20 ciekawostek o Chinach

20 ciekawostek o Chinach

Chiny to kraj, o którym można zebrać setki ciekawostek. Nic dziwnego biorąc pod uwagę powierzchnię i ludność tego kraju.

1. Najludniejsze Państwo na świecie – populacja tego kraju przekracza 1, 9 miliarda osób.

2. Co piąty człowiek na świecie to chińczyk ! – tak wygląda to statystycznie. Chińczycy stanowią prawie 20 % światowej populacji.

3. Jedno z większych państw – Chiny to trzeci pod względem powierzchni państwo świata. Nic dziwnego skoro musi pomieścić jedną piątą światowej populacji.

4. Język mandaryński – może nie wszyscy z Was wiedzą, że językiem urzędowym chin wcale nie jest chiński, jak popularnie zwykło się mówić.

5. Ogrom grup etnicznych – Chiny zamieszkuje aż 56 różnych grup etnicznych.

6. Chińska Republika Ludowa – państwo o ustroju socjalistycznym. W związku z tym nie powinna dziwić informacja, że ponad połowa jego mieszkańców to ateiści.

7. Rekordowe ilości kar śmierci – w Chinach sądy skazują na karę śmierci częściej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

8. Gęsi zamiast psów – Policja w tym kraju bardzo często korzysta podczas pracy z pomocy gęsi. Ponoć mają świetny wzrok i potrafią być agresywne.

9. Polityka jednego dziecka- w jej wyniku w Chinach rocznie wykonuje się około miliona aborcji, za szczególnie niepożądane uważa się płody dziewczęce.

10. Zanieczyszczony Pekin- oddychanie powietrzem w tym mieście jest dla naszego organizmu obciążeniem porównywalnym do wypalenia 21 papierosów w ciągu dnia.

11. Milion Polaków – właśnie tyle naszych rodaków, zgodnie z danymi statystycznymi zamieszkuje Chiny.

12. Panda – symbol odwagi i niezłomności, niemal święte zwierze w tym kraju. Stanowi swoistą maskotkę i symbol kraju, Chińczycy je uwielbiają.

13. Wielki Chiński Mur – widać go nawet z kosmosu. Będąc w Chinach koniecznie trzeba go zobaczyć.

14. Biała żałoba – choć z naszej perspektywy może wydać się to dziwne w Chinach to właśnie kolor biały oznacza żałobę.

15. Najwyższy szczyt świata – To właśnie w Chinach znajduje się Mount Everest. Mierzący 8848 m. n.p. m. kolos jest marzeniem wszystkich Alpinistów.

16. Wyjątkowa kuchnia – każdy pewnie słyszał o specjałach kuchni chińskiej, oprócz kaczki po pekińsku i wszechobecnego ryżu są też potrawy dla odważnych takie jak specyficznie przyrządzane jaja czy też kocie mięso.

17. Pekin – stolica kraju. Blisko stąd do Zakazanego Miasta. Warto też odwiedzić Pałac Letni i Świątynię Nieba.

18. Najstarsze pismo świata – Pismo chińskie jest najstarszym używanym do dziś pismem na świecie.

19. Na cenzurowanym – w Chinach internet poddawany jest cenzurze, tak aby obywatele nie mieli dostępu do niewygodnych treści na przykład tych dotyczących ruchów niepodległościowych Tybetu czy Tajwanu.

20. Pechowa czwórka – liczba t jest symbolem śmierci i nieszczęścia Dlatego w szpitalach nie ma sal o tym numerze.

4.4/5 - (liczba ocen: 18)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.