Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Toruniu

miasto Toruń

Niektórzy mówią o nim „miasto pełne czerwieni”. Czerwone są tu wieże kościołów, czerwone mury obronne strzegące miasta, czerwone są ściany domów i ich dachy. Nawet Wisła zdaje się przybierać taki kolor, kiedy w jej wodach odbija się panorama miasta.

Toruń jest uroczym miastem położonym w województwie kujawsko – pomorskim. Jego historia sięga X wieku, kiedy to powstała pierwsza osada. O niezwykle burzliwej ale i barwnej historii miasta najlepiej opowiadają liczne muzea i okoliczne parki etnograficzne.

Można powiedzieć, że rozwój miasta i zabytki, które do dzisiaj możemy podziwiać zawdzięczamy Krzyżakom, którzy wznieśli tu zamek obronny i dokonali lokacji nowego miasta. Najwięcej budowli architektonicznych Torunia skupionych jest na Starym Mieście. Możemy tu zobaczyć piękne mury, kościoły, ratusz, spichlerze i urocze kamienice kupieckie. Całą Starówkę otaczają mury miejskie z bramami.

Co najlepiej zobaczyć w Toruniu

Współczesny Toruń to miasto pełne atrakcji zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Wiadomo, że Toruń wszystkim nam kojarzy się z pysznymi piernikami. Z historią ich powstania można zapoznać się w Żywym Muzeum Piernika i Domu Kopernika. Po zwiedzeniu muzeum każdy może wypiec to słynne ciastko w ten sam sposób, w jaki przed 500 laty robili to piernikarze toruńscy. Bulwar Filadelfijski to ulubione miejsce spotkań i przechadzek mieszkańców a także dla turystów.

Spacerując można spoglądać na przeciwległy brzeg Wisły, można przysiąść nad wodą i zapatrzeć się na miasto odbite w wodzie. W mieście znajduje się również Muzeum Podróżników, które działa w zabytkowym spichlerzu a powstało dzięki pasji podróżniczej Elżbiety Dzikowskiej i jej partnera w podróżach.

Wśród licznie zebranych eksponatów można zobaczyć pamiątki z różnych stron świata, nakrycia głowy, praktycznie z każdego kraju oraz całą masę zdjęć. Toruń to również miasto związane z astronomią i z Kopernikiem. Można tu zobaczyć dom, w którym urodził się uczony. W pracowni zgromadzono wiele przyrządów astronomicznych i stare meble, nawiązujące do czasów, w jakich żył. W nowoczesnym Planetarium natomiast na sztucznym niebie można zobaczyć przepiękne gwiazdy. Dzięki nowoczesnej technice multimedialnej wszystko wygląda niezwykle realnie. Specjalne seanse przeniosą wszystkich do odległych galaktyk. Toruńskie Planetarium jest celem licznych wycieczek szkolnych dzieci i młodzieży z całej Polski.

Będąc w Toruniu koniecznie trzeba zobaczyć Krzywą Wieżę, która jest swoistą wizytówka miasta. Kiedyś ta 15 metrowa budowla wyglądała zupełnie normalnie. Przez kilka wieków, piaszczyste podłoże na jakim powstała zaczęło się usuwać i wieża przechyliła się i oparła o mur obronny. Dzięki temu wciąż stoi i stanowi dużą atrakcję. Wewnątrz wieży znajduje się kawiarnia i punkt, w którym można kupić pamiątki z miasta. Toruń to nie tylko zabytki i historia, to również dynamicznie rozwijające się miasto pełne młodych ludzi, studentów i osób, które maja pomysł na życie. Wieczorami toruńskie lokale tętnią życiem.

Ponad 100 różnorodnych lokali zapewnia miejsce do odpoczynku i relaksu po męczącym dniu. Co roku Toruń przyciąga coraz więcej turystów. Jedni chcą poznać historię i zabytki, innych przyciągają cyklicznie organizowane festiwale, muzyczne, filmowe i wiele innych. Życie kulturalne osiągnęło tu naprawdę wysoki poziom. Miłośnicy militariów i fortyfikacji również nie będą narzekać.

Ciekawym miejscem jest także cmentarz żydowski. Kirkut na Jakubskim Przedmieściu powstał prawdopodobnie w 1723 roku, jest więc najstarszą pamiątką po żydowskiej społeczności, która kiedyś Toruń zamieszkiwała. Jako ciekawostkę można dodać, że kiedy Niemcy w czasie drugiej wojny niszczyli wszystko co żydowskie, cmentarz także znalazł się na liście do likwidacji. Jednak dziwnym trafem przetrwał. Miasto dba również o sprawność fizyczną swoich mieszkańców i turystów.

Na jego terenie działa wiele basenów, boisk sportowych, hale sportowe, tory żużlowe, kartingowe i inne obiekty sportowe. Powstały i wciąż powstają nowe ścieżki rowerowe i parki pełne zieleni. Warto dodać, że 50 procent Torunia stanowią tereny zieleni. Miasto najlepiej jest zwiedzać z pomocą doświadczonego przewodnika ale jeśli dysponujemy dokładną mapą i trochę wcześniej poczytaliśmy z pewnością damy sobie radę. Ciekawych miejsc w mieście jest bardzo dużo i zapewne weekend nie wystarczy żeby wszystkie poznać ale przecież można tu wracać.

Również okolice Torunia obfitują w ciekawe miejsca. Warto wybrać się do słynnego Ciechocinka i pospacerować słynnym z piosenki deptakiem, zwiedzić Kruszwicę z zamkiem czy Golub Dobrzyń. W Toruniu nudzić się nie można. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Toruńska kuchnia zadowoli każdego smakosza, nawet najbardziej wybrednego. Słynne toruńskie pierogi, które robi się według oryginalnej receptury słynne są nawet poza granicami miasta. Oczywiście toruńskie pierniki i inne specjały, których warto popróbować. Wszystko jest mocno przyprawione i pozostawia w pamięci na długo swój smak.