AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Shenyang

Shenyang

Shenyang – największe miasto Mandżurii.

Jest stolicą i największym miastem prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Po raz pierwszy był stolica dzięki ludowi Manchu w XVII wieku, a dziś jest to największe miasto na północnym wschodzie.

Wraz z pobliskimi miastami Shenyang jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i służy jako chiński północno-wschodni węzeł komunikacyjny i handlowy, szczególnie z Japonią, Rosją i Koreą.

Shenyang znajduje się na szerokości geograficznej od 41° 11′ do 43° 02′ N oraz na długości geograficznej od 122° 25′ do 123° 48′ E i znajduje się w środkowej części prowincji Liaoning.

Zachodnia część obszaru administracyjnego miasta położona jest na równinie aluwialnej systemu rzecznego Liao, natomiast wschodnia część składa się z gór Changbai i pokryta jest lasami.

Shenyang jest znanym chińskim miastem w historii i kulturze z około 1100 podziemnymi i podziemnymi reliktami kultury.

Kod to pocztowy: 110000

Najwyższy punkt w Shenyang znajduje się na wysokości 414 m n.p.m., a najniższy tylko 7 m n.p.m.

Średnia wysokość obszaru miejskiego wynosi 45 .

Główny obszar miejski miasta znajduje się na północ od rzeki Hun, dawniej największego dopływu rzeki Liao i często nazywanej lokalnie „matką rzeki”.

Centralny obszar miejski otoczony jest trzema sztucznymi rzekami – odpowiednio Kanałem Południowym od południa i południowego wschodu, rzeką Xinkai, od północy i północnego wschodu oraz rzeką Weigong od zachodu.

Shenyang słynie z tradycji piłkarskiej. Lokalną drużyną piłkarską jest Liaoning F.C., w chińskiej Super Lidze.

Stadion Centrum Olimpijskiego Shenyang był miejscem, na którym odbywały się „wstępne” letnie Igrzyska Olimpijskie 2008.

Shenyang Sport University jest znanym zawodowym uniwersytetem sportowym w Chinach.

Uniwersytet jest bazą treningową dla sportów zimowych w Chinach i ma wielu mistrzów olimpijskich.

Shenyang jest miejscem narodzin dynastii Qing, a jego przydomek „miasto dwóch cesarzy” wskazuje na wspaniałą historię i kulturę stolicy prowincji Liaoning. Miasto położone jest w głębi półwyspu Liaodong i jest gospodarczym, kulturalnym, finansowym, handlowym i komunikacyjnym centrum północno-wschodnich Chin, a także ważnym miastem przemysłowym.

Shenyang posiada wiele parków, wśród najbardziej znanych są 14,5 km South Canal Linear Parks położony wzdłuż rzeki przecinającej południowe części Dadong, Shenhe i Heping District, zajmujące powierzchnię około 350 akrów. Składa się z 6 dużych parków i 18 nadrzecznych ogrodów, z egzotyczną różnorodnością roślinności, takich jak róża, morela, wiśnia pęcherza moczowego, wiśnia miodowo-kwiatowa, lilia natalna, szałwia szkarłatna, poranna chwała i czarnooczarna-oczne-

Według Shenyang Environmental Protection Bureau, zimowe wykorzystanie węgla przez kotłownie do ogrzewania wodnego jest źródłem 30 procent zanieczyszczenia powietrza w Shenyang.

Połowa z 16 milionów ton metrycznych węgla zużytego przez miasto zimą 2013-2014 roku została wykorzystana do ogrzewania. Inne ważne czynniki to pył z placów budowy (20%), spaliny pojazdów (20%), emisje przemysłowe (10%) i pył eksterytorialny (20%, głównie żółty pył z pustyni Gobi). Jednak jakość powietrza została opisana przez Biuro jako „powoli poprawiająca się”.

Shenyang jest jednym z najważniejszych punktów programu:

  • Pałac Cesarski w Shenyang
  • Park Grobowców Północnych
  • Dwór Marszałka Zhanga
  • Ulica Żongje