Azja

Najlepsze Rzeczy do Zobaczenia i Zrobienia w Sri Lance

Daleko od Oceanu Indyjskiego leży wyspa Sri Lanka. Położona jest zaledwie 25 kilometrów od południowo-wschodniego wybrzeża Indii i jest maleńka w porównaniu do niektórych z dużych wysp, gdzie jest mierzy zaledwie o 430 km długości i 223 km szerokości.

Ta piękna tropikalna wyspa ma coś dla każdego – palmowe złote plaże, chłodne wzgórza, plantacje herbaty, bujne lasy deszczowe, dziką przyroda, starożytne miasta, buddyjskie świątynie i kolorowe święta. Są piękne miejsca, gdzie można się zatrzymać, jedzenie jest dobre i pikantne, koszty utrzymania stosunkowo niskie, a ludność Sri Lanki jest przyjazna. Jego kompaktowy rozmiar pozwala docenić urozmaicone atrakcje w zaledwie kilka tygodni. Choć Sri Lanka jest popularnym celem podróży turystycznych głównie odwiedzających głównie Brytyjczyków i Niemców, pozostaje w dużej mierze nietknięta. Zobacz też: 30 powodów by odwiedzić Sri Lankę.

Świątynie, ruiny i przyroda

świątynia ruiny przyroda

Sri Lanka to jedno z najciekawszych i najbardziej ekscytujących miejsc w jakim kiedykolwiek byłem. To piękna, chaotyczna kultura, historia i egzotyka. To nieco poza typowym szlakiem turystycznym i niesamowite miejsce, gdzie można poznać świat kultury podczas krótkiej wycieczki.

Jedzenie

jedzenie

Kolombo ma do wyboru wiele doskonałych jadłodajni. Uwielbiamy galeryjną kawiarnię, która mieści się w dawnych biurach najbardziej znanego architekta Sri Lanki, Geoffreya Bawy, przy Alfred House Road 2 – dziedzińcu w stylu pawilonu który jest wspaniałym miejscem, gdzie można się zatrzymać. Inni faworyci to Ministerstwo Kraba dla doskonałej mrożonej herbaty.

Pola herbat

herbata zbieranie

Być może tego nie wiecie, ale Sri Lanka jest trzecim co do wielkości producentem herbaty na świecie. Niedaleko od Kandy znajduje się wiele plantacji herbaty, które łącznie zapewniają pracę ponad milionowi ludzi.

 

Szczyt Adama

Szczyt Adama

Wspaniała stożkowa góra o wysokości 2243 metrów. Zwiedzający ze wszystkich wyznań przybywają, aby wybrać się na szczyt Adama – wszystko po to, aby zobaczyć „święty ślad”, który leży w pobliżu szczytu. Przypuszcza się, że należy on do Buddy.

Park Narodowy

Yala park narodowy

Sri Lanka ma mnóstwo fantastycznych parków narodowych. Na przykład Yala. Pomysłem było pójście na safari. Wyprawa trwała jeden dzień. Zobaczyliśmy lamparty, słonie, krokodyle i egzotyczne ptaki.

Sprawdź też: Ciekawostki o Sri Lance

Starożytne ruiny Polonnaruwa

Polonnaruwa

Polonnaruwa jest średniowieczną stolicą Sri Lanki i to tutaj będziesz miał okazję przeżyć prawdziwą przygodę. Ruiny starożytnego miasta są do odkrycia, a w okolicy znajdują się pałace, świątynie i mury. To jest naprawdę piękne. Warto odwiedzić także pobliską Habaranę i Dambullę.

Sigirija

Sigirija

Masz ochotę na jakąś wędrówkę – a może jeszcze lepiej, wspaniały widok? Wtedy ta perełka Sri Lanki ładnie dopasuje się do Twojej podróży. Twierdza Sigiriya – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – jest kamienną budowlą o wysokości 1214 metrów w centralnej części Sri Lanki. Uważa się, że jest to „magmowa wtyczka” z wygasłego już wulkanu.  Twierdza skalna w Sigiriya jest w zasadzie olbrzymi masą wulkaniczną, którą przed wiekami król zamienił w rezydencję wojskową.

Jest to niesamowite miejsce, z czymś przypadkowym na każdym rogu. Znajduje się tu ogromna fosa wykonana przez człowieka, szczątki epickiego ogrodu letniego, starożytne malowidła na ścianach skalnych i ogromna „ściana lustrzana”. Ale dla mnie najfajniejszą rzeczą w Sigiriya są imponujące resztki olbrzyma lwa wyrytego w bok skały. To stroma wspinaczka, więc ubrania weź wygodnie i wyrusz wcześnie rano lub w późne popołudnie, weź dużo wody i prowiant.

Świątynia w Dambulla

Złota świątynia w Dambulla

Buddyjska świątynia jaskini buddyjskiej w Dambulla jest stara. Bardzo stara. Jest to pięć przyległych jaskiń wypełnionych kolorowymi posągami wyciosanymi w otaczającą skałę. Pierwsza powstała ponad 2000 lat temu,. Największa jaskinia składa się z 16 stojących buddów i 40 siedzących.

Rynki, targowiska i butiki

sprzedawca na Sri Lance

Pettah Market jest obowiązkowym punktem – świetnie nadający się na zakup drobiazgów i przypraw. Możesz tutaj podziwiać meczet Jami Ul Alfar. Po więcej zakupów, wybierz się do butików wokół Galle Road i Viharamahadevi Park.

Świątynia Zęba w Kandy

świątynia zęba

W górze Hill Country leży Kandy – miasto historyczne i bujne w zielone wzgórza. Centrum miasta znajduje się tuż przy wspaniałym jeziorze. W Kandy powietrze jest lżejsze i chłodniejsze – zdecydowanie można odpocząć od smogu w Kolombo. Tuż za rogiem od miasta znajduje się Świątynia Najświętszego Zęba – starożytny budynek Buddy , w którym znajduje się relikwia zęba Buddy. Jak można sobie wyobrazić, jest to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców.

Czytaj dalej: co warto wiedzieć przed podróżą na Sri Lanke