Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek i ważnych faktów o Suwalszczyźnie

Foto. Pixabay.com

Suwalszczyzna to polsko-litewska kraina historyczna. Jej centrum stanowi miasto Suwałki, będące nazywane „polskim biegunem zimna” ze względu na położenie w klimacie kontynentalnym. Jej położenie jest zmienne, dlatego podaje się również, iż jej obszar to także tereny Białorusi. Kraina ta kryje w sobie wiele ciekawostek, które każdego roku przyciągają do niej turystów – nie tylko z krajów, które obejmuje.

1. Granice Suwalszczyzny

Zasadniczo granice Suwalszczyzny odpowiadają granicom guberni suwalskiej utworzonej w 1867 roku.

2. Powierzchnia 12 000 km

Łącznie kraina ta zajmuje powierzchnię ponad 12 000 kilometrów kwadratowych.

3. Puńsk

Na terenie Suwalszczyzny leży Puńsk – wieś, którą uznaje się za najbardziej litewską na terenie Polski. Wynika to z tego, iż 75% ludności wsi to Litwini. Na ulicach słychać język litewski, wszelkie szyldy reklamowe są w dwóch językach, litewski jest nauczany w szkole, wydawana jest litewska gazeta.

We wsi znajduje się również skansen litewski oraz przepiękna świątynia.

4. Cmentarz siedmiu wyznań

Suwałki przyciągają do siebie turystów nie tylko zimnem, ale również galeriami jednego obrazu, jedynym w kraju cmentarzem siedmiu wyznań, muralami oraz szytymi na miarę kamienicami.

5. Głazowisko Bachanowo

Głazowisko Bachanowo to położony nad najgłębszym jeziorem w Polsce – jeziorem Hańcza – rezerwat przyrody, który składa się tylko i wyłącznie z pola i kamieni. Na jego terenie wynoszącym 0,9 hektara znajduje się ponad dziesięć tysięcy głazów, których obwód dochodzi do nawet ośmiu metrów.

Skąd się wzięły? Pozostawił je cofający się lodowiec pochodzący ze Skandynawii.

6. Wigierski Park Narodowy

Na terenie krainy położony jest Wigierski Park Narodowy, którego największą atrakcją jest możliwość przejechania się kolejką wąskotorową.

7. Kanał Augustowski

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Suwalszczyzny jest Kanał Augustowski – liczy sobie ponad 200 lat i 101 kilometrów, a powstał, by ominąć opłaty za spławianie towarów Wisłą. Częściowo biegnie przez terytorium Białorusi.

8. Król Jagiełło

Sejny to miejscowość leżąca na ziemiach, które według legendy król Jagiełło przekazał trzem rycerzom po wygranych bojach z krzyżakami. Warto zajrzeć tu do Białej Synagogi, która jest pamiątką po żydowskiej historii tego miasta.

9. Legendy

Legendy podają, iż w miejscu, gdzie obecnie stoi rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej Studzieniczańskiej, dawniej odprawiane były pogańskie rytuały.

10. Zespół Klasztorny Kamedułów

W Wigrach znajduje się Zespół Klasztorny Kamedułów – ufundowany w XVII wieku przez Jana II Kazimierza Wazę. Przez wiele lat był najbogatszym tego typu miejscem w Europie.