Informacje i ciekawostki o Ahmadabad

Ahmadabad

Ahmedabad, również wymawiane jako Amdavad w Gujarati, jest największym miastem i dawną stolicą indyjskiego stanu Gujarat.

Jest to siedziba administracyjna dzielnicy Ahmadabad i siedziba Sądu Najwyższego Gudżaratu.

Ahmedabad to raj dla entuzjastów edukacji. Jest domem dla najlepszego instytutu w kraju, Indyjskiego Instytutu Zarządzania (IIM).

Oprócz IIM, istnieje Krajowy Instytut Wzornictwa (NID), który jest idealnym miejscem dla projektantów i filmowców.

Logo State Bank of India jest niebieskim kołem z małym wycięciem na dole, które przedstawia doskonałość i zwykłego człowieka. Logo zostało zaprojektowane przez The National Institute of Design (NID).

Ahmedabad jest dawną stolicą Gudżaratu. Przed Gandhinagar, Ahmedabad był stolicą stanu Gujarat. Stolica została przeniesiona do Gandhinagar w 1970 roku.

Liczba ludności Ahmedabadu wynosząca 5 633 tys. mieszkańców, czyni go piątym pod względem liczby ludności miastem w Indiach,, a obejmująca go populacja aglomeracji miejskiej szacowana na 6 357 tys. jest siódmą co do liczby ludności w Indiach.

Ahmadabad położony jest nad brzegiem rzeki Sabarmati, 30 km od stolicy stanu, Gandhinagar, która jest jego miastem bliźniaczym.

Na początku XX wieku przemysł włókienniczy nie uległ znacznej poprawie. Po I wojnie światowej i ruchu niepodległościowym kierowanym przez Mahatmę Gandhiego przemysł uległ jeszcze większej poprawie.

Tytuł „Manchester Wschodu” i „Boston Indii” został nadany Ahmedabad przez głównych przemysłowców Ambala Sarabhai i Kasturbhai Lalbhai.

Ahmadabad stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym w Indiach. Jest drugim co do wielkości producentem bawełny w Indiach, a jego giełda papierów wartościowych jest drugą najstarszą w kraju.

Ojciec narodu Mahatma Gandhi urodził się na tych ziemiach.

Ahmedabad, a w rzeczywistości, cały Gujarat jest znany z wegańskich przysmaków.

Miasto posiada jeden z najbardziej udanych systemów szybkiego tranzytu w kraju, znany jako system szybkiego tranzytu autobusowego (BRTS).

W XI wieku Władca Patana Solanki wygrał wojnę z królem Bhilem z Aszawalu i założył miasto Karnavati. Później w 1411 r. n.e. nazwę zmieniono na Ahmedabad na polecenie sułtana Ahmeda Shaha, który nadał miastu imię czterech świętych, których nazwa zaczęła się od Ahmeda.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *