Polska

18 Najlepszych Atrakcji w Nałęczowie w 2024 🌳

Miasto Nałęczów

Zaprezentować Ci chcę najciekawsze atrakcje w Nałęczowie. Stoję w sercu malowniczej Małopolski, wśród pagórków i zachwycających krajobrazów i odkrywam dla siebie Nałęczów – prawdziwy klejnot uzdrowiskowy Polski. Oddycham głęboko, czując specyficzne lecznicze walory powietrza, które przez lata przyciągały kuracjuszy i turystów takich jak ja, szukających chwili relaksu i odnowy. Nałęczów to nie tylko uzdrowisko, to miejsce pulsujące kulturą i przyrodą. W 2024 roku stało się ono rajem dla osób pragnących połączyć wypoczynek z kulturalnymi doznaniami. A oto co warto zobaczyć, będąc tutaj. Zobacz też nasz inny wpis: najlepsze restauracje w Nałęczowie

1. Park Zdrojowy w Nałęczowie

Nałęczów

Kiedy przekraczam bramy Parku Zdrojowego, przenoszę się w czasie do XVII wieku, kiedy to zaczęto kształtować te urokliwe tereny. Spacerując pośród 25 hektarów zieleni, czuję, jak mikroklimat otaczający mnie korzystnie wpływa na moje samopoczucie. Moje serce bije szybciej, gdy dostrzegam uroczy staw z malowniczą wyspą pośrodku. Ale to nie koniec atrakcji. Na terenie parku odkrywam liczne zabytki, które świadczą o jego bogatej historii. Adres: aleja Kasztanowa 2.

2. Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Muzeum Stefana Zeromskiego
fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Staję przed chatą, która przetrwała wieki, przechowując w sobie historię i twórczość Stefana Żeromskiego. Wchodzę do środka, a tam otacza mnie atmosfera przeszłości dzięki autentycznym pamiątkom związanym z życiem pisarza. Adres: Stefana Żeromskiego 8.

3. Muzeum Bolesława Prusaw Nałęczowie

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Tutaj czuję się jakbym wchodził w świat Bolesława Prusa. To miejsce oddycha przeszłością, a liczne osobiste przedmioty artysty sprawiają, że czuję jego obecność na każdym kroku. Nawet jeśli ktoś nie jest fanem Prusa, gwarantuję, że znajdzie tu coś dla siebie. Adres: Stanisława Augusta Poniatowskiego 39.

4. Wąwóz „Głowackiego” w Nałęczowie

fot. Agnieszka Ozimek / Wikipedia

Zieleń drzew i krzewów otacza mnie ze wszystkich stron, czuję, jak wszystko tutaj tętni życiem. Idąc wygodnymi ścieżkami i schodami, podziwiam krystalicznie czystą wodę i czuję się jakbym był w innym świecie. Ciepło promieni słonecznych sprawia, że każdy krok staje się czystą przyjemnością. Adres: Bartosza Głowackiego 8.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Lubelskim

5. Pomnik Kaczek w Nałęczowie

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Przechodzę uliczką pełną niezwykłych pomników i nagle moją uwagę przykuwa niebanalny monument – kaczka prowadząca za sobą cały szereg małych kaczuszek. Uśmiecham się, podziwiając to artystyczne dzieło, które dodaje miejskiej przestrzeni nieco humoru.

6. Wyspa Miłości w Nałęczowie

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Za chwilę znajduję się przy białym mostku, który prowadzi mnie na Wyspę Miłości. Chociaż miejsce to nie jest rozległe, czuję się tu jak w raju. Siadam na ławce, oddech świeżego powietrza napełnia moje płuca, a wzrok zatrzymuje się na pływających spokojnie kaczkach.

7. Brama Wschodnia w Nałęczowie

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Stojąc przed Bramą Wschodnią, zauważam wejście do kawiarenki. Zachęcony aromatem kawy i ciast, postanawiam wejść do środka. W przytulnym wnętrzu delektuję się słodkościami, czując się jak w domu. Adres: Aleja Stanisława Małachowskiego.

