Azja

30 Powodów by Odwiedzić Sri Lankę

Ma tropikalny klimat, złote plaże, plantacje herbaty i parki narodowe z dziką przyrodą – dlaczego Sri Lanka powinna być na liście miejsc wartych odwiedzenia?

Sri Lanka to tropikalna i niesamowicie zróżnicowana wyspa położona w pobliżu południowego krańca Indii, która oferuje wczasowiczom wszystko, od dziewiczych piaszczystych plaż po starożytne buddyjskie świątynie i bujne zielone wzgórza usiane plantacjami herbaty, aż po dziką faunę i florę.

Przemysł turystyczny przeżywał poważne komplikacje w związku z 20-letnią wojną domową, która zakończyła się w 2009 r., jak również z katastrofą spowodowaną tsunami w 2004 r. W wyniku fali tsunami przemysł turystyczny poniósł ogromne straty.

Ale Sri Lanka wraca na nogi i ma mnóstwo nowych luksusowych hotelów i wraca z powrotem na mapę. Wcześniej pisaliśmy o ciekawostkach dotyczących Sri Lanki. Teraz czas na powody, dla których warto odwiedzić w tym roku „perłę Oceanu Indyjskiego”.

plaża

Przygoda i sport
Wybrzeże o długości ponad 1600 km, jest idealnym miejscem do uprawiania wind-surfingu, narciarstwa wodnego, surfingu, żeglarstwa, nurkowania czy jeżdżeniem motorówką. Najlepsze ośrodki sportów wodnych znajdują się w regionie Negombo, na zachodnim wybrzeżu Wadduwa, Kalutara i Beruwela na południowo-zachodnim wybrzeżu oraz w Bentocie, Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Koggala, Tangalle i Hambantota na południowym i południowo-wschodnim wybrzeżu. Ponadto możliwe jest paralotniarstwo, wspinaczka skalna, wycieczki po jaskiniach i kolarstwo górskie.

Ludzie
Mieszkańcy Sri Lanki są niezwykle mili, uśmiechnięci i gościnni – podróżni często wracają do domu, mówiąc, że to ci najwspanialsi ludzie na świecie. Każdy człowiek chętnie porozmawia z Tobą na ulicy, ale nie będzie to takie same doświadczenie jak w pobliskich Indiach.

Wyjątkowe skały
Sigiriya, uważana za atrakcję obowiązkową, jest opuszczonym pałacem (jego ruiny są prawie całkowicie wykorzenione). Wejście na górę jest wyjątkowo stromą, bardzo wąską klatką schodową. Ślady starożytnych fresków są do dziś widoczne na niektórych ścianach, a dwie łapy lwa, wyrwane z kamienia i pochodzące z V wieku, to unikatowa cecha stylistyczna umieszczona u podstawy ostatniej klatki schodowej.

sigiriya

Zakupy
W stolicy Kolombo, w której warto spędzić noc, można kupić markowe ubrania z rabatem, a także przynieść do domu herbaty, przyprawy i kolorowe ubrania. To również wspaniałe miejsce do zbierania cennych kamieni szlachetnych.

Morze morskie do nieba
Rozrastająca się sieć szlaków morskich zapewnia loty z tętniącego życiem Colombo do bujnego wnętrza kraju oraz do dżungli oceanicznych na południu wyspy.

Południowo-Wschodnia Azja
Choć nie jest tak senne jak Laos, tempo życia na Sri Lance w porównaniu z innymi popularnymi azjatyckimi miejscowościami turystycznymi, sprawia, że jest to dobre wprowadzenie dla turystów.

Wizja piekła
We wnętrzu świątyni Wewurukannala Vihara znajdują się modele ludzi gotowanych żywcem i przepiłowanych w połowie – straszne! Odwiedzający muszą najpierw przejść obok tych okropności, zanim dojdą do gigantycznego Buddy.

Żywność
Jedzenie, które zostało ukształtowane przez jego kolorową historyczną i kulinarną przeszłość, będzie dla Ciebie szaleństwem. Twaróg i melasa, deser z mleka bawoła posypany kokosem, od jaj i warzyw po słodkie przysmaki oraz oczywiście curry ze Sri Lanki, owoce morza i kokosy królewskie.

Pomyśleć o Anglii
Wybudowane po Brytyjsku miasto Nuwara Eliya jest „tam, gdzie elity wychodzą i wyobrażają sobie, że są w Anglii”, twierdzi John Gimlette.

