Polska

10 ciekawostek o Jastarni

windsurfing

Jastarnia jest to nadmorskie miasto występujące w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Leży w powiecie puckim na Mierzei Helskiej. Jest to jedno z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miast nad morzem wybieranych przez turystów. W Jastarni istnieje 6 letnich kąpielisk morskich.

Tereny, które znajdują się wokół należą do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Warto tu przyjeżdżać, zwłaszcza jeśli ktoś ma niedobór jodu.

Tutejsze powietrze jest bogate w ten składnik mineralny. Mieszkańcami są kaszubi. Warto poznać tą kulturę. Jakie atrakcje warto odwiedzić w miejscowości? Są to: piękne, złociste plaże, które są oblegane w sezonie letnim; molo; ceglany kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z białą wieżą.

Warto zobaczyć zabytkowe osady rybackie, szczególnie popularną Chatę Rybacką, która pochodzi z 1881 roku. Jastarnia ma swoją latarnię morską, która także jest warta zobaczenia, mimo że nie można jej zobaczyć z wewnątrz.

Istnieją ścieżki rowerowe, dlatego jeśli ktoś uwielbia jazdy rowerem to jak najbardziej warto z nich skorzystać. Innymi zabytkami mogą być: Cmentarzowa Góra, Muzeum Pod Strzechą, Kapliczka świętej Rozalii, Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Torfowe Kłyle, przy której znajduje się Rezerwat o tej samej nazwie.

Warto zobaczyć zatokę Pucką, port i marinę czy Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu „Jastarnia”.

Ciekawostki o Jastarni:

1. Jastra

Nazwa Jastarnia może pochodzić od słowa Jastra, oznaczającego coś jasnego lub Jastra oznaczającego w języku kaszubskim Wielkanoc

2. I w. p.n.e

Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w. p.n.e

3. Urszula Przebendowska

W 1755 r. Urszula Przebendowska ufundowała kaplicę i szkółkę.

4. Wioska rybacka

Do XX w. była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez rybaków.

5. Kuźnica i Jurata

Kuźnica i Jurata to dzielnica Jastarni, mimo że to dwa oddzielne miasta,

6. Molo

W 2006 roku zostało zbudowane molo, które liczy 120 metrów.

7. Prawa miejskie

W 1973 roku Jastarnia uzyskała prawa miejskie.

8. 1378 rok

Pierwsze informacje o miejscowości pojawiły się w 1378 roku,

9. Latarnia morska

Latarnia morska ma 13,5 metra wysokości,

10. Pierwsza latarnia morska

W 1938 roku zbudowane Pierwszą latarnię morską.