Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek o Farmacji

leki

Farmacja to zespół nauk o lekach, który zajmuje się jednocześnie lekami syntetycznymi, lekami biologicznymi, jak i pochodzenia naturalnego, oraz składnikami kosmetyków i żywności. To również kierunek studiów wyższych, które można podjąć w Polsce. Jednak nawet osoby niestudiujące jej mogą coś interesującego o niej powiedzieć. Oto ciekawostki, które warto znać.

1. John Pemberton i Coca-Cola

Coca-Colę wymyślił farmaceuta John Pemberton. Zaniósł dzban nowego produktu ulicą do apteki Jacoba, gdzie został pobrany i uznany za „doskonały” i wystawiony na sprzedaż za 5 centów za szklankę jako napój z fontanny wody sodowej.

2. Louis Dufilho Jr.

Pierwszy licencjonowany farmaceuta otworzył sklep w dzielnicy francuskiej. Louis Dufilho Jr. z Nowego Orleanu został pierwszym licencjonowanym farmaceutą w Ameryce na początku XIX wieku. Wcześniej nie trzeba było mieć licencji, aby zostać farmaceutą.

3. Agatha Christie i Benjamin Franklin

Benjamin Franklin był farmaceutą, a Agatha Christie była technikiem farmacji.

4. Insulina

Insulina jest jednym z najczęstszych leków wywołujących zdarzenia niepożądane.

5. Najlepiej sprzedający się lek wszechczasów

Lipitor jest najlepiej sprzedającym się lekiem wszechczasów. Został wprowadzony w 1997 roku, a jego patent wygasł w 2011 roku, zarabiając około 125 miliardów dolarów.

6. Glybera

Najdroższym lekiem jest Glybera, którego cena hurtowa wynosi 1,21 mln dolarów rocznie. Jest to terapia genowa, która pomaga przywrócić aktywność enzymu lipazy lipoproteinowej u osób z rodzinnym niedoborem lipazy lipoproteinowej. Tylko 1 milion pacjentów cierpi na ten niezwykle rzadki stan.

7. 1240 rok

Farmacja została oddzielona od medycyny już w 1240 roku. Dziś farmacja i medycyna są postrzegane jako dwie odrębne specjalizacje, głównie w wyniku edyktu wydanego przez Fryderyka II Hohenstaufen w 1240 r. Fryderyk II był cesarzem Niemiec i królem Sycylii. To całkowicie rozdzieliło obowiązki lekarzy i farmaceutów oraz wprowadziło regulacje zawodowe.

8. Książka informacyjna

Pierwsza książka informacyjna o narkotykach w Anglii powstała w 1618 roku. Książka, Pharmacopoeia londinensis, była wspierana przez króla Jakuba I i pozwoliła Royal College of Physicians stworzyć główną listę wszystkich znanych leków, ich wskazań do stosowania i ich działania. Tylko leki, które pojawiły się na liście, miały zostać wyprodukowane lub sprzedane. Motywacją do stworzenia książki była chęć przejęcia kontroli nad aptekami w Londynie, ograniczając ich sprzedaż. Ostatecznie opublikowano dziewięć wydań aż do opublikowania Farmakopei Brytyjskiej w 1864 roku. Ten nowy tom połączył farmakopie z Londynu, Dublina i Edynburga.

9. Komercyjny lek

Pierwszy komercyjny lek został wyprodukowany masowo w 1883 roku. Rewolucja przemysłowa przyniosła technologię niezbędną do masowej produkcji pierwszego komercyjnego leku, antypiryny. Sprzedawany był klientom w paczkowanej formie dozowanej.

10. Eksperci

Farmaceuci są teoretycznie ekspertami w komunikacji z pacjentami i innymi pracownikami służby zdrowia.