Polska

Polska na weekend: Atrakcje Turystyczne, Ciekawe Miejsca

Polska na weekend

Polska staje się coraz chętniej odwiedzanym przez turystów krajem. Słynie ona przede wszystkim z ogromnej różnorodności przyrodniczej oraz wielu unikalnych zabytków. Co można zobaczyć organizując sobie weekendową wycieczkę po Polsce?

1. Trójmiasto

Szczególnie warto wybrać się do Trójmiasta, które o każdej porze roku i dnia tętni życiem. Przede wszystkim trzeba udać się na spacer przepięknymi trójmiejskimi plażami. Warto zawędrować aż do Orłowa, ponieważ można podziwiać tam okazały klif, a także odpocząć na molo. Oczywiście nie można zapomnieć także o molo w Sopocie, które jest jednym z najsłynniejszych miejsc w Trójmieście. Poza tym w Trójmieście znajduje się wiele przepięknych zabytków.

Najważniejsze gdańskie zabytki znajdują się na Głównym Mieście (Dwór Artusa, Ratusz, Dom Uphagenów) oraz na Starym Mieście (Wielki Młyn, kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny). Najwięcej z nich leży wzdłuż ulicy Długiej, która jest najsłynniejszą gdańską ulicą. Koniecznie trzeba zobaczyć także Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, bowiem to największa średniowieczna świątynia ceglana na całym świecie. Oprócz tego warto udać się także do zespołu archikatedralnego w Oliwie oraz do Twierdzy Wisłoujście i na Westerplatte.

Z kolei dzieciom z pewnością spodoba się Ogród zoologiczny w Oliwie, w którym można zobaczyć tygrysa, żyrafy, słonie i wiele innych egzotycznych zwierząt oraz Oceanarium w Gdyni, w którym podziwiać można ponad dwieście różnych gatunków zwierząt morskich. Są to nie tylko ryby, ale także żółwie, ssaki morskie itd. Ciekawym miejscem jest również Centrum Nauki EXPERYMENT, w którym znajdują się różne interesujące wystawy interaktywne. To naprawdę doskonała forma nauki.

Zobacz więcej atrakcji w Trójmieście

2. Toruń

To jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, które swoim klimatem i architekturą zachwyca wszystkich turystów. Koniecznie trzeba wybrać się do Planetarium, a także do Domu Mikołaja Kopernika. Prawdopodobnie właśnie w tym budynku urodził się ten wybitny astronom. Dom Mikołaja Kopernika jest zespołem dwóch późnogotyckich kamienic. Podziwiać tu można wiele przedmiotów, które należały do Kopernika, np. jego słynny globus.

Placówka ta wchodzi w skład Muzeum Okręgowego w Toruniu, które jest jednym z najstarszych muzeów w całej Polsce. Poza tym szczególnie warto wybrać się także do Muzeum Piernika, które jest interaktywną placówką muzealną. Można tu wziąć udział w warsztatach produkcji pierników, a także poznać historię wyrobu tych smakołyków. Koniecznie trzeba także zobaczyć ruiny zamku krzyżackiego, ratusz oraz wiele przepięknych toruńskich kościołów, chociażby kościoła pod wezwaniem św. Piotra i św. Pawła. Poza tym Toruń słynie także z unikalnej Krzywej Wieży oraz długiego bulwaru nad rzeką Wisłą.

Zobacz więcej atrakcji w Toruniu

3. Warszawa

Wycieczka po Polsce nie może obyć się bez odwiedzenia jej stolicy. W Warszawie znajduje się wiele bardzo interesujących muzeów oraz zabytków i nie sposób zwiedzić wszystkich, ale szczególnie warto zobaczyć chociażby Zamek Królewski. Imponująco prezentuje się także Pałac Kultury i Nauki. Jeśli chodzi o muzea to koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Narodowe, w którym znajdują się zarówno eksponaty sztuki starożytnej, jak i przepiękne polskie oraz zagraniczne obrazy.

Szczególnie godne uwagi jest również Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest bardzo nowoczesnym muzeum i z pewnością trafi także do młodych osób. Dzięki niemu można dowiedzieć się czegoś więcej o czasach wojennych i komunistycznych, a także oddać hołd Polakom, którzy zginęli, walcząc za Ojczyznę. Będąc w Warszawie, nie można zapomnieć o urokliwych Łazienkach Królewskich, które słyną z rozległych ogrodów. Warto także pospacerować nad Wisłą oraz zobaczyć ślady dinozaurów w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego. Oprócz tego można zwiedzić mury jednej z najlepszych polskich uczelni wyższych, czyli Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej atrakcji w Warszawie

4. Zakopane

Dobrym pomysłem na weekendowy wyjazd jest także ta zimowa stolica Polski. Zakopane tętni życiem zarówno latem, jak i zimą. Koniecznie trzeba pospacerować słynnymi zakopiańskimi Krupówkami, gdzie można zakupić wiele regionalnych wyrobów. Warto także wjechać lub też wejść na Gubałówkę i podziwiać z niej przepiękną panoramę oraz skosztować przepysznych oscypków z żurawiną.

Każdy powinien także zobaczyć Wielką Krokiew, na której co roku odbywają się zawody wchodzące w skład Pucharu Świata w skokach narciarskich. Przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać jakiegoś skoczka i poprosić go o autograf. Warto także wjechać na skocznię kolejką linową. Z Zakopanego jest blisko do wielu przepięknych górskich szlaków.

Szczególnie warto udać się do Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Kościeliska, powędrować nad Morskie Oko, a także wspiąć się na Kasprowy Wierch. Dla osób szukających nieco większej dawki adrenaliny oraz niezapomnianych widoków doskonała będzie wyprawa na Giewont, a może nawet najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy. Niezapomnianym przeżyciem może być także góralska biesiada.

Zobacz więcej atrakcji w Zakopanem