Polska

10 ciekawostek o Nałęczowie

Nałęczów
Sanatorium „Książę Józef” | fot. Pibwl / Wikipedia

Nałęczów to miasto w województwie lubelskim cieszące się statusem uzdrowiska i będące jedynym w Polsce uzdrowiskiem o profilu kardiologicznym. Nie oznacza to jednak, że miejscowość odwiedzana jest wyłącznie przez ludzi z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Liczne zabytki, park zdrojowy i piękna architektura przyciągają tłumy ludzi i sprawiają, że w okresie letnim miasto wypełnia się nie tylko kuracjuszami, ale również ciekawymi miasta turystami.

1. Bolesław Prus

Postacią w polskiej kulturze, która była wyjątkowo związana z Nałęczowem, był Bolesław Prus. Na jego cześć powstało tutaj Muzeum Bolesława Prusa, znajdujące się w miejscu, gdzie pisarz często mieszkał podczas wakacji. Miłośnicy pisarza poznają tutaj ciekawe fakty z życia i twórczości Prusa.

2. Koła Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich od lat funkcjonują w Nałęczowie, kreując liczne przedstawienia teatralne i organizując koncerty. Śpiewacze zespoły były wielokrotnie nagradzane w licznych konkursach.

3. Rozlewnie wód mineralnych

W Nałęczowie znajdują się trzy popularne rozlewnie wód mineralnych: Nałęczowianka, Cisowianka i Nałęczów-Zdrój. Wszystkie dostępne są w formie gazowanej, lekko gazowanej, niegazowanej oraz w różnych wersjach smakowych.

4. Nazwa miasta

Nazwa Nałęczów pochodzi z XVIII wieku i nawiązuje do herbu Nałęcz Stanisława Małachowskiego. W 1771 roku magnat ten wybudował tutaj swoją rezydencję, a w XIX wieku Antoni Małachowski odkrył, że woda w tych rejonach ma właściwości lecznicze.

5. Zakłady lecznicze

Zakłady lecznicze w Nałęczowie słyną z zabiegów fizykoterapeutycznych, w tym z krioterapii, światłolecznictwa, elektroterapii, inhalacji i wielu innych.

6. Droga Lipowa

Droga Lipowa w Nałęczowie to szlak turystyczny, który prowadzi turystów przez Górę Poniatowskiego, Górę Krzyżową, las i wąwozy. Jest to przepiękna i malownicza trasa, dzięki której można w pełni docenić walory krajobrazowe okolic.

7. Balonowe Mistrzostwa Polski

W Nałęczowie odbywają się kilkudniowe Balonowe Mistrzostwa Polski, podczas których można podziwiać pokazy spadochronowe oraz balonowo-laserowe, z którymi zsynchronizowana jest muzyka. Atrakcje te są na tyle spektakularne, że zachwycają nie tylko miłośników podniebnych sportów, ale i wszystkich pozostałych.

8. Łubinowe Wzgórze

Łubinowe Wzgórze to wyjątkowe miejsce w Nałęczowie, gdzie warto zatrzymać się na pyszny obiad lub kolację. Naczelną zasadą restauracji jest korzystanie wyłącznie z lokalnych produktów i nie ma żadnych odstępstw od tego zapisu. Można tutaj skosztować pysznego winna z miejscowej winnicy, wiejskiego sera i ryb łowionych w okolicach.

9. Kraina Lessowych Wąwozów

Zdecydowanie jedną z najbardziej urokliwych i malowniczych atrakcji w okolicy jest Kraina Lessowych Wąwozów, która stanowi ewenement na skalę Europy. Labirynt wąwozów ozdobiony bardzo rzadkimi okazami roślin to świetny pomysł na długie spacery i uniknięcie letnich upałów.

10. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Nałęczowie ma charakter uzdrowiska i został założony w XVIII wieku. Kompleks został bardzo zniszczony podczas drugiej wojny światowej, jednak po zakończeniu konfliktu wszystko wróciło do normy. Badania wykazały, że na jego terenie znajduje się jedenaście tysięcy drzew i krzewów. Dziś miejsce to zachwyca zielenią, architekturą, licznymi rzeźbami i rzeką. Można tu również odwiedzić pijalnię czekolady i spędzać przemiłe popołudnia w większym gronie.