Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Trzech Królach

trzech króli

Według chrześcijańskiej tradycji Trzej Królowie byli trzema mędrcami, którzy podążali za Gwiazdą Betlejemską, aby przybyć w momencie narodzin Jezusa i wręczyć mu dary. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Kacper, Melchior i Baltazar, bo tak mieli się nazywać Trzej Królowie, są uznawani za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych kościołach wschodnich.

2. Po przeanalizowaniu wszystkich hipotez naukowcy zajmujący się tym tematem dochodzą do wniosku, że Trzej Królowie musieli być Persami. Najstarsze malowidła ukazujące ich przedstawiają ich też w tradycyjnych perskich strojach.

3. Część hipotez zakłada, że Trzej Królowie byli członkami sekty Sabian z Harranu. Miała ona zajmować się w tamtych czasach oddawaniem czci gwiazdom oraz prowadzeniem analiz astrologicznych, co zgadzałoby się z podążaniem za Gwiazdą Betlejemską.

4. W późnym średniowieczu w Europie dominowało przeświadczenie, że nie tylko relikwie, ale nawet same imiona Trzech Króli, mają moc uzdrawiającą. Wierzono dokładnie w to, że ich imiona mogą leczyć epilepsję.

5. Ich nazwa w języku polskim często prowadzi do błędnego wniosku, że Jezusa odwiedzili monarchowie. W rzeczywistości w piśmie mowa jest o trzech magach. Nazwa ta została zmieniona w Biblii, która nie uznaje astrologii i magii.

6. Obraz Trzech Mędrców jako monarchów był w średniowieczu powszechnie wykorzystywany jako propaganda rzeczywistych monarchów, którzy się z nimi utożsamiali.

7. O Trzech Królach można przeczytać tylko w Ewangelii św. Mateusza, który poświęcił im zaledwie kilkanaście wersów. Część naukowców zastanawia się nad tym, czy w ogóle istnieli i skłaniają się ku temu, że postacie te miały mieć tylko walory katechetyczne i dydaktyczne.

8. Sama Ewangelia nie precyzuje, ile osób odwiedziło Jezusa w dniu narodzin. Uznano, że było och trzech, ponieważ przynieśli trzy dary, a mianowicie mirrę, kadzidło oraz złoto.

9. W Polsce 6 stycznie obchodzi się święto Trzech Króli, które w rzeczywistości jest Świętem Objawienia Pańskiego.

10. Trzej Królowie pojawiali się bardzo często na sakralnych dziełach. „Pokłon Trzech Króli” to bardzo znany obraz Rubensa, a obraz o tym samym tytule namalował również Giotto di Bondone.

11. Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane w wielu miejscowościach w Polsce. Podczas orszaku Trzej Królowie w barwnych strojach prowadzą orszak ulicami i rzucają dzieciom słodycze.

12. Relikwiarz Trzech Króli znajduje się w Kolonii i mają się w nim zajmować relikwie Trzech Króli. Znajdują się w nim również relikwie świętego Nabora, Feliksa i Grzegorza ze Spoleto. Relikwiarz ten stanowi sporą część ołtarza głównego w katedrze pod wezwaniem św. Piotra i NMP w Kolonii.

13. Relikwie Trzech Króli zostały przywiezione do Kolonii przez Fryderyka Barbarossę, który podbił Mediolan, gdzie relikwie te były czczone.

14. W XII wieku powstał „Żywot biskupa Eustorgiusza”, zgodnie z którym szczątki Trzech Króli zostały odnalezione w Jerozolimie przez św. Helenę, czyli matkę cesarza Konstantyna Wielkiego.

15. Relikwiarz Trzech Króli powstał między XII a XIII wiekiem przez Mikołaja z Verdun, który był wybitnym złotnikiem tamtych czasów.