Ciekawostki

10 ciekawostek Władcy Pierścieni

„Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena stał się światowym fenomenem i doczekał nagradzanych ekranizacji. Jest też synonimem powieści fantasy z najwyższej półki. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. J.R.R. Tolkien pisał „Władcę Pierścieni” przez dwanaście lat, zaczynając przed wybuchem drugiej wojny światowej, a kończąc już po kapitulacji wszystkich agresorów. Budzi zdziwienia fakt, że tak niesamowite uniwersum powstało w najmroczniejszych czasach dla Europy.

2. Nie jest prawdą, że „Władca Pierścieni” jest trylogią. W rzeczywistości to jedna książka, którą trzeba było podzielić na tomy ze względu na gabaryty.

3. Na potrzeby swojego dzieła J.R.R. Tolkien stworzył od podstaw język elficki, którego do tej pory nauczyło się kilkanaście osób na świecie.

4. Nazwy imion oraz miejsc w książce pisarz często tworzył inspirując się jęzukiem islandzkim oraz językami skandynawskimi, które według niego brzmiały najbardziej baśniowo.

5. W Nowej Zelandii wielką atrakcją turystyczną jest Hobbiton, w którym kręcono ujęcia z Shire. Kompleks wypełniony jest charakterystycznymi domkami hobbitów i jest tam również bar, w którym pojawił się po raz pierwszy Aragorn.

6. W filmowej wersji „Władcy Pierścieni” okrzyki wojenne orków zostały nagrane z pomocą 25 tysięcy kibiców krykieta.

7. Ciekawostką jest fakt, że aktor grający krasnoluda Gimliego, John Rhys-Davies, w rzeczywistości był najwyższym aktorem w całej głównej obsadzie. W filmie ujęcia były tworzone tak, aby wyglądał na najniższego.

8. Wszyscy aktorzy, którzy wcielili się w członków Drużyny Pierścienia, pod koniec planu zdjęciowego wytatuowali sobie symbol, który w języku elfickim oznacza liczbę dziewięć. Tyle właśnie osób znajdowało się w tytułowej drużynie.

9. Do tej pory filmowa trylogia „Władca Pierścieni” jest najbardziej nagrodzoną serią w historii. Na ponad osiemset różnorodnych nominacji, z Oscarami i Złotymi Globami na czele, seria otrzymała aż 475 nagród.

10. Na potrzeby filmów Petera Jacksona wyprodukowano aż 1600 par stóp hobbitów, które wyróżniały się komicznym owłosieniem. Wygląda na to, że bardzo szybko zużywały się na planie.