Wejdź w dzicz
Nurkuj z błękitnymi wielorybami lub oglądaj delfiny pływające w Kalpitiya. Sri Lanka dysponuje także 5800 dzikimi słoniami i jest tutaj też największe skupisko lampartów na świecie. Oglądaj je w w parku narodowym Yala, wraz z bawołami.

słonie

Słonie
Najkorzystniejszym sposobem zobaczenia słoni jest wolontariat w sanktuarium słoniowym. workingabroad.com posiada informacje na temat projektów w całym kraju.

Piesze spacery w lasach deszczowych
Lasy tropikalne Sinharaja to piękne i wciąż jeszcze mało znane miejsce dziedzictwa przyrodniczego – ostatni rejon pierwotnych lasów deszczowych kraju. Można wybrać się na wędrówki i pływać w wodospadach, ale nie zapomnij o wężach i pająkach wśród różnych gatunków roślin.

Uroczystości kulinarne
Plaża Galle Face to wspaniałe miejsce, gdzie można latać latawcem i obserwować z góry Sri Lankę.

Dziedzictwo kulturowe
Sri Lanka jest wypełniona światowymi zabytkami dziedzictwa kulturowego, które w miarę możliwości warto odwiedzić. Należą do nich między innymi Święte Miasto Kandy, słynne miejsce pielgrzymkowe dla buddystów w centrum kraju, na płaskowyżu otoczonym górami, stare ufortyfikowane miasto Galle założone w XVI wieku przez Portugalczyków na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Złota Świątynia Dambulla, klasztor jaskini z buddyjskimi malowidłami ściennymi i 157 posągami, który jest miejscem pielgrzymek.

Sześć zabytków światowego dziedzictwa archeologicznego w kraju
Święte miasto Anuradhapura.
Starożytne miasto Polonnaruwawa.
Złota świątynia Dambulla
Starożytne miasto Sigiriya
Święte miasto Kandyjczyków.
Stare miasto Galle i jego fortyfikacje.

Spokojne plaże
Uppuveli i Nilaveli, obie w pobliżu Trincomalee na północnym wschodzie, są zaciszne i oszałamiające. Nieliczne możliwości zakwaterowania są rozproszone, dzięki czemu plaże te są idealne do samotnych wędrówek.

plaża

Pociągi są malownicze
Ponownie otwarta trasa kolejowa z Kolombo do Jaffny zapowiada nową, przyjemną dla oka podróż przez Sri Lankę. Niedawne otwarcie Yal Devi Express daje odwiedzającym Sri Lankę szansę, jakiej nie mieli od 1990 roku: podróż pociągiem z Kolombo do Jaffny.

Plaże
Plaże na południu i zachodzie są najbardziej burzliwe na tej wyspie w kształcie łzy. Nieoficjalnie znane jako „Sri Lankan Riviera”, plaże mają majestatyczną złoto-brązową barwę, otoczone kołyszącymi się palmami i wsparte sadami, plantacjami ryżowymi i nizinnymi plantacjami herbaty.

Zobacz Buddę lub ślad Adama.
Wierzchołek szczytu Adama uważany jest za święty przez buddystów, chrześcijan, muzułmanów, hinduistów i wczesnych mieszkańców Sri Lanki, którzy wierzą, że odcisk w skale należał do bardzo ważnej osoby.

Herbata i wczesna poranna wędrówka
Sri Lanka słynie z herbaty cejlonowej. Spacer po bujnych plantacjach zielonej herbaty na czterogodzinnym trekingu aż do Elli Rock, skąd rozpościera się niesamowity widok.

Hotele, które wzbudzają emocje
W ostatnich latach otwarto wiele nowych hoteli, w tym kilka kurortów plażowych, w tym współczesną plażę KK Beach, z własnym klubem plażowym w pobliżu Habaraduwy.

Scena surfowania
Sri Lanka powoli zdobywa sobie miano ważnej destynacji surfingu i jest nazywana jako „Bali 20 lat temu”. Wybierz się do zatoki Arugam na wschodnim wybrzeżu w miesiącach letnich (od kwietnia do października), aby wybrać się na najlepszy surfing. Aby spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu, sprawdź Soul and Surf (soulandsurf.com) na południowym wybrzeżu, gdzie zatrzymasz się w bujnych willach i rozkoszować się będziesz odżywczą mieszanką surfingu, jogi i masażu.

