AzjaCiekawostki

64 Zaskakujące Ciekawostki o Sri Lance

sri lanka

Sri Lanka jest krajem wyspiarskim w Azji Południowej. Dawniej znana była jako Cejlon. Sri Lanka jest krajem zróżnicowanym i wielokulturowym, Sri Lanka jest domem dla wielu religii, grup etnicznych i języków. Ze względu na swój geograficzny kształt Sri Lanka nazywana jest perłą Oceanu Indyjskiego i łzą Indii. Odkryjmy ten wspaniały kraj wyspiarski. Oto interesujące ciekawostki o Sri Lance.

Nazwa: Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki (krótka nazwa to Sri Lanka)
Kontynent: Azja
Dzień Niepodległości: 4 lutego 1948 r.
Obszar: 65 610 km2.
Ludność: 21 444 000 mieszkańców (2017 r.)
Stolica: Kolombo
Waluta: Rupia Sri Lanki
Języki urzędowe: Sinhala, Tamil

1. Choć krykiet jest najpopularniejszym sportem na Sri Lance, sportem narodowym kraju jest w rzeczywistości siatkówka.

2. Sri Lanka jest krajem wyspiarskim w Azji Południowej, w pobliżu południowo-wschodnich Indii.

3. Dwa języki urzędowe Sri Lanki to syngaleski i tamilski. Konstytucja uznaje również angielski za „język łącznikowy” używany w rządzie i handlu.

4. Zachwycające piękno przyrody i skarby Sri Lanki docenił legendarny odkrywca Marco Polo. Powiedział, że Sri Lanka jest najpiękniejszą wyspą na świecie.

5. Mieszkańcy kiwają głową z góra-dół kiedy chcą pokazać, że NIE, a na boki (lewo-prawo) kiedy chcą przekazać, że TAK.

6. Słynna herbata Lipton została sprowadzona ze Sri Lanki przez jej założyciela.

7. Flaga narodowa Sri Lanki jest uznawana za jedną z najstarszych flag na świecie. Jest to jedyna na świecie flaga, która uznaje różne religie. Liście na czterech rogach przedstawiają buddyzm. Te cztery liście oznaczają cztery cnoty: życzliwość, przyjaźń, szczęście i równość. Pomarańczowy pas pionowy reprezentuje Hinduistę, a zielony pas pionowy reprezentuje muzułmanina.

8. Sri Lanka leży na Oceanie Indyjskim i graniczy z Indiami na północnym zachodzie i Malediwami na południowym zachodzie.

9. Jest 120 krajem na świecie o powierzchni 65610 km2.

10. Jeśli chcesz zadzwonić do Sri Lanki, wybierz +94 i numer telefonu.

11. Energia wodna jest najstarszym i najbardziej zależnym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Sri Lance.

12. Najwyższym punktem Sri Lanki jest Pidurutalagala lub góra Pedro w języku angielskim, osiągająca wysokość 2524 metrów nad poziomem morza.

13. Sri Jayawardenepura Kotte jest oficjalną stolicą Sri Lanki. Sri Jayawardenepura Kotte leży na obszarze miejskim i jest miastem przy Kolombo.

14. Ze względu na swój kształt Sri Lanka znana jest zarówno jako „perła Oceanu Indyjskiego” jak i „łza Indii”.

15. Narodowym kwiatem Sri Lanki jest niebieska lilia wodna.

16. Z wierzchołka jaskini Dambulla można zobaczyć Sigiriya.

17. W Galle znajduje się KFC znany jako Hot Pack.

18. W Anuradhapurze żyje wiele małp.

19. Podczas festiwalu w Katharagamie mężczyźni przebijają języki i ciało igłą. Niektórzy nawet chodzą po czerwonym gorącym węglu drzewnym.

20. Port morski w Hambantocie jest finansowany przez rząd chiński.

21. Osoba opiekująca się słoniami świątyni nosi nazwę Mahoot.

22. Dzień pełnego księżyca jest świętem państwowym na Sri Lance.

23. Najbardziej znaną marką piwa jest Lion Lager.

24. Sri Lanka jest pierwszym krajem, w którym pierwsza kobieta została wybrana na stanowisko premiera. Pani Sirimavo Bandaranaike została wybrana na premiera w 1960 roku.

25. W Sri Lance nie ma żadnego oficjalnego zwierzęcia narodowego, mimo że słonie, lwy i wiewiórki są uważane lokalnie za takie zwierzęta.

26. Teren Sri Lanki jest w większości niski, płaski, z górami na południowym-środku wyspy.

27. Jeden z krajów o najwyższym poziomie umiejętności czytania i pisania. Wskaźnik Sri Lanki jest najwyższy na całej Azji Południowej.

28. Na Sri Lance jest jedenaście uniwersytetów.

29. Eksport herbaty stanowi 2% PKB Sri Lanki. W 1847 roku Sri Lanka zaczęła eksportować herbatę na cały świat. Jest nie tylko największym producentem tej uprawy, ale również jej głównym eksporterem. Produkuje prawie 327 500 ton herbaty rocznie.

30. Najpopularniejszym posiłkiem w Sri Lance jest curry z ryżem oraz danie z warzyw.

31. Główne sektory gospodarki kraju to turystyka, eksport herbaty, przemysł włókienniczy, produkcja odzieży, ryżu i innych produktów rolnych.

32. Zanim Sri Lanka zasłynęła z herbaty, słynęła z kawy – ale pola kawowe Sri Lanki zostały zniszczone przez plagę w 1870 roku.

