Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Nałęczowie i okoliach

Nałęczów

Nałęczów to piękne miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Wedle danych statystycznych w mieście zamieszkuje niespełna 3800 osób.

Nałęczów to bardzo znane w skali całego kraju uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Do miasta przyjeżdżają ludzie z różnych zakątków kraju nie tylko wypocząć i pozwiedzać, ale również wyleczyć choroby wieńcowe, związane z nadciśnieniem tętniczym, nerwicą serca czy ogólnym stanem wyczerpania psychofizycznego.

W Nałęczowie panuje idealny mikroklimat, pozwalający na obniżenie w naturalny sposób ciśnienia tętniczego krwi, co sprzyja zmniejszeniu dolegliwościom ze strony serca.

Taki klimat idealnie sprawdza się również przy rekonwalescencji osób po przebytym zawale serca czy nawet bardzo skomplikowanych operacjach kardiochirurgicznych.

Jednak Nałęczów ma nie tylko wartości uzdrowiskowe, ale również niezliczone walory turystyczne. Na co warto zwrócić uwagę będąc w mieście lub okolicach z dziećmi? Oto 10 ciekawych propozycji na spędzenie nieco czasu w rodzinnym gronie.

1. Chata Żeromskiego w Nałęczowie

Co ciekawe chatka została położona na ulicy Żeromskiego. Wybudowana w roku 1905. Budynek powstał z bali, mocno inspirowany klasycznym stylem zakopiańskim. W budynku nie znajduje się nic poza gankiem i jednym pomieszczeniem. Dawniej nieruchomość stanowiła letni dom Żeromskiego, w którym tworzył swoje najbardziej znane dzieła. Dziś budynek zaadaptowany jest na Muzeum Stefana Żeromskiego. Co ciekawe, tuż obok znajduje się mauzoleum syna pisarza – Adama Żeromskiego.

2. Muzeum Nietypowych Rowerów w Puławach

Muzeum znajduje się koło 28 km od Nałęczowa, a właściwie w niewielkiej miejscowości Gołąb to prywatne muzeum powstałe przez wielkiego pasjonata tych pojazdów Józefa Konstantego Majewskiego. Tylko tu można znaleźć unikatowe w skali kraju, a czasem i świata rowery, a także zapoznać się z ich historią, zasadami napraw i konserwacji.

3. Nałęczowska Kolej Dojazdowa

Ta regionalna Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa łączy Nałęczów z następującymi uzdrowiskami Wąwolnicą, Niezabitowem, Obliźniakiem, Karczmiskami, Głuskiem, Rozalinem, Opolem Lubelskim oraz Poniatową. Kolejka jest niezwykle nienowoczesna i wolna, ale swoim urokiem zachwyca najmłodszych, a w tych nieco starszych wzbudza ogromny sentyment.

4. Uzdrowiskowy Park Narodowy

Uzdrowiskowy Park Narodowy to jeden z najważniejszych punktów na mapie Nałęczowa. Park położony jest w centrum miasta i bez wątpienia stanowi jedną z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych atrakcji miasta. To miejsce idealnie nie tylko do wypoczynku, ale również podreperowania swojego zdrowia – warto bowiem pamiętać o tym, że miasto Nałęczów posiada status uzdrowiska. Na terenie Uzdrowiskowego Parku Narodowego położona jest również Palmiarnia będąca pijalnią lokalnych wód mineralnych.

5. Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego

Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego to miejsce bardzo ciekawe, nie tylko dla miłośników tego sportu. Aleja zlokalizowana jest w obrębie nałęczowskiego Parku Zdrojowego, nad jeziorem nieopodal uzdrowiska ”Książę Józef”. Centralnym punktem tego miejsca jest ogromny bicykl wykonany z brązu, wokół którego znajdują się pamiątkowe tabliczki z nazwiskami i podpisami najbardziej zasłużonych kolarzy, czyli Czesława Langa, Zenona Jaskuły, Ryszarda Sznurkowskiego, Leszka Piaseckiego czy Mai Włoszczowskiej. Co ciekawe, inicjatorem powstania tego miejsca był sam Czesław Lang.

