Azja

Co warto wiedzieć przed podróżą na Sri Lanke

Sri Lanka staje się teraz popularnym celem podróży i nietrudno zrozumieć dlaczego. Sri Lanka to mały, ale różnorodny kraj o wyjątkowym uroku. Od dziewiczych plaż i niesamowitej przyrody po słynną herbatę i starożytne ruiny, na wyspie jest coś dla każdego. Odległości są małe, dzięki czemu łatwiej jest odkryć wiele rzeczy w krótszym czasie niż na przykład sąsiednie Indie. Być może już czytaliście o tym, co kraj ma do zaoferowania, ale tutaj jest kilka istotnych faktów na temat Sri Lanki.

willa

Wiemy, że różne rodzaje podróżnych potrzebują różnych rodzajów porad, więc mając to na uwadze, zebraliśmy szereg dodatkowych informacji, które pomogą Państwu zaplanować podróż.

Od dnia 1 stycznia 2012 r. wszyscy podróżni podróżujący służbowo lub urlopowo na Sri Lanke muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na wjazd na Sri Lankę. Więcej informacji można znaleźć na stronie eta.gov.lk

Przy składaniu wniosku o ETA przez osoby trzecie należy dokonać płatności na podstawie ustaleń dokonanych na stronie internetowej i uzyskać potwierdzenie przyjęcia wniosku o ETA. Wszelkie płatności dokonane na rzecz innych stron internetowych lub agencji nie mają mocy obowiązującej przy przetwarzaniu ETA. W związku z tym należy zawsze dokonywać płatności poprzez dostęp do strony internetowej ETA dla Sri Lanki.

Wiza jest adnotacją w paszporcie lub podobnym dokumencie, która ma ułatwić legalny wjazd do kraju i regulować okres ich pobytu oraz warunki regulujące taki pobyt.

Istnieją cztery rodzaje wiz, które pozwalają na wjazd i/lub pobyt na Sri Lance.

Wizyta wizowa jest zezwoleniem na wjazd, które oznacza zgodę rządu Sri Lanki na wjazd cudzoziemca do kraju. Wiza zawiera szczegółowe informacje o czasie i warunkach pobytu. Istnieją dwie podkategorie, które są objęte wizami wizytacyjnymi – wiza turystyczna (Tourist Visit Visa)
Wiza turystyczna wydawana jest dla turystów podróżujących w dobrej wierze, którzy chcą wjechać do Sri Lanki na krótkie zwiedzanie, wycieczki, odpoczynek, odwiedzenie krewnych lub trening jogi.

Wiza biznesowa wydawana jest cudzoziemcom, którzy odwiedzają Sri Lankę w celach służbowych na krótki okres czasu. Wiza ta może być wydawana na podróż pojedynczą, podwójną lub wielokrotną.

małpka

Zezwolenia na zdjęcia i opłaty

Zanim jednak będziesz mógł zrobić zdjęcia w określonych miejscach, wymagane są pozwolenia. Bilety wstępu na poszczególne miejsca dostępne są tylko w godzinach od 6:00 do 10:00. Bilety te pokrywają opłaty za fotografię, nagrywanie i parkowanie, a stawki podawane są w dolarach amerykańskich.

Zakup i wywóz bez pozwolenia dzikich zwierząt, ptaków lub gadów, martwych lub żywych jest zabroniony. Zakazuje się również wywozu części zwierząt, ptaków i gadów, takich jak skóry, rogi, łuski i piór. Jednakże wywóz sporadyczny jest dozwolony wyłącznie do celów naukowych w dobrej wierze. Zabrania się wywozu 450 gatunków roślin bez specjalnych zezwoleń. Wywóz korali, muszli i innych chronionych produktów morskich jest również surowo zabronione.

Możesz przewieźć bezcłowo 1,5 litra napojów spirytusowych, dwie butelki wina, ćwierć litra wody toaletowej oraz niewielka ilość perfum i pamiątek o wartości nieprzekraczającej 250 USD. Przywóz sprzętu osobistego, takiego jak aparaty fotograficzne i laptopy, jest dozwolony, ale musi zostać zgłoszony w momencie przyjazdu. Przewóz leków bez recepty i pornografia w jakiejkolwiek formie jest przestępstwem. Więcej informacji na customs.gov.lk

Wyjeżdżając z kraju możesz wyeksportować do 10 kg herbaty bez cła.

Odwiedzający Sri Lankę przywożący więcej niż 10 tys. USD powinni zgłosić tę kwotę organom celnym w dniu przyjazdu.

natura

Środki ostrożności w zakresie zdrowia

Zagrożenia dla zdrowia na Sri Lance są inne niż w Europie. Uważaj na choroby jelit, takie jak biegunka, dyzenteria, malaria oraz różne infekcje grzybicze. Lekarze z Sri Lanki, z których wielu wykształciło się w Europie lub Stanach, są szczególnie doświadczeni w leczeniu miejscowych chorób.

