Azja

20 ciekawostek i informacje o wyspie Bali

Bali, wyspa na dużym archipelagu Indonezji, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Od niesamowitej przyrody z piękną scenerią, po wspaniałe jedzenie i aktywne życie towarzyskie.

1. Indonezyjska wyspa znana z zalesionych gór wulkanicznych, pól ryżowych, plaż i raf koralowych.

2. Z danych statystycznych wynika, że liczba obcokrajowców przybywających na wyspę Bali każdego roku sięga 5 milionów. Liczba ta jest tak zdumiewająca, że nawet przewyższa liczbę mieszkańców Bali – 4 miliony osób.

3. Bali jest jedyną hinduską wyspą Indonezji. Ponad 87% ludności Indonezji to muzułmanie, co czyni Indonezję krajem o największej liczbie muzułmanów na świecie. Jednak Bali, najsłynniejszą wyspą Indonezji, jest wyspa hinduska, z religią, którą nazywają balijskim hinduizmem.

4. Na Bali są dwa aktywne wulkany. Jednym z nich jest Mount Batur, a drugim jest Mount Agung. Chociaż jest to główna atrakcja turystyczna, to jednak ewentualna erupcja może pochłonąć dużą liczbę istnień ludzkich.

5. Ludzie, którzy przyjeżdżają na Bali w większości polują na słynne miejsca. Są takie miejsca, które zawsze są zatłoczone w tym sezonie. Południowe Bali, obszary takie jak Uluwatu, Jimbaran i Kuta są najbardziej zatłoczone.

6. Większość turystów pochodzi z Australii i Chin.

7. Panie, które mają miesiączkę nie powinny wchodzić do świątyń.

8. Ze względu na znaczenie religii w życiu codziennym na Bali, wyspa ma przydomek Pulau Dewata (Wyspa Bogów).

9. Świątynia Tanah Lot jest najbardziej znaną świątynią na Bali.

10. Tańce i przedstawienia balijskie są ważną częścią balijskich religii i kultury.

11. Najdroższa kawa na świecie pochodzi z Bali. Kawa pochodzi ze zwykłych ziaren kawy, spożywana, przetworzona i wydalona przez dzikiego kota, żyjącego w Azji, zwanego Luwakiem. Dlatego właśnie kawa ta nosi nazwę Kopi Luwak.

12. Bali ma tylko dwie pory roku: Sezon suchy od kwietnia do października i sezon mokry od października do kwietnia.

13. W północnej części Bali znajduje się Lovina, gdzie znajduje się wiele różnych delfinów.

14. Społeczeństwo balijskie to prawie 90% Hindusów, jednak jest to inny hinduizm niż ten tradycyjny. Ma duże wpływy buddyjskie, które pochodziły z Jawy i wysp Sumatra przed XIV w., gdzie miał miejsce islam.

15. Kalendarz balijski ma tylko 210 dni.

16. Bali to wulkaniczna wyspa i nawet jeśli wokół wyspy znajdują się wspaniałe plaże, większość z nich ma czarny piasek, niczym jak na Lanzarote.

17. Znajdziesz tutaj duży budynek handlowy wykonany w całości z bambusa. Bali oferuje niesamowitą możliwość odwiedzenia jednego z takich budynków, jakim jest fabryka czekolady.

18. Około 80% gospodarki Bali zawdzięcza turystyce.

19. Większość mieszkańców Bali posługuje się 3 językami: Balijski, indonezyjski i angielski.

20. Balijskie niemowlęta noszone są wszędzie przez kilka pierwszych miesięcy życia, ponieważ nie wolno im dotykać ziemi.

Co myślisz? Jakich ciekawych rzeczy można doświadczyć na wyspie Bali? Napisz ciekawostki, informacje i fakty o Bali w komentarzu na dole.