AzjaCiekawostki

Himalaje – Mało znane ciekawostki, informacje i fakty

Himalaje odnoszą się do pasma górskiego, a nie do jednej góry. Himalaje są najmłodszym pasmem górskim na tej planecie. Oto ciekawostki, informacje i fakty o Himalajach dla dzieci i dorosłych.

Podczas gdy góry takie jak Everest i 2K dominują w naszym postrzeganiu regionu, Himalaje są bogate w różnorodność biologiczną. Klimat waha się od tropikalnego u podnóża gór do wieloletniego śniegu i lodu na najwyższych wzniesieniach.

Te złożone i różnorodne ekoregiony są ze sobą powiązane: zagrożenie ekologiczne dla jednego jest zagrożeniem dla wielu.

Choć są najmłodsze, są bardzo duże. Powstały one 70 milionów lat temu i były wynikiem tych samych działań geologicznych, które przez miliardy lat dzieliły nasze kontynenty.

Himalaje powstały, gdy euroazjatycka płyta tektoniczna zderzyła się z indoaustralijską płytą tektoniczną.

Region Himalajów jest usiany setkami jezior. Większość jezior znajduje się na wysokościach poniżej 5000 metrów, przy czym wielkość jezior maleje wraz z wysokością.

Jezioro Tilicho w Nepalu w masywie Annapurna jest jednym z najwyższych jezior na świecie.

W regionie Himalajów znajduje się wiele pięknych klasztorów buddyjskich, które przyciągają uwagę odwiedzających. W Himalajach znajdują się znane hinduskie cele pielgrzymkowe, takie jak Amarnath, Kedarnath i Badrinath.

Najwyższy szczyt: Mount Everest na wysokości 8.848 m n.p.m. jest nie tylko najwyższym szczytem w Himalajach, ale najwyższym szczytem na całej planecie.

Inne znane szczyty to Karakora (K2), Kailash, Kanchenjunga, Nanga Parbat, Annapurna i Manasklu.

Głównymi rzekami pochodzącymi z Himalajów są Ganges, Indus, Yarlung, Yangtze, Yellow, Mekong i Nujiang.

Nazwa „Himalaje” oznacza „siedlisko śniegu”.

W Nepalu ludzie nazywali Himalaje imieniem Sagarmatha, co oznacza „Czoło w niebie”. Tybetańczycy nazywają to Chomolungma, co oznacza „Bogini Matki Wszechświata”.

Jednak Mount Everest został nazwany przez Sir Andrew Waugh, brytyjskiego oficera armii, aby dać szacunek do jego poprzednika, pułkownik Sir George Everest, Geodety Generalnego Indii od 1830 do 1843.

W 1953 roku Sir Edmund Hillary i Sherpa mountaineer Tenzing Norgay byli pierwszymi osobami, które z powodzeniem wspięły się na szczyt Everest.

Pasmo Himalajów jest aktywne geologicznie. W ciągu najbliższych 10 milionów lat subkontynent indyjski przeniesie się prawie 1500 kilometrów dalej do Azji, ponieważ indyjska płyta porusza się z prędkością 67 milimetrów rocznie.

Po Antarktydzie i Arktyce, pasmo Himalajów jest domem trzeciego co do wielkości złoża śniegu i lodu na tej planecie.

W sumie 12000 kilometrów sześciennych świeżej wody jest przechowywana w 15000 lodowców, które znajdują się w zasięgu Himalajów.

Na wyższych wysokościach znajdują się łąki i lasy iglaste. Podtropikalne lasy liściaste są bardzo dobrze rozłożone na średnich wysokościach. Lasy tropikalne są rozproszone na niższych wysokościach.

Himalaje są naturalnym środowiskiem życia niektórych egzotycznych gatunków zwierząt, takich jak lampart śnieżny, tygrysy, czerwone pandy, olbrzymie pandy, dzikie kozy, owce tybetańskie, jelenie piżmowe i kozy górskie.

Zwierzęta „jaki” są również synonimem życia na dużych wysokościach, jak w Himalajach.

Himalaje są wynikiem ruchów płyt tektonicznych, które zderzyły Indie z Tybetem.

Ze względu na dużą ilość ruchów tektonicznych wciąż występujących w tym miejscu, Himalaje mają proporcjonalnie dużą liczbę trzęsień ziemi i wstrząsów.

Himalaje pokrywają około 75% powierzchni Nepalu.

Pasmo Himalajów tworzy łuk, który biegnie przez długość 2400 km z północnego zachodu na południowy wschód. Na zachodzie, maksymalna szerokość łuku wynosi 400 km. Po stronie wschodniej szerokość łuku wynosi 150 km.

Dla całej tej długości 2400 km, Himalajski system górski składa się z dwóch niemal równoległych pasm. Szeroka dolina pomiędzy tymi dwoma pasmami oddziela pasma.