budynku, w którym urodził się Aleksander Hamilton. Był to amerykański polityk, twórca dolara amerykańskiego, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki.

18. Obie wyspy zostały utworzone przez wulkany, z których wszystkie są teraz w stanie uśpienia.

19. Urodzony na Nevis około 1755 roku, Hamilton spędził znaczną część swojego dzieciństwa na Nevis. Jego ojciec był handlowcem ze Szkocji, a jego matka pochodziła z Nevis.

20. Saint Kitts i Nevis ma 135 kilometrów linii brzegowej.

21. Nevis ma 98% wskaźnik alfabetyzacji, jeden z najwyższych na półkuli zachodniej.

22. Większość mieszkańców i odwiedzających uważa Cockleshell Beach za najlepszą plażę w kraju. Jest to odosobniony pas białego piasku który ma ponad 3 kilometry długości.