Polska

12 Najlepszych Atrakcji w Krynicy-Zdroju i Okolicy w 2024

Najlepsze Atrakcje w Krynicy-Zdroju i Okolicy

Krynica-Zdrój to piękna miejscowość uzdrowiskowa, o bogatych tradycjach. Obok Zakopanego stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości górskich w naszym kraju. Największy rozkwit Krynicy przypadł na drugą połowę XIX wieku, dzięki wzmożonej działalności Józefa Dietla. Był to profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i późniejszy prezydent miasta Krakowa. Choć wody mineralne stanowią główne bogactwo tej pięknej miejscowości, nie są jednak jej jedyną atrakcją. Oto najciekawsze miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Krynicy-Zdrój. Co zatem warto zobaczyć w Krynicy? Przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji.

1. Bulwary Dietla

Ulica Dietla 1

Przez sam środek malowniczej Krynicy Zdrój przepływa urocza rzeka o nazwie Kryniczanka. To właśnie wzdłuż tego pięknego potoku znajdują się Bulwary Dietla. Nawet jeśli nie należymy do fanów spacerów, postawmy na wędrówkę właśnie w tej okolicy. Dzięki temu na pewno uda nam się obejrzeć wiele wspaniałych atrakcji. Mowa tu przede wszystkim o cudownych willach rodem z XIX wieku, a także o pensjonatach. Są one wyjątkowo urokliwe, dzięki czemu wielu osobom nie udaje się oderwać od nich wzroku przez dłuższy okres czasu.

To naprawdę doskonale, że większość tych budynków zachowała się w tak wspaniałym stanie po dzień dzisiejszy. Wiele budynków w podobnych miejscowościach uzdrowiskowych nie miało takiego szczęścia i doszło tam do poważnych uszkodzeń w czasie obydwu wojen światowych, a zwłaszcza tej drugiej.

Co ciekawe, w pobliżu potoku Kryniczanka, wzdłuż Bulwarów Dietla umieszczonych zostało całkiem sporo tablic informacyjnych. Warto byłoby zapoznać się z nimi, bo dzięki temu możemy poznać bardzo wiele interesujących faktów. Wśród obiektów, które będziemy zaś mogli podziwiać na samych Bulwarach, wymienić trzeba przede wszystkim Romanówkę, ale także Willę Tatrzańską, Witoldówkę, Wisłę czy Świteź. Warto poświęcić nieco czasu na jak najdokładniejsze przyjrzenie się każdemu z wymienionych obiektów.

Dobrym pomysłem może okazać się też zrobienie im pamiątkowych zdjęć. Za jeden z piękniejszych obiektów w tym miejscu uznawana jest willa Wisła, która wyróżnia się cudownym morskim kolorem.

2. Muzeum Nikifora

Ulica Bulwary Józefa Dietla 19

Muzeum Nikifora mieści się w willi Romanówka w Krynicy Zdroju. To prawdziwa perełka tej turystycznej miejscowości górskiej. Mieści się tutaj oddział muzeum nowosądeckiego. W muzeum imienia regionalnego malarza Nikifora podziwiać można wiele ciekawych dzieł. Wystawa prac tego zdolnego artysty jest tutaj naprawdę bogata, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi pracami. Prace Nikifora to nie jedyne na co możemy liczyć w tym wyjątkowym miejscu.

Okazuje się bowiem, że w Muzeum tym nie brak jest także licznych pamiątek po tym wyjątkowym malarzu. To prawdziwa gratka dla wszystkich jego fanów. Co ciekawe, w miejscu tym można będzie też zaznajomić się z filmami, zawierającymi fragmenty z ich życia. Niestety, zła wiadomość jest taka, że bilety wstępu do Muzeum Nikifora nie należą do szczególnie tanich. Niemniej jednak, będąc w Krynicy Zdrój co najmniej przez kilka dni, warto pokusić się o obejrzenie wystawy słynnego malarza regionu.

Warto również zaznaczyć, że muzeum to prezentuje się atrakcyjnie nie tylko w środku, ale również i na zewnątrz. Posiada bowiem głęboki odcień morski. Zanim udamy się do muzeum, dobrze byłoby nieco lepiej zapoznać się z historią tego malarza. Okazuje się bowiem, że jego życie pełne było naprawdę intrygujących zdarzeń. Co ciekawe, malarzowi przypisuje się pochodzenie łemkowskie.

3. Stary Dom Zdrojowy

Ulica Nowotarskiego 2

Jednym z piękniejszych zabytków i atrakcji Krynicy Zdrój jest również Stary Dom Zdrojowy. Jak sama nazwa tego obiektu wskazuje, jego historia należy do wyjątkowo bogatych i złożonych. Niestety, nie zawsze była ona łatwa. Miejsce to jest idealnym dowodem na to, jak wielkie znaczenie uzdrowiskowe posiadała w przeszłości Krynica. Obecnie również miejscowość ta ma liczne walory uzdrowiskowe, ale wczasów zdrowotnych nie spędza tu już tak wiele osób jak miało to miejsce dawno temu.

