10 zaskakujących atrakcji w Nowym Sączu

Nowy Sącz to rejon obfity w przeróżne atrakcje turystyczne oraz niezwykle malowniczy.

W rejonie tym można obejrzeć wiele, dobrze zachowanych zabytków lub skorzystać z terenów stworzonych z myślą o formach aktywności jak turystyka piesza, rowerowa czy nawet wodna.

1. Wola Krogulecka

Wola Krogulecka, platforma widokowa, która znajduje się na wysokości ponad 550 m n.p.m i pozwala obserwować Dolinę Popradu.

2. Bobrowisko

„Bobrowisko”, czyli ostoja dzikiej zwierzyny i miejsce pozwalające na obcowanie z nią. W jej skład wchodzi 400-metrowa kładka.

3. Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy Nowy Sącz, który został zbudowany w latach 1908-1909, a remont generalny przeszedł w latach 2013-2014. Dworzec w środku zdobi posadzka w szachownicę, tablice z historią dworca i kolei.

Przed dworcem znajduje się parowóz-eksponat i przystanek autobusów komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej.

4. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wybudowano w latach 1897-1898. Za kościołem znajduje się zabytkowy budynek szkoły podstawowej.

5. Murale

Murale, czyli piękne rysunki na ścianach budynków namalowane przez miejscowego artystę (Mgr Mors).

6. Stary Cmentarz

Stary Cmentarz w Nowym Sączu, który funkcjonował latach 1785-1885. Na jego terenie znajduje się kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1814 roku.

7. Nowosądeckie Planty

Nowosądeckie Planty, które oznaczają nieduży park, przez który się przechodzi idąc z dworca do centrum. To tutaj znajduje się rzeźba tańczących par, która ukazuje tańczące dzieci z lokalnych zespołów folklorystycznych. W parku znajduje się także fontanna i ławeczki znanych osobistości.

8. Kościół pw. św. Kazimierza

Kościół pw. św. Kazimierza, który wybudowano w latach 1908-1912 zgodnie z projektem Teodora Talowskiego.

9. Gmach kina

Gmach kina „Sokół”, gdzie już od 1910 roku emitowano seansy filmowe. Budynek kilkukrotnie rozbudowywany różni się od tego jak wyglądał w 1892 roku.

10. Budynek Szkoły

Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza, który wybudowano w latach 1897-1898. Autorem projektu był Jan Peros. Kondygnacje są rozdzielone szerokim fryzem sgraffitowym, a w niszach nad oknami pierwszego piętra umieszczono popiersia znanych Polaków.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.