Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o J.K. Rowling

J.K. Rowling
źródło: Daniel Ogren / Wikipedia

J.K. Rowling jest jedną z najpoczytniejszych pisarek wszech czasów oraz autorką siedmiotomowej serii o przygodach Harry’ego Pottera, która stała się hitem na całym świecie i wciąż nie traci na popularności. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Autorka zdecydowała się na podpisywanie swoich książek inicjałami pod wpływem rady wydawcy, który uważał, że książki wzbudzą większe zainteresowanie, jeśli ludzie uznają, że pisze je mężczyzna.

2. Pisarka sporą początkowych części Harry’ego Pottera napisała w kawiarni, gdzie wstępowała podczas spacerów ze swoim dzieckiem. Cała historia była zresztą tworzona z myślą wyłącznie o dzieciach autorki.

3. Pisarka zaniosła gotową powieść „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” do kilkunastu wydawnictw, które kolejno odrzucały jej propozycję. Większość wydawców twierdziła, że historia jest zbyt dziwna. Dopiero ostatnie wydawnictwo postanowiło dać jej szasnę.

4. W 2002 roku autorka otrzymała Order Uśmiechu, czyli nagrodę od polskich dzieci,.

5. J.K. Rowling ma urodziny 31 lipca, czyli dokładnie tego samego dnia, co Harry Potter. Tego samego dnia miał również urodziny aktor, który w ekranizacji książek grał Vernona Dursleya.

6. Robbie Coltrane, który w filmach wcielił się w Hagrida, oraz Alan Rickman, który zagrał Severusa Snape’a, zostali osobiście wytypowani przez pisarkę. Zależało jej, żeby trzon obsady stanowili Brytyjczycy.

7. Rozdział, który otwiera szósty tom powstawał przez kilkanaście lat i miał szansę znaleźć się również w „Harrym Potterze i Zakonie Feniksa”, „Harrym Potterze i Wieźniu Azkabaniu” czy w „Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym”.

8. J.K. Rowling zyskała status miliarderki, ale już jest „tylko” multimilionerką, ponieważ przekazuje sporo pieniędzy na cele charytatywne.

9. Po rozwodzie ze swoim mężem pisarka cierpiała na depresję kliniczną. Samotnie wychowywała dziecko korzystając z zasiłku dla bezrobotnych i wówczas zaczęła pisać pierwszą część przygód Harry’ego Pottera.

10. Dementorzy, którzy po raz pierwszy pojawiają się w trzeciej części przygód Harry’ego, i są strażnikami Azkabanu wysysającymi szczęście, stanowili personifikację depresji, którą autorka sama przeżyła.

11. J.K. Rowling doświadczyła w dzieciństwie przemocy ze strony ojca, a jej matka chorowała na stwardnienie rozsiane i zmarła, kiedy autorka pisała pierwszą część serii. To właśnie stąd w książce wzięła się tęsknota Harry’ego za matką.

12. Pisarka otrzymała honorowy tytuł naukowy Uniwersytetu Harvarda.

13. W 2007 roku pisarka znalazła się na drugim miejscu w rankingu na najbogatsze kobiety na świecie według magazynu Forbes. Jej obecny majątek szacuje się na 600 milionów funtów, co jest nagrodą nie tylko za świetnie sprzedające się książki, ale również prawa do ekranizacji oraz tysiące gadżetów nawiązujących do Harry’ego Pottera, jakie sprzedawane są na całym świecie.

14. Joanne Kathleen Rowling ukończyła romanistykę na uniwersytecie Exeter w Anglii i jest z wykształcenia filologiem. Przez jakiś czas uczyła nawet języka angielskiego w Portugalii.

15. Pisarka bardzo wysoko ceni sobie twórczość literacką Jane Austen i to właśnie miłość do jej książek połączyła ją z pierwszym mężem, którego poznała w Portugalii.