Dzika przyroda
Sri Lanka jest jednym z najlepszych miejsc w Azji, gdzie można zobaczyć dziką przyrodę z bogactwem lampartów, słoni i ptaków. Jeśli chcesz zobaczyć lamparty, udaj się do Parku Narodowego Yala West, który znajduje się sześć godzin od Kolombo i jest łatwo połączony z wycieczką surfingową do pobliskiej zatoki Arugam Bay.

To lekkie Indie
O wiele łatwiej podróżować tutaj niż w Indiach. Transakcje przebiegają sprawniej, wszystko działa, a co najlepsze, pociągi i samoloty lądują w pobliżu miejsc docelowych. Istnieje również fantastyczna sieć hoteli, w których można zrobić rezerwację w internecie.

Festiwale przez cały rok
Każdy pełny dzień księżyca jest świętem państwowym zwanym poya. Najważniejsze jest majowe – Vesak Poya, który jest wyznacznikiem narodzin Buddy i oświecenia oraz Pariniwany. Najbardziej turystycznym festiwalem Sri Lanki jest Kandy Esala Perahera, która odbyła się w Kandy przez ponad 10 dni od końca lipca do początku sierpnia i kulminacja następuje na Esali Poya. Perahera oznacza „procesję” i to właśnie odbywa się w nocy – magiczny pas perkusistów, tancerzy, bębniarzy, biczowników, biczowników, akrobatów i słoni. Do hinduskich festiwali należą Vel, który odbywa się w Colombo w lipcu w Kolombo, gdzie przez miasto jadą srebrne rydwany, oraz Festiwal Kataragama na głębokim południu, związany również ze Skandą, w którym uczestniczą także strażacy.

pociąg

Klimat
Sri Lanka ma tropikalny klimat, który oferuje nam słońce na półkuli północnej. Jest również zróżnicowana, więc można tu odpocząć od opalania w suchym upale południowych plaż po chłodne bryzy Kraju Wzgórz w tym samym okresie urlopu. Jeśli jednak chcesz uniknąć dwóch różnych sezonów monsunowych, musisz dokładnie zaplanować podróż.

Dla krykieta w Galle
Galle to przystań z holenderską architekturą kolonialną, sklepami z biżuterią, lodziarniami i niemal całkowitym brakiem życia nocnego. Jest to również miejsce, gdzie można zobaczyć mecz krykieta lub zwiedzić w pobliżu stary fort.

Zgub się w jaskiniach
Jaskinie buddyjskie w Dambulli wypełnione są figurami Buddy, malowidłami jaskiniowymi i zachwycają atmosferą.

Ścieżki herbaciane
Kraj pokryty jest plantacjami herbaty na każdym dostępnym stoku. Wybierz się na pobyt na Szlaku Herbaty Cejlon (teatrails.com), który posiada cztery luksusowe bunglaowy połączone szlakami pieszymi przez przepiękne ogrody herbaciane. Powierzchnia Cejlonu obejmuje 2000 kilometrów kwadratowych i daje 300 milionów kg herbaty cejlonowej rocznie.

Hotele
W Sri Lance pojawiło się mnóstwo nowych, ekscytujących hoteli, które przyczyniają się do popularyzacji wyspy jako celu podróży, szczególnie dla nowożeńców. Pierwszym z nich jest Tri (trilanka.com), pierwszy w kraju nowoczesny, luksusowy hotel oferujący 11 unikalnych apartamentów, położony nad spokojnym jeziorem Koggala. Cape Weligama (capewelligama. com), która została otwarta w 2014 roku, powinna znaleźć się również na waszej liście: 39 willi zajmuje bujną, 12-akrową działkę na spektakularnym klifie na południowym wybrzeżu, wraz z basenem i trzema wspaniałymi restauracjami.

Kajaki
Sri Lanka dysponuje ponad setką rzek, lagunami, więc istnieje wiele możliwości całorocznego spływu kajakowego, być może w połączeniu z wycieczką kempingową. Dwie popularne lokalizacje to Kalu Ganga i Kelani Ganga.

Wędrówki
Zróżnicowane krajobrazy, dzikie zwierzęta i stanowiska archeologiczne oferują znakomite możliwości uprawiania wędrówek. Szlaki przyrodnicze o wyjątkowym znaczeniu to: las deszczowy Sinharaja, lasy chmur Niziny Horton, gokule i rezerwat przyrody Hakgala.

Czytaj dalej: co warto wiedzieć przed podróżą na Sri Lanke