Ciekawostki

Mewa – 10 Interesujących informacji i ciekawostek dla dzieci

mewa

Mewy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ptaków w Polsce. Te białe, wędrowne ptaki oczywiście najczęściej obserwowane są nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego, jednak okresowo mogą zapuszczać się w inne rejony kraju. Przedstawiamy 10 ciekawostek o mewach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Mewy są doskonałymi pływakami – mogą spędzić nawet wiele godzin dryfując na wodnych falach. Niestety, nie potrafią nurkować, dlatego tylko okazjonalnie polują na ryby pływające tuż pod wodą.

2. Ptaki te są prawdziwymi długodystansowcami. Mogą pokonywać jednorazowo dziesiątki kilometrów. Nie straszne im są gwałtowne burze ani ulewne deszcze.

2. Mewa siodłata (głównie zamieszkująca północne części Europy oraz Amerykę Północną i Grenlandię) może ważyć 2kg, a rozpiętość jej skrzydeł osiąga 170cm.

3. Układ pokarmowy mewy jest niezwykle skonstruowany. Ptak ten posiada specjalny „filtr”, który umożliwia jej picie morskiej, słonej wody oraz wydalanie soli przez nozdrza.

4. Mewy są wszystkożerne. Polują na niewielkie ryby, nie pogardzą także resztkami ludzkiego pożywienia unoszącymi się na wodzie lub leżącymi na ziemi. Niektóre gatunki mewy polują również na inne ptaki i niewielkie ssaki.

5. Mewy zamieszkujące najzimniejsze rejony świata wykształciły wyjątkową strategię przetrwania. Zdarza się, że naprowadzają one większe drapieżniki na ofiary, które znajdują podczas lotu, a następnie żywią się resztkami padliny.

6. Mewy srebrzyste – powszechnie występujące także w Polsce – przed okresem godowym łączą się w pary. Samiec i samica wspólnie opiekują się potomstwem aż do osiągnięcia przez nich samodzielności.

7. Niektóre gatunki mewy (np. mewa romańska) często obserwowana jest w pobliżu portów i wysypisk śmieci. Gatunek ten upodobał sobie łatwiejszy sposób uzyskiwania pożywienia z pozostałości po ludzkim jedzeniu.

8. Dalecy krewni mewy z czasów prehistorycznych mogli osiągać spektakularne rozmiary. Szacuje się, że przodek mew mógł posiadać skrzydła o rozpiętości ponad 6 metrów!

9. Mewy bardzo często stoją na jednej nodze. Jest to ciekawy sposób na zachowanie ciepła – stojąc na jednej nodze równocześnie ogrzewają drugą w gęstych piórkach. Po jakimś czasie zmieniają nogę i ogrzewają drugą.

10. Mewy są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą być złośliwe, a nawet mściwe! Wielu ludzi było świadkami niecodziennych sytuacji, w których ptaki te potrafiły się zemścić za przepłoszenie lub złe potraktowanie.