6. Lessowy wąwóz Głowackiego

Lessowy wąwóz Głowackiego to piękne miejsce, idealne na długi spacer po ciekawym terenie oraz wśród pięknych okoliczności. Wąwóz powstał w wyniku niszczącej działalności wody w lessowej skale w środku grądowego lasu. Dla bezpieczeństwa po wąwozie poruszać się należy specjalnie wyznaczoną ścieżką.

7. Smakowite Koguty

W odległości 23 km od Nałęczowa znajduje się malowniczy Kazimierz dolny, a w nim Smakowite Koguty – najbardziej rozpoznawalny znak miasta. Pyszne maślane koguty znajdują się przy ulicy Nadrzecznej, gdzie niezwłocznie po przybyciu do Kazimierza warto się udać.

8. Muzeum Przyrodnicze

W Kazimierzu Dolnym warto zajrzeć również do Muzeum Przyrodniczego, położonego w zabytkowym spichlerzu pochodzącym z XVI wieku. W muzeum znajduje się 6 sal wystawowych. Można w nich podziwiać przede wszystkim:
– bardzo różnorodne zbiory przyrodnicze z zakresu geologii,
– ciekawe i często rzadko spotykane zoologi,
– botaniki,
– zbiory z zakresu paleontologii.
Choć zdecydowana większość zbiorów znajdująca się w Muzeum Przyrodniczym pochodzi z okolicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, to jednak znajdują się tam również cenne perełki z innych zakątków kraju. Zwiedzający muzeum (poza okresem zimowym) mogą również podziwiać zbiory roślinne w lokalnym ogródku botanicznym.

9. Magiczne Ogrody w Puławach

Znajdują się ok. 28 km od Nałęczowa. To baśniowa kraina, w której każdy, czy to duży czy mały znajdzie coś dla siebie. Jest tu tylko jedna ekspozycja, w której istnieje narzucone ograniczenie wiekowe. Chodzi o Mroczysko – z tej atrakcji korzystać mogą wyłącznie dzieci powyżej 6 roku życia. Poza tym, każdy ma wstęp do dowolnie wybranej przez siebie magicznej krainy, takiej jak:

  • Marchewkowe Pole,
  • Wodny Świat,
  • Dom Czarodzieja,
  • Robankowa Łąka,
  • Mordole,
  • Bulwiakowa Osada,
  • Krasnoludzki Gród,
  • Smocze Gniazdo.

Poszczególne Magiczne Ogrody oddzielone są od siebie szumiącymi wodospadami, kwiatami, strumieniami oraz ogromem zieleni.

10. Ranczo Arka w Sernikach koło Lublina

Ranczo znajduje się około 27 km od Nałęczowa. Jest to wyjątkowe gospodarstwo agroturystyczne zajmujące powierzchnię kilku hektarów. Poza ciszą i spokojem oraz piękną przyrodą można znaleźć tu dwa ogromne stawy idealne do wędkowania, ogromną altanę czy wystawę zabytkowych rolniczych maszyn. Ponadto ranczo zamieszkuje wiele zwierząt, z czego bez wątpienia zadowoleni będą przede wszystkim najmłodsi. Podziwiać mogą na Ranczo Arka nie tylko konie, lamy czy muflony, ale również bydło górskie szkockie, bydło węgierskie, renifery, króliki, osły, owce wrzosówki, górskie kozy, węgierskie świnie oraz strusie Emu. Dla gości rancza właściciele mają do zaoferowania również przejażdżki wąskotorową koleją, spływy tratwą, zjeżdżalnie krzesełkową czy ogromny zamek dmuchaniec – marzenie wielu dzieci.