Budynek, jakim jest Stary Dom Zdrojowy powstał w roku 1989. Fasada tego wspaniałego pałacu stylizowana jest na neorenesansowy pałacyk. Co istotne, we wnętrzu tego naprawdę majestatycznego budynku znajduje się nawet sala balowa! Z pewnością spodoba się ona osobom, które kochają taniec i przyjęcia. To właśnie tutaj w czasach dawnych liczni goście oddawali się różnego rodzaju rozrywkom tanecznym. Atmosfera Starego Domu Zdrojowego jest naprawdę niesamowita, dlatego będąc w Krynicy Zdroju koniecznie należy pomyśleć o odwiedzinach w tym miejscu.

W przeciwnym bowiem razie, na pewno będziemy tego żałować. Nie zapominajmy też o robieniu zdjęć pamiątkowych, zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

4. Nowy Dom Zdrojowy

Ulica Nowotarskiego 7

Nowy Dom Zdrojowy powstał jak sama nazwa wskazuje później niż Stary Dom Zdrojowy. Powstanie tego budynku datowane jest bowiem na rok 1939. To właśnie w latach 30 wieku ubiegłego miejsce to stało się szczególnie modne i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów w różnym wieku. Dlatego też, noclegi zapewniane przez dotychczas wzniesione budynki okazywały się niewystarczające. Nowy Dom Zdrojowy nie prezentuje się niestety tak majestatycznie jak Stary Dom Zdrojowy. Niemniej jednak, miejsce to nadal zalicza się do bardzo ciekawych i atrakcyjnych i na pewno warto je odwiedzić, zwłaszcza jeśli już znajdujemy się na ulicy Nowotarskiego.

5. Pijalnia Główna

Aleja inżyniera Nowotarskiego 9/4

Będąc w Krynicy Morskiej nie możemy, po prostu nie możemy nie pojawić się w Pijalni Głównej. Jest to bowiem jedno z bardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc tej miejscowości uzdrowiskowej. Na szczęście, w trakcie spaceru po Krynicy Zdroju na pewno nie uda się przeoczyć tego miejsca. Nie oznacza to jednak, że prezentuje się ono z zewnątrz jakoś szczególnie atrakcyjnie. Nie ma się raczej temu co dziwić, bo obiekt ten powstał w latach 70 poprzedniego wieku, a więc stanowi flagowy przykład budynku reprezentującego styl socrealizmu. Niemniej jednak, i tak wyróżnia się pozytywnie na tle innych budynków, które powstały w podobnym okresie.

Wydaje się więc, że nie reprezentuje tej najgorszej i najbrzydszej architektury. Niestety, historia tego miejsca jest dość smutna, a niektórych może nawet zdenerwować. Dlaczego? Otóż okazuje się, że współczesną pijalnię wybudowano na miejscu Starej Pijalni, która została bezmyślnie wyburzona jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku. Być może wynikało to z faktu, iż budynek ten nie należał do szczególnie dużych? Cóż, dziś na pewno dość trudno w jednoznaczny sposób to stwierdzić. Wielu miłośników Krynicy Zdrój mocno ubolewa nad tym faktem.

6. Stare i Nowe Łazienki Mineralne

Ulica Piłsudskiego 2

Zarówno Stare, jak i Nowe Łazienki Mineralne w Krynicy Zdroju stanowią miejsca godne uwagi. Warto je odwiedzić, zwłaszcza jeżeli należymy do osób, którym podobają się tego typu miejsca. Stare Łazienki Mineralne zostały wzniesione z pomysłu generała Józefa Dietla. Warto zaznaczyć, że w przeszłości obiekt ten wyróżniał się na tle bardzo wielu podobnych. Pełnił on liczne funkcje, wśród których znajdowały się między innymi te lecznicze, a także rehabilitacyjne.

Miejsce to przyjmowało w przeszłości wielu kuracjuszy. Co ciekawe, w latach XX poprzedniego wieku obiekt ten nie radził sobie z tak licznym napływem turystów. Jeśli chodzi o styl architektoniczny jaki reprezentuje ten budynek jest to barok. Jeśli chodzi zaś o wnętrze obiektu, tutaj mamy już do czynienia z innym stylem. Śmiało można określić go mianem art deco. Nowe Łazienki Mineralne wybudowano zaś z inicjatywy Władysława Klimaczaka i miało to miejsce własnie w latach XX. Budynek ten reprezentuje styl, który można nazwać klasycyzmem. Co ciekawe, właśnie w tym obiekcie mieści się też Muzeum Zabawek.

