Ciekawostki o Sri Lance (dla dzieci)

sri lanka ciekawostki

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Sri Lanki jest jeżdżenie Autorikszą i poproszenie kierowcy, aby zabrał cię w swoje ulubione miejsca (oczywiście podczas trasy Geckos). Najlepszym sposobem na poznanie Sri Lanki jest podróżowanie i rozmowa z mieszkańcami. Drugim najlepszym sposobem poznania Sri Lanki jest przeczytanie tych faktów.

Podczas miesięcznej podróży po Sri Lance dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat Sri Lanki. Tutaj dzielimy się naszymi ulubionymi.

Sri Lanka to bogaty i fascynujący kraj, który wydaje się mieć wszystko, czego podróżnik może sobie zażyczyć. Kraj ten jest jedną z najlepszych destynacji safari poza Afryką, z dużą ilością dzikiej fauny i flory wciśniętej w 26 parki narodowe. Znajdują się tam tętniące życiem lasy deszczowe, mgliste wzgórza pośród żyznych plantacji herbaty i olśniewające plaże. Oto doskonały cel podróży wypoczynkowej wciśnięty w wyspę wielkości jednej czwartej Wielkiej Brytanii.

Świątynia Zęba Kandy’ego (gdzie mieści się relikwia zęba Buddy) jest najbardziej świętym miejscem buddyjskim na świecie.

Cynamon pochodzi ze Sri Lanki i został odkryty przez Egipcjan.

Sri Lanka jest jedynym z większych eksporterów herbaty na świecie.

Zobacz też: co warto wiedzieć przed podróżą na Sri Lanke

Jest to kraj jest niedrogi i pełen wyśmienitej kuchni oraz intrygującej historii. Mieszkańcy zajęli się wszystkimi wyzwaniami rozwijającego się kraju południowo-azjatyckiego i uczynili to z wielką pokorą. Pomimo niedawnych zawirowań narodu, kraj i jego obywatele posuwają się szybko naprzód.

Sri Lanka została najpierw skolonizowana przez Portugalczyków w 1505 roku, następnie przez Holendrów w 1658 roku, a następnie przez Brytyjczyków w 1796 roku. Ostatecznie kraj ten uzyskał pełną niepodległość w 1948 roku.

Fort Galle został zbudowany przez Portugalczyków, ufortyfikowany przez Holendrów, a następnie zmodyfikowany przez Brytyjczyków.

Sri Lanka nazywana była kiedyś Cejlonem, co jest transliteracją Ceilao, nazwą kraju pod rządami pierwszych kolonialnych władców wyspy, Portugalii. W 1972 roku zmieniła nazwę na Sri Lankę.

Krykiet może być najpopularniejszym sportem na Sri Lance, ale sportem narodowym jest w rzeczywistości…. siatkówka.

Na Sri Lance występuje wiele wodospadów, a większość energii elektrycznej w tym kraju zasilana jest wodospadami.

Ryż i curry to podstawowe danie w Sri Lance. Jest często zjadany z liścia bananowca i jest tradycyjnie spożywany rękoma, podobnie jak każdy inny posiłek.

Sri Lanka była pierwszym krajem na świecie, który demokratycznie wybrał kobietę na głowę państwa.

Ananasy w Sri Lance są absolutnie pyszne. Weź je z przydrożnego stoiska, poproś sprzedawcę, aby pociął je, kiedy tylko potrzebujesz słodkiej przyjemności.

Najstarsze żywe drzewo znane z zasadzenia przez człowieka znajduje się na Sri Lance. Sri Maha Bodhi w Anuradhapura utrzymywana jest nieprzerwanie od ponad 2000 lat. Urodził się on z wycinki przywiezionej z Bodh Gaya w Indiach, drzewa pod którym Budda podobno znalazł oświecenie.

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że Sri Lanka jest wolna od malarii. Sri Lanka należała do krajów najbardziej dotkniętych malarią w połowie dwudziestego wieku, ale kampania Anti Malaria w tym kraju z powodzeniem wymierzona była przeciwko pasożytowi przenoszonemu przez komary.

Sri Lanka mogła być kiedyś fizycznie powiązana z Indiami. Hinduscy czciciele wierzą, że obszar między Indiami a Sri Lanką – znany obecnie jako most Adamowy – został zbudowany miliony lat temu przez Pana Rama i armię małp. Naukowcy i archeolodzy uważają, że jest to naturalna formacja piasku i kamienia.

Czytaj dalej: 4 zadziwiające informacje o Sri Lance

4.4/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.