AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Ahmadabad

Ahmadabad

Ahmedabad, również wymawiane jako Amdavad w Gujarati, jest największym miastem i dawną stolicą indyjskiego stanu Gujarat.

Jest to siedziba administracyjna dzielnicy Ahmadabad i siedziba Sądu Najwyższego Gudżaratu.

Ahmedabad to raj dla entuzjastów edukacji. Jest domem dla najlepszego instytutu w kraju, Indyjskiego Instytutu Zarządzania (IIM).

Oprócz IIM, istnieje Krajowy Instytut Wzornictwa (NID), który jest idealnym miejscem dla projektantów i filmowców.

Logo State Bank of India jest niebieskim kołem z małym wycięciem na dole, które przedstawia doskonałość i zwykłego człowieka. Logo zostało zaprojektowane przez The National Institute of Design (NID).

Ahmedabad jest dawną stolicą Gudżaratu. Przed Gandhinagar, Ahmedabad był stolicą stanu Gujarat. Stolica została przeniesiona do Gandhinagar w 1970 roku.

Liczba ludności Ahmedabadu wynosząca 5 633 tys. mieszkańców, czyni go piątym pod względem liczby ludności miastem w Indiach,, a obejmująca go populacja aglomeracji miejskiej szacowana na 6 357 tys. jest siódmą co do liczby ludności w Indiach.

Ahmadabad położony jest nad brzegiem rzeki Sabarmati, 30 km od stolicy stanu, Gandhinagar, która jest jego miastem bliźniaczym.

Na początku XX wieku przemysł włókienniczy nie uległ znacznej poprawie. Po I wojnie światowej i ruchu niepodległościowym kierowanym przez Mahatmę Gandhiego przemysł uległ jeszcze większej poprawie.

Tytuł „Manchester Wschodu” i „Boston Indii” został nadany Ahmedabad przez głównych przemysłowców Ambala Sarabhai i Kasturbhai Lalbhai.

Ahmadabad stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym w Indiach. Jest drugim co do wielkości producentem bawełny w Indiach, a jego giełda papierów wartościowych jest drugą najstarszą w kraju.

Ojciec narodu Mahatma Gandhi urodził się na tych ziemiach.

Ahmedabad, a w rzeczywistości, cały Gujarat jest znany z wegańskich przysmaków.

Miasto posiada jeden z najbardziej udanych systemów szybkiego tranzytu w kraju, znany jako system szybkiego tranzytu autobusowego (BRTS).

W XI wieku Władca Patana Solanki wygrał wojnę z królem Bhilem z Aszawalu i założył miasto Karnavati. Później w 1411 r. n.e. nazwę zmieniono na Ahmedabad na polecenie sułtana Ahmeda Shaha, który nadał miastu imię czterech świętych, których nazwa zaczęła się od Ahmeda.