Afryka

Egipt i Miasto Królów

Egipt to jeden z krajów, które od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród polskich podróżnych. Wyjazdy do Egiptu są bardzo popularne o każdej porze roku – zarówno w miesiącach zimowych jak i letnich. Biura podróży prześcigają się w organizowaniu coraz to bardziej atrakcyjnych wyjazdów podczas których zobaczyć można najciekawsze skarby jakie pozostawiła po sobie cywilizacja egipska. Do najpopularniejszych atrakcji w tym kraju należą przede wszystkim pustynne piramidy czy wycieczki do oaz na wielbłądach. Na mapie turystycznej nie może jednak zabraknąć jeszcze jednej bardzo ważnej atrakcji jaką jest Miasto Królów.

Zobacz też -> Piramida Cheopsa mało znane informacje

Historia powstania Miasta Królów

Egipskie Miasto Królów, zwane również często Doliną Królów powstawało na przestrzeni kilku wieków przed naszą erą. Po wnikliwych badaniach archeolodzy datują powstanie tego miejsca na okres pomiędzy szesnastym a jedenastym wiekiem przed naszą erą. Dolina ta leży na zachodnim brzegu Nilu – największej i najbardziej tajemniczej rzeki w tej części świata. Z lokalizacją doliny królów związana jest również legenda mówiąca o tym, że to właśnie na zachodnim brzegu Nilu słońce kończy swą ziemską wędrówkę, po to aby kolejnego dnia narodzić się na nowo. Całe życie dawnych Egipcjan przesiąknięte było mitologią i wiarą w wielu bogów, z których zdecydowana większość miała typowo antropomorficzny charakter.

Skarby znalezione w Mieście Królów

Dolina Królów zlokalizowana niedaleko Luksoru, słynie przede wszystkim jako jedna z największych nekropolii władców na świecie. Jak do tej pory, zlokalizowano tu ponad sześćdziesiąt grobowców dawnych władców egipskich. Snuje się przypuszczenia, że w miejscu tym, pochówki faraonów odbywały się przez około pięćset lat. Jest to imponujący okres czasu, w którym na tym obszarze zgromadzono ogromne ilości skarbów, które przez setki lat były łakomym kąskiem dla wielu złodziei. Krypty egipskich faraonów były jednak dobrze zabezpieczone, dzięki czemu większość ze zgromadzonych skarbów zachowała się do czasów współczesnych – można je podziwiać na wystawach muzealnych między innymi w Luksorze oraz Kairze.

Co zachowało się w Mieście Królów?

Bogato zdobione grobowce ukryte w podziemnych komnatach to największy skarb jaki odnaleziono na obszarze Miasta Królów. W Dolinie Śmierci odkopano między innymi grobowce takich władców jak Tutanchamon czy Ramzes I. To właśnie grobowiec Tutanchamona przyciąga w to miejsce największe rzesze zwiedzających. Został on wykuty w litej wapiennej skale, a jego poszukiwania trwały niemal kilkadziesiąt lat. Zakończyły się sukcesem na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to archeolog Carter odnalazł schody prowadzące do wnętrza grobowca. Bogate wyposażenie grobowca, wśród którego dominowały przedmioty codziennego użytku wykonane ze szczerego złota zachwyciły nie tylko samych archeologów ale również cały świat. Od tego czasu Miasto Królów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających z całego świata.

Klątwa faraona

Odkrycie grobowca Tutanchamona związane jest z pewną klątwą, która miała zostać rzucona na wszystkie osoby, które będę próbowały zakłócić wieczny spoczynek władcy. Legenda o domniemanej klątwie wezbrała na sile zwłaszcza po roku 1930 kiedy to niemal wszyscy członkowie wyprawy archeologicznej, podczas której odkryto grobowiec, zmarli. Jak się później okazało, prasa opublikowała listę kilkudziesięciu nazwisk zmarłych osób, jednak tylko niewiele z nich faktycznie pracowało przy pracach wykopaliskowych.

Polskie Miasto Królów

Nie tylko Egipt słynie z Miasta Królów – również w Polsce istnieje miasto noszące takie miano, a jest nim Kraków, który przed wiekami był stolicą Polski. Kraków jest ciekawą alternatywą na wakacyjny wypoczynek dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć magię historycznego miasta a z różnych względów nie mogą wybrać się do Egiptu. Co prawda historia Krakowa jest dużo młodsza jednak zachowane w nim zabytki również zapierają dech w piersiach. Zwiedzanie miasta koniecznie należy rozpocząć od wizyty na Wawelu, który przed wiekami był siedzibą polskich władców.

Pod posadzką Katedry Wawelskiej znajduje się pokaźna nekropolia zawierająca szczątki ważnych osobistości państwowych. Wawelskie krypty to miejsce bardzo tajemnicze, z którym związanych jest wiele legend i ciekawych historii. Aby poznać je wszystkie warto wykupić bilet uprawniający do zwiedzania wawelskich krypt z przewodnikiem. Wśród innych bardzo ciekawych atrakcji turystycznych jakie znajdują się w Krakowie, warto wymienić przede wszystkim Rynek Główny, Podgórze, Kazimierz, Lasek Wolski czy okoliczne wioski.

Kraków znany jest także jako miasto kościołów – w centrum miasta na każdej ulicy znajduje się przynajmniej jeden obiekt kultu religijnego. Krakowskie kościoły słyną z bogatych wnętrz, a jednym z najpiękniejszych z nich jest Kościół Mariacki, w którym największą atrakcję stanowi rozkładany ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Niezależnie czy planuje się wyjazd wakacyjny do Egiptu czy Krakowa – dokładne zwiedzenie obydwu lokalizacji jest czasochłonne i tydzień wolnego to zdecydowanie zbyt mało!

Czytaj dalej: Ciekawostki o piramidach