Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Nowym Sączu

Ratusz w Nowym Sączu | Fot. Adam Dziura / Wikipedia

Nowy Sącz to miasto w województwie małopolskim. Największe miasto Beskidu Sądeckiego, stolica Sądecczyzny, jedno z najstarszych miast w Małopolsce – a to dopiero początek tego, co można powiedzieć o Nowym Sączu.

Zobacz też -> Najlepsze Restauracje w Nowym Sączu

1. Król Wacław II

Miasto założone zostało 8 listopada 1292 roku przez króla Wacława II. Obecnie składa się na nie 25 osiedli: Barskie, Biegonice, Centrum, Chruślice, Dąbrówka, Falkowa, Gołąbkowice, Gorzków, Helena, Kaduk, Kilińskiego, Kochanowskiego, Millenium, Nawojowska, Piątkowa, Poręba Mała, Przetakówka, Przydworcowe, Stare Miasto, Szujskiego, Westerplatte, Wojska Polskiego, Wólki, Zabełcze, Zawada.

2. Kamienica

Początkowa osada, na terenie której powstało miasto, nazywała się Kamienica.

3. Generał Bronisław Pieracki,

Na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu 21 czerwca 1934 roku pochowano generała Bronisława Pierackiego, który pełnił funkcję ministra sprawa zagranicznych. Za wydarzeniem tym szła pierwsza bezpośrednia transmisja nadawana przez Polskie Radio.

4. Zabytki

Nowy Sącz ma wiele zabytków, wśród których wymienić można bazylikę kolegiacką świętej Małgorzaty, ratusz w stylu eklektycznym, posąg króla Władysława Jagiełły, gotyki dom zwany Domem Długosza, Sądecki Park Etnograficzny.

Zobacz też -> Ciekawostki o Nowym Sączu

5.Honorowi obywatele

Władysław Leopold Jaworski i Józef Piłsudski otrzymali tytuł honorowego obywatela Nowego Sącza w 1916 roku.

6. Wzgórze Majdan

Najwyższym punktem miasta jest wzgórze Majdan, którego wysokość wynosi około 475 metrów nad poziomem morza. Najniższym zaś punktem Nowego Sącza jest Wielopole – 272 metry nad poziomem morza.

7. Smog

Geograficzne położenie miasta utrudnia jego wentylację, z tego też powodu nad Nowym Sączem wisi smog, co jest szczególnie widocznie w okresie grzewczym.

8. Ośrodek sportowy

Nowy Sącz to ośrodek sportowy. Jednym ze zlokalizowanych w mieście klubów jest MKS Sandencja, którego piłkarze w sezonie 2017/18 występowali w Ekstraklasie.

9. Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie to jedna z atrakcji miasta. Można zobaczyć w nim wiele budynków, w tym rekonstrukcję ratusza w Starym Sączu, dwór szlachecki, budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, czy nawet gabinet dentystyczny.

Na terenie Miasteczka znajduje się kawiarnia, hotel i karczma żydowska. Zwiedzanie za okazaniem biletu, część gastronomiczna go nie wymaga.

10.Lody Koral

Nowy Sącz to miasto, z którego wywodzą się lody marki Koral, to także tutaj kręcony był film „Janosik – prawdziwa historia”.

Czytaj dalej: Popularne atrakcje w Nowym Sączu