Ciekawostki

30 Ciekawostek i Faktów o Książkach

książki o historii

Chociaż poziom czytelnictwa gwałtownie spada i dziś książki zdają się być elitarną rozrywką dla mniejszości, wiele osób wciąż docenia ich niezwykłą wartość. Książki poszerzają horyzonty, zwiększają zasób słów i pozwalają na dalekie podróże bez wychodzenia z domu.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się 30 ciekawostek na temat książek.

1. Rekord pod względem ilości napisanych książek należy do Polaka – Józefa Ignacego Kraszewskiego, który wydał aż sześćset powieści.

2. Bestsellery to książki, które cieszą się rekordową sprzedażą i zainteresowaniem ze strony czytelników. Jednym z najbardziej znanych bestsellerów jest seria o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, która sprzedała się w ponad 500 milionach egzemplarzy. Jeśli chodzi o pojedyncze książki, na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży znajduje się „Opowieść o dwóch miastach” Karola Dickensa, a na drugim „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

3. Hindusi są uznawani za największych molów książkowych na świecie, ponieważ poświęcają na czytanie aż dziesięć godzin tygodniowo.

4. W Japonii powstała pierwsza na świecie zapachowa książka kucharska, która pozwala poznać zapach potrawy jeszcze przed jej ugotowaniem. Wystarczy potrzeć daną stronę nadgarstkiem tak, jak w przypadku niektórych katalogów z kosmetykami.

5. „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena jest często nazywany trylogią, ale w rzeczywistości jest to jedna książka, którą podzielono na trzy tomy ze względu na gabaryty.

6. „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla została zakazana w Chinach, ponieważ chińska cenzura nie uznaje mówiących zwierząt.

7. Przejście Stephena Kinga z jednego wydawnictwa do drugiego przypominało transfer znanych piłkarzy. Autor otrzymał 3,5 miliona dolarów za zmianę wydawnictwa i zrewolucjonizował marketing w świecie książek.

8. Franz Kafka jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy wszech czasów. Przed śmiercią kazał spalić swoje dzieła, ale na szczęście tego nie zrobiono.

9. Michaił Bułhakow tworzył „Mistrza i Małgorzatę” przez trzynaście lat. Ostatnie strony książki dyktował swojej żonie na łożu śmierci.

10. „Mein Kampf” to książka, którą Adolf Hitler napisał po puczu monachijskim w więzieniu. Kiedy doszedł do władzy w Niemczech była ona pozycją obowiązkową w każdym domu niemieckim, a młode pary dostawały ją w prezencie ślubnym.

11. Biblioteka Aleksandryjska uważana była za jedną z największych bibliotek starożytności. Szacuje się, że posiadała ona od 40 000 do 700 000 zwojów, rękopisów i innych dokumentów.

12. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Stanforda, czytanie książek może znacznie poprawić naszą empatię i zdolność do rozumienia emocji innych ludzi.

13. Książka „The Guinness World Records” (poprzednio znana jako „Guinness Book of Records”) jest jedną z najczęściej sprzedawanych książek w historii, z ponad 141 milionami sprzedanych egzemplarzy.

14. Według ankiety przeprowadzonej przez portal internetowy Goodreads w 2019 roku, najczęściej przeczytaną książką na świecie jest „Biblia”.

15. Książki audio zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. W 2020 roku wartość rynku książek audio wyniosła 3,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim.

16. Najmniejsza książka na świecie to „Teeny Ted from Turnip Town”, którą stworzył kanadyjski artysta Malcolm Douglas Chaplin. Książka ta ma zaledwie 70 mikrometrów wysokości i jest dostępna tylko pod mikroskopem.

17. W latach 80. XX wieku w USA popularne były tzw. „książki wyjściowe” (ang. „exit books”). Były to specjalne wydania popularnych książek z dodatkowymi fragmentami, które czytelnicy musieli odkryć, rozwiązując zagadki i łamigłówki.

18. W 2011 roku na rynku ukazał się pierwszy ebook, który sprzedano za ponad milion dolarów. Była to limitowana edycja biografii Steve’a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona.

19. Wiele książek ma alternatywne tytuły w innych krajach. Na przykład „Harry Potter and the Philosopher’s Stone” w USA zostało przemianowane na „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”.

20. Japoński autor Haruki Murakami uważany jest za jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Jego książki tłumaczone są na ponad 50 języków, a w Japonii mają status kultowej literatury.

21. Najstarszą zachowaną książką na świecie jest egipski papirus Księga Umarłych, datowany na ok. 2400 p.n.e.

22. Pierwsza drukowana książka na świecie to Biblia Gutenberga, wydana w 1455 roku.

23. W XVIII wieku w Anglii i Francji popularne były książki w formie epistolarnych powieści, czyli opowieści pisanych w formie listów między bohaterami.

24. Książki z kolorowymi ilustracjami dla dzieci stały się popularne w XIX wieku, dzięki temu, że nowa technologia drukarska pozwalała na drukowanie obrazów w kolorze.

25. Książki o tematyce kulinarnej to jedne z najczęściej wydawanych książek na świecie. W Polsce takie książki cieszą się ogromną popularnością, a jednym z najpopularniejszych autorów książek kucharskich jest Magda Gessler.

26. Pierwszy polski przekład książki „Złap mnie, jeśli potrafisz” Franka Abagnale’a ukazał się dopiero w 2010 roku, mimo że oryginalna wersja książki została wydana już w 1980 roku.

27. Książka „Dziennik Anny Frank” ukrywana była przez wiele lat przez ojca Anny Franka. Po wojnie, gdy jej treść stała się znana na całym świecie, stała się jedną z najbardziej znanych książek o Holokauście.

28. Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii w 2021 roku, w ciągu ostatniego roku około 6,2 miliona osób nie przeczytało ani jednej książki.

29. Książki dla dorosłych pisane w stylu literatury młodzieżowej, tzw. YA (Young Adult), zyskują coraz większą popularność. Przykładem może być seria „Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins czy „Miasto Kości” Cassandry Clare.

30. Wiele słynnych postaci historycznych lubiło czytać książki. Na przykład Abraham Lincoln uwielbiał czytać poezję, a Winston Churchill był znanym mówcą, ale także autorem wielu książek.