10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Lubelszczyźnie 2022

Lublin

W Lublinie i okolicach można spędzić przyjemnie czas razem ze swoimi dziećmi. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje w województwie lubelskim.

1. Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie

Jak powiadają mieszkańcy Lublina: na świecie istnieją skarby piratów, skarby historyczne, skarby zakopane w ziemi oraz skarby regionalne jakim jest cebularz. Muzeum jest w pełni interaktywne. Przez kolejne historie tego słynnego wypieku oprowadza nas piekarz oraz Esterka. Podczas wizyty w muzeum można także zapoznać się z historią samego Lublina oraz poznać historię i ciekawe przepisy na cebularze. Możliwe jest nawet upieczenie własnego cebularza. To wspaniałe miejsce do odwiedzenia dla rodzin z dziećmi.

2. Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki jest zbiornikiem zaporowym na Bystrzycy. Jego powierzchnia wynosi 278ha, zaś głębokość dochodzi do 2, 3 metra. W części wschodniej zalewu znajduje się mnóstwo romantycznie ulokowanych zatoczek oraz mnóstwo terenów zalesionych. Część zachodnia została odsłonięta dla wypoczywających tutaj osób. To świetny teren dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Szczególnie często można tu spotkać amatorów kąpieli wodnych oraz wędkarzy. Możliwe jest złowienie szczupaka, okonia, lina oraz wielu innych gatunków. Znajdują się tutaj ścieżki rowerowe, baseny z podgrzewaną wodą oraz jeden z najdłuższych w Polsce wyciągów dla nart wodnych.

3. Ogród botaniczny UMCS

Historia ogrodu sięga 1965 roku. Plany utworzenia tego obiektu sięgają aż do 1944 roku. Ogród jest własnością Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Znajdują się tutaj liczne, interesujące działy oraz kolekcje roślin, np. dział flory Polski, dział biblijny, roślin użytkowych, dendrologii, dział roślin górskich, bagiennych, ozdobnych, a także rosarium. Interesującym obiektem na terenie ogrodu jest obecny tutaj Dworek Kościuszków. Pochodzi on z 1720 roku. Pierwotnie należał do Jana Nepomucena Kościuszki, który był stryjem Tadeusza Kościuszki. W czasach obecnych dworek odgrywa rolę reprezentacyjną Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej. Odbywają się tutaj ważne dla tej uczelni wydarzenia np. dyplomatorium, rozpoczęcie roku akademickiego. W 2013 roku rozpoczęto także udostępniać obiekt dla zwiedzających.

4. Archikatedra

Archikatedra jest jednym z najstarszych, zachowanych obiektów, które znajdują się poza terenem Włoch. Budynek został zaprojektowany przez Giovanniego Marię Barnardoniego oraz Giuseppe Brizio. Niestety w 1792 roku wiele cennych eksponatów strawił ogień m. in. malowidła, nagrobki i ołtarze. Część znajdujących się tutaj eksponatów na szczęście się zachowała m. in. nagrobek Marcina Leśniowolskiego oraz Wielki Ołtarz. Zobaczyć tutaj można krypty, zakrystię, ale również zbiór szat liturgicznych. W kryptach mieszczą się ciała biskupów lubelskich, w tym Józefa Życińskiego, który spoczywa tutaj od 2011 roku. Obejrzeć tutaj można także kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

5. Kamień Nieszczęścia

Lubelska legenda mówi, że ne tym kamieniu został stracony niewinny człowiek. Miejscowi twierdzą, że jego zła passa utrzymuje się do dzisiaj i ostrzegają aby kamień omijać szerokim łukiem. Uważają oni, że przynosi on śmierć i zniszczenie. Ponoć każdemu kto próbował wmurować go w fundamenty swojego domu przynosiło mu to śmierć. Ponadto niektórzy twierdzą, że w 1939 roku najwięcej ofiar śmiertelnych bombardowania było na ulicy Jezuickiej w rejonie przeklętego kamienia. Legendy te oczywiście należy traktować z pewną dozą rozsądku. Niemniej miejsce jest warte zobaczenia.

6. Teatr Stary

Lubelski Teatr Stary jest jednym z najstarszych obiektów teatralnych w Polsce. Pierwotnie mieściła się tutaj scena dramatyczna oraz operowa. W XIX wieku często odgrywane były tutaj opery m. in. Rossiniego, Webera, Mozarta. W XX wieku swoją działalność prowadziło tutaj także kino.

7. Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska to jeden z najważniejszych i najwyższych zabytkowych punktów widokowych na terenie Lublina. Obecny tu taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów. Oglądać z niego można zapierającą dech w piersiach panoramę na miasto. Wieża została zbudowana w stylu neogotyckim. Znajduje się tutaj także siedziba Muzeum Archidiecezjalnego.

8. Zamek Lubelski

Zamek Lubelski powstał w XII wieku. Od tamtego czasu był wielokrotnie przebudowywany np. w XIII wieku do zamku została dobudowana wieża obronno-mieszkalna, zaś w XIV wieku dobudowano dodatkowo Kaplicę Trójcy Świętej. W kaplicy znajdują się freski pochodzące z 1418 roku, które są jednym z najcenniejszych polskich zabytków. Zostały one stworzone na zlecenie Władysława Jagiełły. Zamek jest obecnie siedzibą muzeum lubelskiego, choć pierwotnie odgrywał on rolę więzienia.

9. Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej zostało utworzone w 1960 roku. Jego rolą jest gromadzenie zabytków architektury murowanej i drewnianej. Znajdują się tutaj także zbiory etnograficzne, pochodzące z województwa lubelskiego. Zobaczyć można m. in. konsekrowany kościół z Matczyna z XVII wieku oraz cerkiew greckokatolicką z Tarnoszyna. Możliwe jest także odbycie rejsu wiślanymi jednostkami z dawnych czasów. W skansenie znajduje się także remiza strażacka z Bedlna. Idealnie odwzorowuje ona wyposażenie strażaków z 1936 roku. W 2013 na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej zakończono rekonstrukcję miasteczka pochodzącego z czasów przedwojennych. Znajduje się tutaj ratusz, lodziarnia, posterunek policji, dom żydowskiego cadyka.

10. Brama Krakowska

Brama Krakowska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Lublina. Jest pozostałością murów obronnych z XIV wieku. Pierwotnie była to brama wjazdowa na teren Starego Miasta. Została ona zbudowana w gotyckim stylu, dodatkowo w XVIII wieku dodano jej cechy stylu barokowego.

Czytaj dalej: Atrakcje w Lubelskim 

3.7/5 - (liczba ocen: 14)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.