Ciekawostki

10 intrygujących atrakcji w Tarnowie

Tarnów to miasto położone w województwie małopolskim przy ujściu rzeki Białej do Dunajca.

Miasto z 1330 roku o zachowanym zespole architektonicznym. Jedno z najpiękniejszych polskich miast obfituje w zabytki oraz atrakcje tak wyjątkowe, że ściągają tu turyści nie tylko z Polski. Już sam dworzec zachwyca.

Nazwany „Perłą Secesji”, jest jednym z najpiękniejszych dworców w Polsce.

1. Starówka

Starówka. Wprawdzie nie jest duża, ale uznana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Dwukondygnacyjny Ratusz wybudowany w latach 1494- 1568, którego gotyckie elementy zachowały się do dziś, zachwyca piękną bryłą. W jego murach Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Z 30-metrowej wieży roztacza się przepiękny widok na miasto.

2. Zabytkowa Bima

Zabytkowa Bima. Pozostałość po synagodze z XVII w. Obok dawne mury miejskie i Plac Rybny. Odbywają się tu imprezy kulturalne, poświęcone społeczności żydowskiej.

3. Bazylika katedralna

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z roku 1330. Wewnątrz budowli kaplica św. Anny oraz nagrobek Barbary z Rożnowa Tarnowskiej. Przed katedrą jeden z najstarszych pomników papieża Jana Pawła II.

4. Góra św, Marcina

Góra św, Marcina czyli tzw Marcinka z ruinami Zamku Tarnowskich z 1331 roku. Siedziba wielu znanych rodów magnackich. Ostatni właściciele z rodu Sanguszków przekazali ruiny miastu.

5. Pomnik generała

Pomnik generała Józefa Bema, urodzonego w Tarnowie bohatera powstania listopadowego. Jego prochy sprowadzono z Syrii i obecnie znajdują się w Parku Strzeleckim, w Mauzoleum generała.

6. Pomnik I Transportu

Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz znajdujący się na placu, z którego odbył się pierwszy transport więźniów do Oświęcimia.

7. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne z pierwszą w Europie wystawą kultury romskiej. Co roku organizowany jest tu Tabor Pamięci, na który zjeżdżają się turyści z całego świata.

8. Fontanna z Układem Słonecznym

Fontanna z Układem Słonecznym oraz Aquapark czyli raj dla dzieci: zjeżdżalnie, sztuczna rzeka i zatoka bąbelkowa. W okolicy również mini ZOO w Zaczerniu.

9. Brama Seklerska

Brama Seklerska- jedna z trzech w Polsce. Jest darem węgierskiej fundacji dla Tarnowa. Seklerzy to węgierscy strażnicy, których rola jest bardzo ważna dla historii i życia Węgrów.

10. Bazylika Mniejsza

Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia NMP i pomnik Papieża z największymi skarbami Tarnowa, jakimi są gigantyczne 13-metrowe pomniki nagrobne rodów Tarnowskich i Ostrogoskich. Jan Tarnowski, hetman wielki koronny był właścicielem Tarnowa. Obok pierwszy w Polsce pomnik papieża Jana Pawła II.