Ciekawostki

24 Zaskakujące Ciekawostki o Tarantulach

tarantula

Renoma tarantuli opiera się bardziej na legendzie niż na rzeczywistości, ponieważ istnieje tylko kilka gatunków, które mają groźne ukąszenie. Jad większości z nich nie jest bardzo toksyczny dla ludzi. Poznaj fascynujące ciekawostki i mało znane informacje o Tarantulach.

1. Istnieje ponad 850 gatunków tych owłosionych, nocnych pajęczaków. Tarantule żyją głównie w tropikalnych, subtropikalnych i pustynnych rejonach świata, a większość z nich występuje w Ameryce Południowej.

2. Tarantule mają wielu naturalnych wrogów, w tym jaszczurki, węże, pająki żywiące się pająkami, a nawet osy.

3. Wiele dużych drapieżników szybko zrobiłoby posiłek z tarantuli, więc nie są one zbyt chętne, aby zadzierać się z czymś tak dużym jak człowiek.

4. Tarantule są w rzeczywistości nieszkodliwe i będą atakować tylko wtedy, gdy są zaatakowane, a w wielu przypadkach ugryzienie ich nie jest bardziej szkodliwe dla ludzi niż ukłucie pszczoły.

5. Tarantula broni się, rzucając w napastników igiełkowatymi, kolczastymi włosami. Jeśli tarantula poczuje się zagrożona, użyje tylnych nóg do zeskrobania włosów z kolczastego brzucha i rzuci igiełkami w kierunku zagrożenia. U ludzi ten atak powoduje wysypkę. Niektórzy ludzie mogą cierpieć z powodu reakcji alergicznej.

6. Pająki te mogą wyciągać pazury tak jak koty. Ponieważ upadki mogą być tak niebezpieczne dla tarantuli, ważne jest, by dobrze się trzymały podczas wspinaczki. Chociaż większość tarantuli ma tendencję do pozostawania na ziemi, czasami wspinają się na drzewa lub inne przedmioty. Dzięki wyciągnięciu specjalnych pazurów na końcu każdej odnogi, tarantula może lepiej chwycić każdą powierzchnię.

7. W Stanach Zjednoczonych tarantulę można spotkać w południowo-zachodnich stanach. Pomimo ich przerażającego wyglądu, tarantula nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

8. Tarantule zasadzają się w nocy na małe ofiary, podkradając się ukradkiem do potencjalnego posiłku.

9. Tarantule to raczej cieńkoskóre stworzenia, szczególnie w okolicach brzucha. Nawet upadek z niewielkiej wysokości może spowodować śmiertelne pęknięcie egzoszkieletu tarantuli.

10. Szczęki Tarantuli poruszają się w górę i w dół, zamiast bardziej powszechnego ruchu na boki jak u innych pająków. Mają też 8 malutkich oczu, które potrafią dostrzec najmniejszy ruch, oraz włoski, które zakrywają ich ciało i są niezwykle wrażliwe na wibracje.

11. Rozmiar i ubarwienie tarantuli może różnić się w zależności od lokalizacji i gatunku. Od przedniej prawej nogi do tylnej lewej nogi, długość tarantuli waha się od 10 do 28 centymetrów. Ważą one od 28 do 85 gramów.

12. Drapieżnikiem, którego Tarantula musi się obawiać, są… ludzie. Nie tylko są chwytane na zwierzęta domowe, ale w niektórych krajach są też zjadane. Mówi się, że mają orzechowy smak tak jak masło orzechowe.

13. Samice tarantuli mogą żyć na wolności 30 lat lub dłużej. Nawet w niewoli znane są z tego, że żyją ponad 20 lat. Samce z kolei żyją tylko około 5-10 lat.

14. Niektóre żyją w podziemnych norach w dobrze odwodnionej glebie. Jeśli gleba jest odpowiednia, pająk kopie głęboką norę i okłada ją jedwabną taśmą. Inne tarantule żyją na ziemi pod skałami, kłodami lub korą drzew, a jeszcze inne żyją w norach pajęczynowych w drzewach.

15. Mniejsze tarantule żywią się owadami, podczas gdy niektóre większe gatunki polują na żaby, myszy, a nawet małe ptaki.

16. W razie zagrożenia, podnoszą przednie dwie pary nóg w powietrze. To sprawia wrażenie, że są większe niż są w rzeczywistości.

17. Osa polująca na pająki jest najbardziej śmiercionośnym wrogiem tarantuli. Jest zwykle znacznie mniejsza od tarantuli, ale zapuszcza się do nory pająka i udaje jej się paraliżować żądłem. Następnie wciąga pająka z powrotem do nory i utrzymuje go w celu zapewnienia świeżego pożywienia dla larw.

18. Niektóre gatunki mają samoprzylepne „szczotki” na czubkach nóg, które pozwalają im wspinać się pionowo w górę nawet na gładkich liściach.

19. Największe tarantule mają rozpiętość nóg na prawie 25 centymetrów, czyli około wielkości talerza obiadowego.

20. Drapieżniki, których tarantula będzie się bała, to łasice, jastrzębie, sowy, skunksy i węże.

21. Kiedy ofiara zbliża się do siedliska tarantuli to te zasadzają się na nią, chwytają ją nogami, paraliżują jadem, a następnie zabijają kłami. Mogą też zmiażdżyć ofiarę swoimi mocnymi szczękami.

22. Tarantula nie tworzy pajęczyną, lecz gryzie ofiarę długimi, zakrzywionymi kłami, wstrzykując jej truciznę, która powoli czyni ofiarę bezradną. Następnie kruszy pokarm pomiędzy swoimi szczękami, wstrzykując jednocześnie płyn, który rozbija tkanki ofiary. W ten sposób ofiara zamienia się w miękką miazgę, która może być następnie zjedzona.

23. Reżyserzy filmowi uwielbiają umieszczać tarantulę w swoich horrorach, co daje tym pająkom niezasłużoną złą reputację.

24. Małe tarantule wylęgają się z jaj trzymanych w jedwabnym kokonie. Jeden kokon może pomieścić od 75 do 1000 jaj.