Afryka

25 informacji i ciekawostek o Senegalu

Senegal

Często pomijany jako cel podróży wakacyjnej, Senegal skąpany w słońcu ma kilka niespodzianek w dla tych, którzy są wystarczająco nieustraszeni, aby odwiedzić ten kraj.

1. W XVII i XVIII wieku świat znał Senegal dzięki trzem rzeczom: niewolnicy, kość słoniowa i złoto. Te rzeczy przyciągnęły nie tylko handlowców, ale również wielu piratów. 2. Starożytny Grek, który jest dość znany na Wikipedii, Pliniusz Starszy nazwał senegalską rzekę „Bambotus”, co po prostu oznacza hipopotam.

3. Rzeka Senegal jest usiana wieloma plemionami etnicznymi, z których każdy jest inny ze względu na swoje przekonania, praktyki i ceremonie, style ubierania się, tańce, muzykę, jedzenie, itp. 4. W ramach prawdopodobnie jednego z najbardziej oryginalnych na świecie projektów recyklingu, miłośnicy owoców morza z Senegalu stworzyli wyspę z milionów muszli mięczaków. Domy, ścieżki, a nawet cmentarze na Fadiouth są wykonane z muszli morskich, które chrupią pod nogami, gdziekolwiek jesteś na spacerze.

5. Senegal, to dobrze zachowany wielokulturowy krajobraz, który wyłonił się z interakcji człowieka, a środowiskiem naturalnym. W 2012 r. Krajobrazy kulturowe Bassari, Fula i Bedik zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6. Afrykański Pomnik Renesansu to 49-metrowy pomnik z brązu znajdujący się na szczycie jednego z bliźniaczych wzgórz zwanych Collines des Mamelles, poza Dakarem. Jest to najwyższy posąg w Afryce. Zbudowany z widokiem na Ocean Atlantycki na przedmieściu Ouakam, został zaprojektowany przez senegalskiego architekta Pierre’a Goudiaby’ego na podstawie pomysłu prezydenta Abdoulaye Wade.

7. W dzisiejszych czasach Senegal jest bardzo blisko Francji. W rzeczywistości sama flaga Senegalu przyjęła styl francuskiego trójkoloru. Tak więc flagi obu krajów wyglądają tak samo, z wyjątkiem koloru.

8. Senegal połączył się z Gambią, tworząc Senegambię w 1982 roku. Ale oprócz ujednolicenia nazw, nic innego nie zmieniło się zbytnio. Oba kraje nadal utrzymują granicę i nie dbają o zjednoczenie z innymi.

9. Od dawna uważany za jedną z modelowych demokracji w Afryce, zachodnioafrykański naród Senegalu ma tradycję stabilnych rządów.

10. Setki Senegalczyków zginęło w lokalnym separatystycznym konflikcie w południowym regionie Casamance, ale od zawieszenia broni w 2014 roku przemoc ustąpiła.

11. Senegal był ośrodkiem handlu niewolnikami i zwiedzający mogą dowiedzieć się wszystkiego o tym haniebnym przedsięwzięciu w Domu niewolników na wyspie Goree, tuż przy wybrzeżu Dakaru.

12. Kamienne kręgi Senegambii leżą w Gambii na północ od Janjanbureh i w centrum Senegalu. Strona składa się z czterech dużych grup kamiennych kręgów, które reprezentują niezwykłą koncentrację ponad 1000 zabytków w paśmie o szerokości 100 km wzdłuż około 350 km rzeki Gambii.

13. Stabilność kraju pozwoliła na wysłanie wojsk pokojowych do DR Konga, Liberii i Kosowa.

14. Używane jako miejsce do kręcenia zdjęć do filmu The Endless Summer, Senegal jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu w Afryce.

15. Owce również surfują – ale tylko w niedziele. W każdą niedzielę na plażach Dakaru pasterze przynoszą swoje stada na brzeg, aby wziąć udział w uświęconym rytuale oczyszczającym. Są myte, poddawane manicure i zachęcane do kąpieli przed powrotem do codziennego wypasu.

16. Obecnie gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Pieniądze wysyłane do kraju przez Senegalczyków mieszkających za granicą są kluczowym źródłem dochodów.

17. Sojusznik byłego prezydenta Abdoulaye’a Wade’a, Macky Sall stworzył w 2008 roku własną partię opozycyjną i pokonał Wade’a w wyborach w 2012 roku.

18. Narodowe Sanktuarium Ptaków Djoudj leży na południowo-wschodnim brzegu rzeki Senegal. Zapewnia szereg siedlisk mokradłowych, które cieszą się dużą popularnością wśród migrujących ptaków, z których wiele przekroczyło Saharę. Z prawie 400 gatunków ptaków, najbardziej widoczne są pelikany i flamingi.

19. Griots to tradycyjni gawędziarze, piosenkarze, poeci, muzycy i historycy. Znani są z umiejętności oratoryjnych i lirycznych. Zasadniczo grioci są oryginalnym ojcem muzyki rapowej.

20. Wybrzeże Senegalu było podwórkiem filmowym francuskiego przemysłu filmowego. W latach 1960-1970 w Senegalu przemysł filmowy przeżywał mini-renesans.

21. Stolicą Senegalu jest portowe miasto Dakar. Jego historia ukształtowała go jako jedno z najbardziej liberalnych i kosmopolitycznych miast Afryki.

22. Założona jako francuska osada kolonialna w XVII wieku, Saint-Louis została zurbanizowana w połowie XIX wieku. Była to stolica Senegalu od 1872 do 1957 roku i odegrała ważną rolę kulturalną i gospodarczą w całej Afryce Zachodniej.

23. Powstaje tutaj ścianą z drzew, zaprojektowana, aby powstrzymać wkraczającą pustynię Sahara i zachęcić dziką przyrodę z powrotem do kraju zakurzonych równin. Zielony Mur, będzie przechodził przez Sahel, od Senegalu na zachodzie do Dżibuti na wschodzie.

24. Na dzień 1 stycznia 2017 r. ludność Senegalu szacowana była na 15 837 555 osób.

25. Sieć obszarów chronionych w Senegalu obejmuje około 25% terytorium kraju. Składa się ona z 6 parków narodowych oraz innych rodzajów obszarów chronionych.