Polska

16 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Świętokrzyskim 2024

Województwo Świętokrzyskie

Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie prehistoryczne dinozaury nadal przechadzają się po swoich dawnych ścieżkach, gdzie zamki szepczą starodawne legendy wiatrowi, a miniatury światowych cudów architektury mieszczą się w zasięgu waszego wzroku. To nie bajka, to najlepsze atrakcje dla dzieci w Świętokrzyskim, które czekają, aby ożyć w waszej wyobraźni i wspomnieniach.

1. Jaskinia Raj

To jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych kraju. Zagęszczenie obecnych tu stalaktytów jest ewenementem na skalę światową. Od 1972 roku możliwe jest zwiedzanie tego miejsca wraz z przewodnikiem. Trasa jest w pełni zelektryfikowana, a jej pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Jaskinia powstała na wapieniach środkowego dewonu. Około 360 milionów lat temu na tym terenie znajdowało się morze. Rozwój jaskini najintensywniej zachodził w trzeciorzędzie i czwartorzędzie. Pierwszy etap zwiedzania stanowi wystawa muzealna, w której przedstawiono wioskę neandertalczyków oraz szczątki prehistorycznych zwierząt.

5. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić z dzieckiem jest Muzeum Zabawy i Zabawek. Można tu obejrzeć bogatą kolekcję lalek, w tym niemiecka lalka pochodząca z końca XVIII wieku. Znajdują się tutaj także pokoiki dla lalek, mebelki oraz ołowiane żołnierzyki. Na ekspozycji są również gry pochodzące z XX-lecia międzywojennego np. jojo z lat 30 XX wieku, domino z kości, „Mah Jong”, „Lotto”. Na terenie muzeum mieści się także kawiarnia familijna, w której odbywają się liczne wydarzenia.

3. Bałtowski Kompleks Turystyczny

Park działa od 2004 roku. Mieści się tutaj kilometrowa ścieżka, na której można podziwiać blisko 100 miniatur dinozaurów naturalnej wielkości. Trasa jest podzielona na okresy geologiczne. Park powstał w miejscu, w którym istniała plaża jurajska, po której pierwotnie chodziły dinozaury. Mieści się tutaj również oceanarium prehistoryczne oraz muzeum jurajskie, które stanowią atrakcje dla dzieci zainteresowane historią i prehistorią.

4. Energetyczne Centrum Nauki

Energetyczne Centrum Nauki to kolejne wspaniałe miejsce na mapie Kielc, idealne na rodzinny wypad. Odwiedzający mogą dowiedzieć się, czym jest energia i jak jest wytwarzana. Ta imponująca, interaktywna wystawa wprowadza młodych odkrywców w świat energii poprzez wciągającą zabawę i eksperymenty. Każdy uczestnik może brać udział w fascynujących doświadczeniach, które wyjaśniają zjawiska dziejące się wokół nas każdego dnia.

5. Zamek w Chęcinach

Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Pełnił pierwotnie rolę obiektu administracji książęcej, a następnie więzienia. Z zamkowej wieży roztacza się panorama na góry świętokrzyskie i same Chęciny. Na terenie zamku organizowane jest wiele imprez przeznaczonych dla dzieci, co czyni go ciekawą atrakcją dla najmłodszych interesujących się historią i średniowieczem. Istnieje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem, a także spędzenie nocy na zamku.

6. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej to miejsce, które umożliwia podróż w czasie do epoki średniowiecza, pozwalając poczuć, jak wówczas żyło się na co dzień. Odwiedzający mogą zobaczyć, z jakimi wyzwaniami zmagały się osadnicze społeczności, czym się żywili, w co wierzyli, i jakie były ich codzienne warunki życia. To fantastyczne miejsce dla rodzin i prawdziwy skarb dla młodych entuzjastów historii.

7. Oceanika

Oceanika jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik wodnego życia i jest atrakcją dla dzieci ciekawych świata morskiego i słodkowodnego. Obecne są tutaj zwierzęta i rośliny z rzek, jezior, mórz i oceanów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a całość ekspozycji jest podzielona według miejsca występowania.

8. Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi jest miejscem godnym uwagi podczas rodzinnego wyjazdu, szczególnie w piękny letni lub wiosenny dzień. Centrum oferuje podróż w czasie do ery, gdy rozwijało się budownictwo barbarzyńskie, lateńskie i rzymskie. Odwiedzający mają okazję zobaczyć warunki życia ludzi z dawnych epok, ich codzienność oraz rytuały. Ciekawostką są spektakularne pokazy dawnych technik hutniczych i górniczych. Miejsce to ułatwia zrozumienie wysiłków naszych przodków i stanowi fascynującą lekcję historii dla dzieci.

9. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Centrum Nauki Leonardo da Vinci, zlokalizowane w Podzamczu Chęcińskim, to doskonałe miejsce, aby pobudzić ciekawość młodych umysłów, zaszczepić w nich pasję do nauki i zapewnić edukacyjną rozrywkę na najwyższym poziomie. Centrum koncentruje się na kwestiach związanych z naukami przyrodniczymi i stanowi inspirację dla przyszłych wynalazców.

10. Muzeum Przyrody i Techniki “Ekomuzeum” im. Jana Pazdura

Muzeum Przyrody i Techniki “Ekomuzeum” im. Jana Pazdura, położone w Starachowicach, działa w historycznym budynku dawnej huty i cieszy się zainteresowaniem od dwóch dekad. Goście mogą podziwiać ekspozycje stałe, w tym “Archeopark. Osada starożytnego hutnictwa żelaza” oraz “Wielki Piec” z 1899 roku. Nietypowe położenie w industrialnych wnętrzach dodaje temu miejscu wyjątkowego charakteru.

11. Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur

Aleja Miniatur to atrakcja dla dzieci i dorosłych, na której znajdują się miniatury obiektów z całego świata. Podziwiać tu można między innymi piramidy, katedrę Notre Dame, World Trade Center. Aleja jest ciągle rozbudowywana i mieści się tutaj około 50 obiektów. Miniatura Bazyliki Świętego Piotra została wykonana jako jedyna w Europie w skali 1:13. Dodatkowe atrakcje dla dzieci to kino 6D, Park Linowy, Lunapark, a także ośrodek narciarski.

12. Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to miejsce, które potrafi oczarować nawet najbardziej wymagających uczestników rodzinnego wypadu. Znajdziemy tu Muzeum Postaci Bajkowych, bibliotekę, salę kinową i teatralną. Animatorzy dbają o to, by atrakcji nie zabrakło na żadnym etapie zwiedzania, zapewniając niezapomniane wrażenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

13. Park etnograficzny w Tokarni

Muzeum funkcjonuje od 1977 roku. Podziwiać tu można zabytkowe budynki drewniane pochodzące z różnych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Znajduje się tutaj 38 obiektów położonych w pięciu sektorach: wyżynnym, małomiasteczkowym, terenów lessowych, budownictwa świętokrzyskiego oraz dworsko-folwarcznym. Miejsce to było planem wielu filmów m. in. Wesela i Wołynia.

14. Rezerwat Wietrznia

Rezerwat powstał w 1999 roku, a jego teren zajmuje 17,95 ha. To idealne miejsce spacerowe dla rodzin z dziećmi. Po drodze obecne są tablice informacyjne przedstawiające historię rezerwatu. Do 1974 roku odbywało się tutaj wydobycie kamieni i dolomitów, wykorzystywanych na potrzeby tłuczeni drogowych, wapna i kamieni budowlanych. Ścieżka przebiega przez dno wyrobiska. Znajdują się tu liczne punkty widokowe, z których rozlega się wspaniała panorama na góry świętokrzyskie.

15. Rezerwat Kadzielnia

To wspaniałe miejsce na spacery. Rezerwat jest pozostałością po byłym kamieniołomie. Na jego terenach mieści się malownicze Szmaragdowe jeziorko. W latach 90-tych XX wieku można tu było nawet wypożyczyć kajaki i podziwiać skały odbijające się w tafli wody. Na terenie rezerwatu są obecne także liczne jaskinie udostępnione dla zwiedzających, a w sezonie zimowym na skałce Geologów tworzony jest malowniczy lodospad. Stanowi to prawdziwą gratkę dla amatorów wspinaczki. Skały są podświetlone, dlatego warto udać się na spacer wieczorową porą. Na jednej ze skał znajduje się pomnik Dziesięciu Przykazań. Na terenie rezerwatu mieści się również najpiękniej położony w Polsce amfiteatr. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne jak Sabat Czarownic, Świętokrzyska Noc Kabaretowa oraz liczne koncerty.

16. Telegraf w Kielcach

Telegraf to kielecki szczyt, z którego roztacza się malownicza panorama na całe Kielce. Przy dobrej pogodzie można dostrzec również góry świętokrzyskie. To wspaniałe miejsce na spacery, a w sezonie zimowym również na zjeżdżanie na nartach. Działa tutaj stok narciarski wyposażony w wyciąg krzesełkowy. W sąsiedztwie stoku mieści się karczma, w której można napić się herbaty i odetchnąć. Znajduje się tutaj także minigolf oraz strefa wypoczynku. Podczas lata odbywają się tutaj zawody kolarskie oraz biegowe.