8. Minizoo w Nałęczowie

fot. Stephen Shephard / Wikipedia

Kiedy docieram do Minizoo, jestem pod wrażeniem zaangażowania gospodarza. Słucham z zainteresowaniem opowieści o zwierzętach, które tu mieszkają. Delikatne głaskanie króliczków przynosi mi spokój, a widok lisa na smyczy robi na mnie ogromne wrażenie. Znajdując się w strefie relaksu, pozwalam sobie na chwilę wytchnienia, korzystając z uroków tego miejsca. Adres: Kamieniak 23B.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci na Lubelszczyźnie

9. Jaskinia Nałęczowska u podnóża Łysej Góry w Nałęczowie

fot. Rafał T / Wikipedia

Dojście do Jaskini okazało się nieco trudniejsze, niż przewidywały Mapy Google. Aby tam dotrzeć, najlepiej zostawić samochód za ostatnim domem po prawej stronie, tam, gdzie nawigacja sugeruje skręt w prawo. Właściwa droga wiedzie prosto – za tym domem trzeba kierować się prosto przez około 500 metrów, a następnie skręcić w leśną ścieżkę. Jaskinia sama w sobie jest dość kameralna, choć niewątpliwie przesiąknięta atmosferą tajemniczości. Można sobie wyobrazić, jak w takim miejscu schronienie mógłby znaleźć niedźwiedź. Posiada ona dwa wejścia, co dodatkowo potęguje jej atrakcyjność. W trakcie mojej wędrówki zwróciła moją uwagę mała struga wody, widoczna na mapie. Mimo że podczas mojej wizyty była już prawie wyschnięta, ślady na jej dnie wskazują, że kiedyś płynęła tu woda. Warto się tam wybrać i samemu ocenić urok tego miejsca. Adres: Słowicza 77

10. Wieża ciśnień

fot. Jacek Halicki / Wikipedia

Idealny zakątek na spokojne przechadzki i chwile zadumy. Piękne lasy wokół. Adres: Spacerowa 66

11. Pałac Małachwoskich

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Pałac Małachwoskich zbudowany był na przestrzeni lat 1771 do 1775 wspaniale zachowany pałac w stylu rokoko i klasycystycznym, zaprojektowany przez Ferdynanda Naxa  i ufundowany przez Stanisław i Marianne Małachowskich. Klasyka uzdrowiskowej elegancji w otoczeniu przyrody – tak można by opisać to miejsce. W sercu tego raju wypoczynkowego wznosi się majestatyczny Pałac, otoczony przepięknym, pieczołowicie utrzymanym parkiem z fosą. Łabędzie, które zdają się być stałymi mieszkańcami tego miejsca, nie wykazują lęku przed ludźmi. Ich gracje można podziwiać godzinami – czy to podczas ich kąpieli, czy gdy suną po powierzchni fosy. Park tętni życiem, a melodyjne śpiewy ptaków stanowią tło dla tego malowniczego pejzażu. Adres: Aleja Stanisława Małachowskiego 3

12. Sanatorium Stare Łazienki

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Znalazłem się przed majestatycznym budynkiem Sanatorium Stare Łazienki. Myśląc o jego historii, wracam w czasie do lat 1816-1821, kiedy to powstawał. Wyobrażam sobie lekarzy, pacjentów i kuracjuszy spacerujących po jego korytarzach. Zastanawiam się, ile historii przeszło przez te drzwi. Adres: aleja Grabowa 4.

13. Sanatorium „Książę Józef”

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Idąc dalej, dochodzę do Parku Zdrojowego, gdzie zlokalizowany jest budynek Sanatorium „Książę Józef”. Na jego ścianach odczuwam oddech czasu, wywołany ręką znanego polskiego architekta, Karola Kozłowskiego. Urok tego miejsca podkreślony jest wpisem do rejestru zabytków z 1967 roku. Adres: aleja Kasztanowa 6.

14. Kompleks Wodny Atrium

fot. Olaf Oehlsen / Wikipedia

Czuję potrzebę odprężenia, więc kieruję się w stronę Kompleksu Wodnego Atrium. Już na wejściu wita mnie śpiew ptaków i odgłosy wody. Wchodząc do środka, od razu wskakuję do basenu, pływając z zadowoleniem po trzech torach. Później, odpoczywając w rwącej rzece i delektując się saunami, czuję, jak wszystkie moje troski odchodzą w dal. A kąpiel w białej glince? To czysty relaks. Adres: aleja Grabowa 1.