33. Sri Lanka jest wymieniana w słynnej indyjskiej epopei, Ramajanie.

34. Sri Lanka uniezależniła się od Wielkiej Brytanii w 1948 roku – w tym samym roku, kiedy Gandhi rozpoczął swój ostatni post, w którym ogłoszono Republikę Irlandii i utworzono Izrael.

35. Główną cechą kuchni lankijskiej jest gotowany lub parzony ryż, podawany z curry z rybą, kurczakiem, wołowiną lub baraniną oraz curry z warzywami, soczewicą lub owocami.

36. Sri Lanka jest jednym z największych eksporterów herbaty na świecie.

37. Linia brzegowa Sri Lanki rozciąga się na długości około 1340 km.

38. Po przybyciu do Sri Lanki w 1505 roku Portugalczycy nadali jej nazwę Ceilão. Później, kiedy Ceilão został brytyjską kolonią koronną, ta nazwa została przetłumaczona na język angielski jako Cejlon. W 1948 r. uzyskał niepodległość jako Dominion Cejlonu, a w 1972 r. zmieniono nazwę na Sri Lankę.

39. Świątynia Najświętszego Zęba jest świątynią buddyjską w mieście Kandy. Znajduje się w kompleksie byłego królewskiego Królestwa Kandy, w którym znajduje się relikwia zęba Buddy.

40. Sigiriya to starożytna twierdza skalna położona niedaleko miasta Dambulla. Nazwa odnosi się do miejsca o znaczeniu historycznym i archeologicznym. Sigiriya zdominowana jest przez potężną kolumnę skał o wysokości blisko 200 metrów.

41. Sri Lanka ma mnóstwo pięknych plaż. Są długie złociste z miękkim białym piaskiem i są wietrzne.

42. Park Narodowy Yala jest najczęściej odwiedzanym i drugim co do wielkości parkiem narodowym na Sri Lance. Park zajmuje powierzchnię 979 km2 i jest położony około 300 km od Kolombo.

43. Sri Lanka, w porównaniu z jej wielkością, ma prawdopodobnie największą liczbę wodospadów na tak małym terenie. W Sri Lance zarejestrowanych jest ponad 400 wodospadów.

44. Wzdłuż wybrzeża dominują laguny, piaszczyste plaże, wydmy i bagna, choć strome skaliste klify znajdują się na północnym-wschodzie i południowym-zachodnim.

45. Sri Lanka posiada 8 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

46. W 1972 roku Sri Lanka przyjęła status republiki. Konstytucja została wprowadzona w 1978 r., co uczyniło z prezydenta wykonawczego głowę państwa. Wojna domowa w Sri Lance rozpoczęła się w 1983 r., w tym zbrojne powstanie młodzieży w latach 1987-1989, a w 2009 r. zakończyła się 25-letnia wojna domowa.

47. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB Sri Lanki pod względem parytetu siły nabywczej jest pod względem dochodu na mieszkańca w Azji Południowej jest na drugim miejscu pod względem siły nabywczej. Na pierwszym miejscu są Malediwy.

48. Od 1983 do 2009 trwała wojna domowa Sri Lanki.

49. Sri Lanka jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych tsunami w 2004 roku.

50. 70% mieszkańców Sri Lanki to wyznawcy buddyzmu. 12% to Hindusi, 9% to muzułmanie i w 7% chrześcijanie.

51. PKB kraju wyspiarskiego wynosi 143 miliardy.

52. Najsłynniejszy sportowy moment Sri Lanki odbył się w 1996 roku, kiedy to pobili Australię, aby wygrać puchar świata w krykiecie.

53. W Kolombo znajdują się kasyna.

54. Kobiety spożywają jedzenie po tym, jak mężczyźni i dzieci skończą posiłek.

55. Najbardziej znanym alkoholem jest Arrack, który powstaje w wyniku fermentacji owoców, orzechów kokosowych, ryżu lub trzciny cukrowej.

56. Sri Lanka zdobyła dwa medale olimpijskie, oba srebrne. Jeden po Duncanie White’u i drugi przez Susanthikę (zdobył miejsce, ale po Marion Jones został zdyskwalifikowany przez doping).

57. Podobnie jak Hindusi, mieszkańcy Sri Lanki również jedzą ręką.

58. Prawie każdemu posiłkowi towarzyszy potrawa z orzecha kokosowego.

59. Nuwara Eliya była domem kolonialnych władców.

60. Pierwszą stolicą starożytnej Sri Lanki była Anuradhapura.

61. Do połowy 1600 roku Holendrzy rządzili całą wyspą z wyjątkiem Kandy. Około 150 lat później Brytyjczycy zaczną panować nad wyspą i w 1815 roku podbijają Kandy.

62. Wodospad Bambarakanda (znany również pod nazwą Bambarakele Falls) jest najwyższym wodospadem na Sri Lance. Z wysokością 263 metrów jest 299. najwyższym wodospadem na świecie.

63. Świątynia jaskini Dambulla, znana również jako Złota Świątynia Dambulla, znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego (1991 r.) na Sri Lance, w centralnej części kraju. Obszar ten znajduje się 148 km na wschód od Kolombo i 72 km na północ od Kandy.

64. Sri Lanka posiada 22 parki narodowe. Obejmują one łącznie 26,5% powierzchni kraju.

Jeśli znasz więcej interesujących faktów lub ciekawostek, zamieść je w komentarzu poniżej.

Czytaj dalej: Najlepsze rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Sri Lance