Żadne szczepienia nie są obowiązkowe, chyba że jest zagrożenie żółtej gorączki lub cholery. (Cholera jest często zgłaszana na Sri Lance, więc nie jest uważana za poważne zagrożenie). Zalecane są jednak następujące szczepienia, w szczególności jeśli planujesz długą podróż lub zamierzasz odwiedzić odległe obszary:

Tyfus brzuszny, tężec, polio, zapalenie wątroby typu A i B, wścieklizna.
Dzieci powinny być ponadto chronione przed chorobami takimi jak:
dyfteryt, krztusiec, koklusz, świnka, odra, różyczka

Pamiętaj o planowaniu szczepień z dużym wyprzedzeniem. W przypadku niektórych szczepień potrzeba więcej niż jednej dawki, a niektóre nie powinny być podawane razem.

Ryzyko występowania malarii występuje na terenie całego kraju z wyjątkiem okręgów Colombo, Kalutara i Nuwara Eliya. Po raz kolejny niezbędne jest planowanie, jak również dbałość o przestrzeganie kursu podróży.

Ponieważ większość zaburzeń żołądka spowodowanych jest niehigienicznym przygotowaniem jedzenia, warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Niegotowane ryby, skorupiaki i mięso mogą być niebezpieczne. Sałatki mogą być ryzykowne, chyba że do mycia różnych warzyw użyto oczyszczonej wody. Należy unikać obieralnych owoców. Zwróć uwagę na lody, w szczególności te sprzedawane przez sprzedawców ulicznych i podawane w tanich restauracjach. Czasami zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej na Sri Lance, szczególnie z dala od ośrodków miejskich, więc warto uważać na wszelkie produkty żywnościowe chłodzone, jeśli wiesz, że doszło do niedawnych przerw w dostawie prądu na waszym obszarze.

Woda z kranu nie jest bezpieczna do picia, a w niektórych hotelach i restauracjach. Gotowanie i filtrowanie odbywa się czasami zbyt pośpiesznie, więc najlepszym rozwiązaniem jest picie butelkowanej wody. Obecnie dostępnych jest wiele marek, głównie wody źródlanej. Upewnij się, że butelka posiada certyfikat SLS i że korek jest zdejmowany tylko w Twojej obecności. Uważaj na lód, chyba że jesteś przekonany, że nie został on wyprodukowany z wody z kranu i pamiętaj, że woda z kranu, którą możesz pokusić się użyć do wypłukania jamy ustnej po szczotkowaniu zębów jest niebezpieczna. W tym celu przechowuj w łazience butelkę wody.

Niewielkie dolegliwości zdrowotne mogą być zawsze leczone przez lekarzy praktykujących w miejscowościach uzdrowiskowych i poza granicami kraju. Jeśli masz poważniejszy problem, Colombo może pochwalić się wyborem nowoczesnych, dobrze wyposażonych prywatnych szpitali oferujących najnowsze rozwiązania w konwencjonalnych terapiach medycznych i chirurgicznych. Coraz więcej obcokrajowców korzysta w Sri Lance z wysokiej jakości prywatnej opieki zdrowotnej po przystępnych cenach i łączy ją z możliwością wypoczynku.

Departament Imigracji i Emigracji

Ananda Rajakaruna Mawatha,
Maradana,
Colombo 10.
Tel.: +94-11-5329000 / +94-11-53293931616/20/21/25
immigration.gov.lk

Dyrektor generalny, Zakład Archeologii

Sir Marcus Fernando Mw,
Tel: +94 11 2692840/1
Tel. +94-11-2694727, +94-11-2667155,
archaeology.gov.lk

Ambasada Sri Lanki w Warszawie

Al. Wilanowska 313 A
02- 665 Warszawa

Tel.:+48 (22) 8538896 (97)
Fax:+48 (22) 8435348

Wnioski o specjalne zezwolenie na wywóz fauny należy składać do

Dyrektor, Departament Ochrony Przyrody
382, Nowa Kandyja,
Malaba
Tel: +9411 25060380

Departament Leśnictwa

82, Droga Rajamalwatta,
Battaramulla,
Tel. + 94 11 28666 16/ 2866632.
environmentlanka.com

Wyjazd na wakacje jest naprawdę ekscytujący! Niezależnie od tego, czy wybierasz się na weekendową przerwę czy dłuższą wycieczkę, będziesz chciał zapewnić sobie wspaniały czas.

Czytaj dalej: ciekawostki o Sri Lance