10 najlepszych atrakcji w Lubelskim 2023

Lublin

Województwo lubelskie to rejon położony w wschodniej Polsce. W województwie tym można znaleźć wiele ciekawych atrakcji turystycznych, znajdują się one w największych miastach tego rejonu. Są to atrakcje przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych.

1. Stare Miasto w Lublinie

Lublin – stolica województwa lubelskiego, przede wszystkim słynie ze swojej Starówki czyli Starego Miasta. W najstarszym miejscu miasta Lublin, znajduje się wiele zabytków historycznych, każdy z nich ma ciekawą historię. Spacer po Starówce, warto rozpocząć od Bramy Krakowskiej. Miejsce to jest symbolem Lublina, gdyż jest to brama wjazdowa do miasta. Brama pochodzi z XIV wieku i jest pozostałością po murach obronnych. Następnie warto się udać pod Wieżę Trynitarską, która jest punktem widokowym miasta Lublin. Na pewno warto też zajść na Plac Łokietka, który pochodzi z XVII wieku.

2. Stare Miasto w Zamościu

Stare Miasto Zamościa, w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Sercem Starego Miasta jest Rynek. Jest on jednym z najwspanialszych placów na Starym Kontynencie. Jednym z ciekawszych obiektów rynku, jest Ratusz, który ma piękne, szerokie schody, prowadzące na 52 metrową wieżę. Ciekawym miejscem Starówki Zamościa, jest także Katedra z Kryptą Jana Zamoyskiego, kamienice ormiańskie, Synagoga oraz Akademia i Pałac Zamoyskich.

3. Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy, jest położony na Roztoczu. Istnieje od 1974 roku, jego symbolem jest Konik Polski. W parku istnieje specjalistyczna hodowla koników polskich. Na terenie tego parku, działają dwa obiekty edukacyjne; Ośrodek Edukacyjno- Muzealny w Zwierzyńcu i Izba Leśna we Floriance. Przez Park przepływa malownicza rzeka Wieprz, nad której brzegiem można spotkać żółwie błotne, padalce, ślimaki i inne zwierzęta pod ochroną. Park zamieszkuje 190 gatunków ptaków, jest to jeden z najbardziej zalesionych parków w Polsce.

4. Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Ciekawą atrakcją turystyczną województwa lubelskiego, jest Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce i w Europie, dlatego stanowi niezwykłą atrakcję. W muzeum znajdują się liczne rowery poziome, cyrkowe, dziecięce i rowery dla dorosłych. Dzieci i dorośli mogą korzystać z rowerów, rodzice mogą też wozić swoje pociechy specjalnymi rikszami. Muzeum organizuje także lekcje dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Tematyka lekcji jest związana z historią rowerów, z ekologią, z dbaniem o sprzęt rowerowy.

5. Magiczne Ogrody

W Janowcu znajduje się miejsce, które warto odwiedzić z całą rodziną. Magiczne Ogrody to park tematyczny, jedyny taki w Polsce. Park został stworzony w oparciu o historię baśniową, jest więc pełen tajemnic i niespodzianek. Park jest pięknie zagospodarowany kwiatami i krzewami, pomiędzy którymi skrywają się bajkowe postacie. Park został w taki sposób zaprojektowany, by pobudzał dzieci w sposób sensoryczny. Na terenie parku znajdują się też liczne restauracje i kawiarnie, gdzie można odpocząć. Atrakcja jaką są Magiczne Ogrody, została doceniona przez Polską Organizację Turystyczną.

6. Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zwiedzając województwo lubelskie, koniecznie trzeba odwiedzić Zamek w Kazimierzu Dolnym. Ruiny zamku zachowały się w doskonałym stanie, co tym bardziej cieszy, że twierdza ta pochodzi z XIV wieku. Do zamku można przejść się spacerem z rynku, potrwa to jedynie 5 minut. Ruiny wraz z basztą widokową, z której można podziwiać całą panoramę Kazimierza Dolnego, są otwarte dla zwiedzających przez cały rok.

7. Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Celem tego muzeum jest gromadzenie zabytków historycznych architektury murowanej, etnograficznej i drewnianej. Jednymi z ciekawszych obiektów tego Muzeum są: spichlerz plebański, piwiarnia, kuźnia, cerkiew z dzwonnicą, pień dębu z krzyżem, dwór, czworak, kościół z dzwonnicą. Ciekawą atrakcją tego miejsca jest też możliwość przepłynięcia się po stawie w sektorze Powiśla dawnymi jednostkami pływającymi, takimi jak bat, prom czy pychówka.

8. Zamek Lubelski

Zamek Królewski w Lublinie, jest jednym z najbardziej znanych miejsc w województwie lubelskim. Pierwszy zarys zamku powstał w XII wieku, od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Wieża Zamkowa tego obiektu, jest jednym z najcenniejszych i najstarszych obiektów budowlanych na Lubelszczyźnie. Na Dziedzińcu Zamkowym znajduje się Zabytkowa Kaplica Trójcy Świętej i Donżon. Oba te obiekty pochodzą z XIII wieku.

9. Dzielnica Drewnianych Domów Borek w Zwierzyńcu

Przejeżdżając przez Zwierzyniec, można odwiedzić Dzielnicę Drewnianych Domów Borek. Dzielnica ta powstała na początku lat 20. XX wieku. Na terenie kompleksu znajduje się około 70 domów, które są bardzo do siebie podobne. Domy są zachowane w bardzo dobrym stanie, są ciekawym obrazem architektury dwudziestolecia międzywojennego.

10. Muzeum Pijaństwa w Gołębiu

Tuż obok Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu, w tym samym budynku, znajduje się inna ciekawa atrakcja województwa lubelskiego a mianowicie Muzeum Pijaństwa. Muzeum to mieści ponad 200 butelek po najrozmaitszych alkoholach z Polski i z całego świata. Butelki zostały zebrane przez właściciela muzeum a także zostały podarowane przez przyjezdnych. Wśród eksponatów można znaleźć zarówno tradycyjne butelki po piwach i wódkach, jak i butelki w kształcie zwierząt, gadżetów elektronicznych, ludzi, instrumentów muzycznych, gadżetów sportowych i nie tylko.

4.7/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.