10 najlepszych atrakcji w Krynicy Zdrój i okolicach

Krynica Zdrój
źródło: Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Krynica-Zdrój to piękna miejscowość uzdrowiskowa, o bogatych tradycjach. Obok Zakopanego stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości górskich w naszym kraju. Jakie są największe atrakcje tego miasta i jego okolic?

Zobacz też -> Atrakcje w mieście Iwonicz Zdrój

Co warto zobaczyć w Krynicy Zdrój

Historia wsi w tym miejscu sięga aż 1547 roku. Na samym początku związana była z biskupstwem krakowskim. Na skutek rozbiorów Polski weszła w skład państwa austriackiego. Wówczas przysłano do niej Baltazara Hacqueta, lwowskiego profesora chemii, botaniki i etnologii. Badacz miał zweryfikować i ocenić jakość źródeł krynickich wód. Od tego momentu datuje się rozwój miejscowości o charakterze zdrojowiskowym. Największy jej rozkwit przypadł dopiero na drugą połowę XIX wieku, dzięki wzmożonej działalności Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i późniejszego prezydenta miasta Krakowa.

Perła Beskidów – Krynica Zdrój

Na przełomie XIX i XX wieku w Krynicy pojawili się hydroterapeuta Henryk Ebers oraz geolog Rudolf Zuber, którzy wpłynęli na jeszcze większy rozwój miejscowości, która, dzięki ich wytężonej pracy, miała stać się jednym z najważniejszych zdrojowisk w wyzwolonej Polsce.

Choć wody mineralne stanowią główne bogactwo tej pięknej miejscowości, nie są jednak jej jedyną atrakcją. Poniżej prezentujemy najciekawsze miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Krynicy-Zdrój. Co zatem warto zobaczyć w Krynicy? Przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji.

1. Zdrojowisko wysokiej klasy – Stary Dom Zdrojowy

Ponieważ to wody zadecydowały o charakterze tego miasta, w zestawieniu najważniejszych miejsc do odwiedzenia musiał się oczywiście znaleźć Stary Dom Zdrojowy, wzniesiony w monumentalnym stylu neorenesansu. Zbudowali go dwaj wybitni przedstawiciele rodzimego historyzmu w architekturze – Jan Zawiejski i Julian Niedzielski.

Budynek wznosi się w samym sercu miasta, tuż przy Deptaku Krynickim. Wewnątrz mieści się m. in. sala balowa, w której odbywały się wspaniałe imprezy z udziałem wybitnych gości, m. in. Józefa Piłsudskiego.

2. Pijalnia Główna – pełna życia i wody

Nieopodal starego, zabytkowego budynku mieści się nowoczesna, stalowa konstrukcja Głównej Pijalni, w której każdy może spróbować lokalnych wód zdrowotnych, m. in. wody Zuber, noszącej imię wybitnego geologa, pracującego w tym mieście przed laty.

3. Deptak Krynicki

Nie można być w Krynicy i choć raz nie przespacerować się tutejszym deptakiem. Ciągnie się on wzdłuż ul. Leona Nowotarskiego i Bulwarów im. Dietla. Znajdują się przy nim wszystkie najważniejsze zabytki miasta, jak choćby budynki pijalni, muszla koncertowa oraz inne czasowe atrakcje.

4. Góra Parkowa – miejsce spacerów

Choć nie zalicza się do najwyższych szczytów, to jednak stanowi ciekawe urozmaicenie dla spacerów po Krynicy. Góra Parkowa wznosi się na wysokość 741 metrów nad poziom morza i znajduje się w samym centrum miasta. Na jej stokach na samym początku XIX wieku założono park zdrojowy. Spacerując jego zawiłymi ścieżkami, można dotrzeć nad Czaple Stawy, zobaczyć statuę Matki Boskiej Królowej Krynickich Zdrojów, a także odpocząć w drewnianych zabytkowych altanach.

5. Kolejka na Górę Parkową

Oddzielną atrakcję stanowi kolej linowo-terenowa, która pozwala dostać się na szczyt Góry Parkowej w ciągu 2, 5 minuty, aby spokojnie podziwiać widoki i panoramę górską. Została ona uruchomiona już w 1937 roku. Po wojnie wznowiła funkcjonowanie i działa do dnia dzisiejszego, codziennie przewożąc rzesze turystów.

6. Magiczny świat zabawek – Muzeum Zabawek

To niezwykła placówka muzealna, która przyciąga zarówno dużych i małych odwiedzających. W ramach ekspozycji zostały zaprezentowane wytwory zabawkarskie od czasów starożytnych aż do końca lat 80. XX wieku. To świetna okazja do poszerzenia wiedzy, czym bawili się najmłodsi w odległych wiekach, a także poczuć odrobinę nostalgii, spoglądając na zabawki z własnego dzieciństwa.

7. Nikifor wciąż żywy – Muzeum Nikifora w Krynicy

Nie ma chyba artysty, który bardziej kojarzyłby się z Krynicą-Zdrój. W malowniczej willi Romanówka w 1995 roku otwarto stałą ekspozycję pracy tego nieprofesjonalnego artysty, który szturmem wdarł się do rankingów rynku sztuki w Polsce. Oprócz głównej wystawy w siedzibie muzeum regularnie są prezentowane również wystawy czasowe, pokazujące dorobek innych, tak zwanych naiwnych twórców.

8. Pomysł na wyprawę w góry – Jaworzyna Krynicka

W niedalekiej odległości od Krynicy wznosi się masyw Jaworzyny, jednego ze szczytów Beskidu Sądeckiego. Można na nią dotrzeć zielonym (Szlak Wincentego Pola) lub czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki). Na jej szczycie, oprócz schroniska, wznosi się również maszt radiowo-telewizyjny.

Wędrówka może stanowić ciekawą przygodę dla miłośników przyrody. Żyją tu liczne gatunki rodzimych, dzikich zwierząt. A góra stanowi również ciekawostkę geologiczną. Znajduje się tu między innymi tak zwany Kamień Diabelski – największa na tym obszarze wychodnia, czyli miejsce, w którym skała wychodzi na powierzchnię ziemi.

9. Zimowe szaleństwo w Beskidzie – trasy narciarskie

Obszar ten to również idealne miejsce dla fanów zimowego szaleństwa. W pobliżu Krynicy, między innymi na zboczach Jaworzyny, znajduje się wiele tras narciarskich, dla miłośników szusowania, na różnym poziomie zaawansowania. Dzięki temu Krynica staje się miejscem odwiedzanym równie chętnie przez cały niemal rok.

10. Historia zapisana w miejscach – Szlak Cerkwi Łemkowskich

Krynica to miasto, w którym przez wieki żyła mniejszość Łemkowska. Aby upamiętniać ich kulturę, tak silnie widoczną na tym obszarze, powstał Szlak Cerkwi Łemkowskich, który przebiega m. in. przez Krynicę-Zdrój, Tylicz, Muszynkę. Na szlaku można zobaczyć charakterystyczne dla tradycji tej grupy etnicznej cerkwie drewniane, o pięknych, malowniczych formach.

Krynica stanowi miejsce niezwykłe, w którym łączy się charakter zdrojowy, z niesamowitą przyrodą i lokalnymi tradycjami ludności, mieszkającej tu przez wieki. Wszystko to razem wpływa na niepowtarzalny charakter miejsca, przyciągający co roku tysiące turystów.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Krynicy Morskiej

3.8/5 - (liczba ocen: 30)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.