10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Świętokrzyskim 2023

Województwo Świętokrzyskie

Świętokrzyskie czaruje. Chodziliśmy po górach i muzeach razem z dziećmi, zwiedzaliśmy zamki i ruiny. Dużo osób kojarzy województwo Świętokrzyskie z najstarszymi polskimi górami, Górami Świętokrzyskimi. Jednak nie tylko Góry ma do zaoferowania ten region. Odkryj, co warto zwiedzić w Świętokrzyskiem ze swoimi dziećmi.

1. Bałtowski Kompleks Turystyczny

Park działa od 2004 roku. Mieści się tutaj kilometrowa ścieżka, na której można podziwiać blisko 100 miniatur dinozaurów naturalnej wielkości. Trasa jest podzielona na okresy geologiczne.
Park powstał w miejscu, w którym istniała jurajska plaża, po której pierwotnie chodziły dinozaury. Mieści się tutaj również oceanarium prehistoryczne oraz muzeum jurajskie.

2. Oceanika

Oceanika jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik wodnego życia. Obecne są tutaj zwierzęta i rośliny z rzek, jezior, mórz i oceanów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a całość ekspozycji jest podzielona według miejsca występowania.

3. Zamek w Chęcinach

Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek pełnił pierwotnie rolę obiektu administracji książęcej, a następnie więzienia. Byli tutaj przetrzymywanie m. in. jeńcy krzyżaccy oraz Jan Garbaty. Z zamkowej wieży roztacza się panorama na góry świętokrzyskie i same Chęciny. Na terenie zamku organizowane jest wiele imprez przeznaczonych dla dzieci. Istnieje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem, a także spędzenie nocy na zamku.

4. Sabat Krajno

Obecna jest tutaj Aleja Miniatur, na której znajdują się miniatury obiektów z całego świata. Podziwiać tu można między innymi piramidy, katedrę Notre Dame, World Trade Center. Aleja jest ciągle rozbudowywana i mieści się tutaj około 50 obiektów. Miniatura Bazyliki Świętego Piotra została wykonana jako jedyna w Europie w skali 1:13. Znajduje się tutaj także kino 6D, Park Linowy, Lunapark, a także ośrodek narciarski.

5. Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić z dzieckiem jest Muzeum Zabawy i Zabawek. Można tu obejrzeć bogatą kolekcję lalek, w tym niemiecka lalka pochodząca z końca XVIII wieku. Znajdują się tutaj także pokoiki dla lalek, mebelki oraz ołowiane żołnierzyki. Na ekspozycji są również gry pochodzące z XX-lecia międzywojennego np. jojo z lat 30 XX wieku, domino z kości, „Mah Jong”, „Lotto”. Na terenie muzeum mieści się także kawiarnia familijna, w której odbywają się liczne wydarzenia.

6. Park etnograficzny w Tokarni

Muzeum funkcjonuje od 1977 roku. Podziwiać tu można zabytkowe budynki drewniane pochodzące z różnych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Znajduje się tutaj 38 obiektów położonych w pięciu sektorach: wyżynnym, małomiasteczkowym, terenów lessowych, budownictwa świętokrzyskiego oraz dworsko-folwarcznym. Miejsce to było planem wielu filmów m. in. Wesela i Wołynia.

7. Jaskinia Raj

To jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych kraju. Zagęszczenie obecnych tu stalaktytów jest ewenementem na skalę światową. Od 1972 roku możliwe jest zwiedzanie tego miejsca wraz z przewodnikiem. Trasa jest w pełni zelektryfikowana, a jej pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Jaskinia powstała na wapieniach środkowego dewonu. Około 360 milionów lat temu na tym terenie znajdowało się morze. Rozwój jaskini najintensywniej zachodził w trzeciorzędzie i czwartorzędzie. Pierwszy etap zwiedzania stanowi wystawa muzealna, w której przedstawiono wioskę neandertalczyków oraz szczątki prehistorycznych zwierząt.

8. Rezerwat Wietrznia

Rezerwat powstał w 1999 roku, a jego teren zajmuje 17, 95 ha. To idealne miejsce spacerowe dla rodzin z dziećmi. Po drodze obecne są tablice informacyjne przedstawiające historię rezerwatu. Do 1974 roku odbywało się tutaj wydobycie kamieni i dolomitów, wykorzystywanych na potrzeby tłuczeni drogowych, wapna i kamieni budowlanych. Ścieżka przebiega przez dno wyrobiska. Znajdują się tu liczne punkty widokowe, z których rozlega się wspaniała panorama na góry świętokrzyskie.

9. Rezerwat Kadzielnia

To wspaniałe miejsce na spacery. Rezerwat jest pozostałością po byłym kamieniołomie. Na jego terenach mieści się malownicze Szmaragdowe jeziorko. W latach 90-tych XX wieku można tu było nawet wypożyczyć kajaki i podziwiać skały odbijające się w tafli wody. Na terenie rezerwatu są obecne także liczne jaskinie udostępnione dla zwiedzających, a w sezonie zimowym na skałce Geologów tworzony jest malowniczy lodospad. Stanowi to prawdziwą gratkę dla amatorów wspinaczki. Skały są podświetlone, dlatego warto udać się na spacer wieczorową porą. Na jednej ze skał znajduje się pomnik Dziesięciu Przykazań. Na terenie rezerwatu mieści się również najpiękniej położony w Polsce amfiteatr. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne jak Sabat Czarownic, Świętokrzyska Noc Kabaretowa oraz liczne koncerty.

10. Telegraf w Kielcach

Telegraf to kielecki szczyt, z którego roztacza się malownicza panorama na całe Kielce. Przy dobrej pogodzie można dostrzec również góry świętokrzyskie. To wspaniałe miejsce na spacery, a w sezonie zimowym również na zjeżdżanie na nartach. Działa tutaj stok narciarski wyposażony w wyciąg krzesełkowy. W sąsiedztwie stoku mieści się karczma, w której można napić się herbaty i odetchnąć. Znajduje się tutaj także minigolf oraz strefa wypoczynku. Podczas lata odbywają się tutaj zawody kolarskie oraz biegowe.

3.9/5 - (liczba ocen: 29)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.