7. Park Słotwiński w Krynicy Zdroju

Ulica Piłsudskiego

Jeżeli kochamy florę i faunę, interesującym miejscem dla nas może okazać się Park Słotwiński w Krynicy Zdroju. Jest to naprawdę ciekawe miejsce, które położone jest na północ od deptaka głównego. Uwagę na jego terenie zwraca tak zwany Pawilon Chiński. To uroczy obiekt, który wzniesiony został w roku 1870. Co ciekawe, w dalekiej przeszłości grywała w tym miejscu orkiestra. Nie jest to jednak jedyna atrakcja tego miejsca.

Okazuje się bowiem, że w Parku Słotwińskim mieści się także tężnia solankowa. Spacery w pobliżu takiego miejsca będą wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które mają kłopoty z oddychaniem bądź też chcą uniknąć ich w przyszłości. Trzeba zaznaczyć, że tężnia solankowa stanowi jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów na terenie tego popularnego parku. Warto zaznaczyć, że w przeszłości Słotwiny były samodzielną wsią, ale dziś stanowią one rzecz jasna jedną z dzielnic Krynicy.

8. Muzeum Zabawek w Krynicy

Ulica Piłsudskiego 2

W budynku Nowych Łazienek Mineralnych mieści się także bardzo ciekawe miejsce, jakim jest Muzeum Zabawek. Warto odwiedzić je całą rodziną, w szczególności wtedy, jeżeli mamy dzieci. Możemy odbyć tu przysłowiową sentymentalną podroż aż do czasów swojego dzieciństwa. Można podziwiać tu całe mnóstwo zabawek, w tym tych, którymi być może bawiliśmy się wtedy, gdy mieliśmi kilka lat. Mowa tu nie tylko o lalkach ubranych w urocze sukienki, ale i o samochodach czy o kolejce. Co interesujące, w miejscu tym można będzie zobaczyć nawet zabawki z czasów starożytnych. To prawdziwa gratka dla fanów historii. Zabawek w tym muzeum jest naprawdę wiele, dlatego na pewno nie powinniśmy narzekać na nudę. Dobra wiadomość jest też taka, że bilety wstępu do tego miejsca należą do niedrogich.

9. Kolejka na Górę Parkową

Oddzielną atrakcję stanowi kolej linowo-terenowa, która pozwala dostać się na szczyt Góry Parkowej w ciągu 2,5 minuty. Wtedy spokojnie podziwiać widoki i panoramę górską. Została ona uruchomiona już w 1937 roku. Po wojnie wznowiła funkcjonowanie i działa do dzisiaj, codziennie przewożąc rzesze turystów.

10. Pomysł na wyprawę w góry – Jaworzyna Krynicka

W niedalekiej odległości od Krynicy wznosi się masyw Jaworzyny, jednego ze szczytów Beskidu Sądeckiego. Można na nią dotrzeć zielonym (Szlak Wincentego Pola). Ewentualnie czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki). Na jej szczycie, oprócz schroniska, wznosi się również maszt radiowo-telewizyjny.

Wędrówka może stanowić ciekawą przygodę dla miłośników przyrody. Żyją tu liczne gatunki rodzimych, dzikich zwierząt. A góra stanowi również ciekawostkę geologiczną. Znajduje się tu między innymi tak zwany Kamień Diabelski. To największa na tym obszarze wychodnia, czyli miejsce, w którym skała wychodzi na powierzchnię ziemi.

11. Zimowe szaleństwo w Beskidzie – trasy narciarskie

Obszar ten to również idealne miejsce dla fanów zimowego szaleństwa. Niedaleko, m.in. na zboczach Jaworzyny, znajduje się wiele tras narciarskich. To coś dla miłośników szusowania, na różnym poziomie zaawansowania. Dzięki temu Krynica staje się miejscem odwiedzanym równie chętnie przez cały niemal rok.

12. Historia zapisana w miejscach – Szlak Cerkwi Łemkowskich

Krynica to miasto, w którym przez wieki żyła mniejszość Łemkowska. Aby upamiętniać ich kulturę, powstał Szlak Cerkwi Łemkowskich. Szlak przebiega m.in. przez Krynicę-Zdrój, Tylicz, Muszynkę. Na szlaku można zobaczyć charakterystyczne dla tradycji tej grupy etnicznej cerkwie drewniane. Mają one piękne, malownicze formy.

Krynica to miejsce, w którym łączy się charakter zdrojowy, z przyrodą i lokalnymi tradycjami. Wszystko to razem wpływa na niepowtarzalny charakter miejsca, przyciągający co roku tysiące turystów.