15. Dom Zdrojowy

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Wnętrze budynku sprawia, że czuję się jak w innej epoce. Siadam przy jednym ze stolików i próbuję uzdrowiskowej wody, której smak jest niepowtarzalny. A potem, do tego dochodzi niespodzianka – czekolada Wedla. Czymże byłby dzień w Nałęczowie bez tej słodkiej chwili? Adres: Aleja Stanisława Małachowskiego 11.

16. Pomnik, Ławeczka i Bicykl

fot. ŠJů / Wikipedia

Odwiedzając Aleję Gwiazd Kolarstwa, na mojej drodze staje Bicykl, symbolem sportowych osiągnięć. Spacerując dalej, napotykam Ławeczkę Bolesława Prusa – miejscem to emanuje głębokim spokojem i pozwala na chwilę zadumy nad twórczością wielkiego pisarza. Krok dalej, i moją uwagę przyciąga Pomnik Stefana Żeromskiego, przypominając o znaczeniu i pasji tego wielkiego literata.

17. Kościół św. Jana Chrzciciela

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Wchodząc do środka, czuję się niemal przeniesiony w czasie, w epokę, kiedy zaczynała się budowa tej świątyni około 1739 roku. W tle, przepiękny stary cmentarz dodaje głębokości temu miejscu. Adres: Bochotnica 3, 24-150 Nałęczów.

18. ZOO Wojciechów

fot. MaKa~commonswiki / Wikipedia

Zwiedzając okolice Nałęczowa, postanawiam wybrać się do ZOO Wojciechów. To miejsce idealne na popołudniowy wypad z rodziną. Od razu zauważam, że choć ZOO ma ogromny potencjał, pewne elementy wymagają dopracowania. Plac zabaw zachwyca koncepcją, ale mógłby być bezpieczniejszy dla najmłodszych. Pomimo drobnych niedociągnięć, to ciekawa propozycja na rodzinny czas.

Ciekawostki o Nałęczowie

W 2008 oraz 2009 roku odbyły tutaj starty Tour de Pologne.

Nałęczów odwiedzali oraz tworzyli tutaj znani poeci i pisarze tacy jak  Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski czy Bolesław Prus.

Jeśli chcemy zwiedzić urokliwe miejsce z pięknymi zabytkami oraz o bogatej historii, które niejednokrotnie było natchnieniem dla wielu sławnych pisarzy, a przede wszystkim skorzystać z cudownej panującej tu zdrowotnej aury koniecznie wybierzmy się do Nałęczowa. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów i kuracjuszy, dlatego nie będzie tutaj problemu ze znalezieniem noclegu. Miłośników relaksu na pewno będą przyciągać tutaj spa, które w swojej ofercie ma szereg zabiegów nie tylko relaksujących, ale i zdrowotnych.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Nałęczowie

Trochę historii związanej z miastem

  • Początki: Pierwsze wzmianki o Nałęczowie pochodzą z XIV wieku. Na przestrzeni wieków teren ten należał do różnych rodzin szlacheckich.
  • XIX wiek: To ważny okres w historii Nałęczowa, kiedy to, dzięki staraniom Małgorzaty i Bolesława Szweykowskich, rozpoczęło się tworzenie uzdrowiska. W 1817 roku odkryto pierwsze źródło wody leczniczej. W ciągu XIX wieku Nałęczów przeżywał prawdziwy renesans, stając się popularnym miejscem wypoczynku dla artystów, literatów i innych przedstawicieli polskiej inteligencji.
  • XX wiek: W 1923 roku Nałęczów uzyskał prawa miejskie. Pomimo dwóch wojen światowych, które dotknęły całą Polskę, uzdrowisko kontynuowało swoją działalność. W okresie powojennym przeprowadzono wiele inwestycji, które miały na celu rozbudowę i modernizację obiektów uzdrowiskowych.
  • Okres powojenny: Po II wojnie światowej Nałęczów nadal funkcjonował jako uzdrowisko. W latach 70. XX wieku miejsce to stało się ważnym ośrodkiem leczenia chorób serca i układu krążenia w Polsce.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Nałęczowie