Ameryka Północna

Mauzoleum Abrahama Lincolna – 10 ciekawostek

Lincoln Memorial

Lincoln Memorial, znany w Polsce jako Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie, znajduje się w parku National Mall i jest miejscem upamiętniającym prezydenta, który wyjątkowo zasłużył się dla swojego kraju.

1. Z zewnątrz mauzoleum przypomina grecką świątynię, a to za sprawą jasnych kolumn w stylu doryckim. Nad kolumnadą projektanci wypisali nazwy pięćdziesięciu stanów wraz z datami ich wejścia do Unii.

2. W środku mauzoleum znajdują się kolumny jońskie i trzy pomieszczenia. W jednym z nich postawiono posąg Abrahama Lincolna, wyrzeźbiony przez Daniela Chestera Frencha. Zwiedzający twierdzą, że posąg emanuje spokojem i klasą, z jaką kojarzony był szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

3. Posąg prezydenta został wykonany z dwudziestu ośmiu kawałków marmuru sprowadzonego z Georgii. Są tak dokładnie dopasowane, że niemal sześciometrowy posąg wygląda, jakby został wykonany z jednej bryły.

4. Już dwa lata po tragicznej śmierci prezydenta zaproponowano stworzenie mauzoleum. Wstępne projekty były jednak zbyt kosztowne, dlatego prace rozpoczęły się dopiero w 1915 roku, a uroczyste otwarcie siedem lat później.

5. Dziś mauzoleum jest uważane za ważny symbol Waszyngtonu. To w nim Martin Luther King wygłosił swoje najsłynniejsze przemówienie pod tytułem „Mam marzenie”, które dotyczyło rasizmu w Stanach Zjednoczonych i stało się kultową mową przeciwko segregacji rasowej.

6. 12 lutego, w dniu urodzin Abrahama Lincolna, pod mauzoleum składane są wieńce.

7. Dokładnie pod mauzoleum znajdują się jaskinie pełne stalaktytów i stalagmitów, które można fakultatywnie zwiedzać, podczas wycieczek do miejsca pamięci na cześć Lincolna.

8. Od 1959 roku, w którym obchodzono sto pięćdziesiątą rocznicę urodzin Lincolna, do roku 2008 mauzoleum widniało na rewersie monety jednocentowej, na której awersie z kolei od 1909 roku widnieje sam Abraham Lincoln.

9. Budowa mauzoleum kosztowała aż trzysta tysięcy dolarów, a podczas jego oficjalnego otwarcia w 1922 roku budowla została poświęcona przez sędzię naczelnego, Williama H. Tafta.

10. Na wewnętrznych ścianach mauzoleum wyryto inskrypcje z fragmentami najważniejszych przemówień Lincolna.