Ciekawostki

15 zaskakujących ciekawostek o Fancie

Kto wynalazł Fantę? Być może słyszałeś różne historie. Historia kultowego napoju może Cię zaskoczyć. Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, fakty oraz informacje o Fancie.

1. Fanta, którą teraz znamy, stworzona została w Neapolu, we Włoszech, gdzie w 1955 roku Coca-Cola zaczęła używać lokalnych owoców cytrusowych do formułowania słynnego już pomarańczowego smaku.

2. Fanta ma swoje początki podczas II wojnie światowej. W tamtym czasie działalność firmy Coca-Cola w Niemczech była jedną z najbardziej udanych na świecie.

3. Na całym świecie jest około 90 smaków Fanta, ale Fanta Orange jest najpopularniejsza. Chociaż np. w Hiszpanii, Fanta Orange ma głębszy pomarańczowy kolor. Dzieje się tak, ponieważ Coca-Cola bierze pod uwagę preferencje konsumentów w różnych krajach. Różnica pomiędzy hiszpańską i polską Fanta Orange wynika z faktu, że Hiszpanie preferują bardziej intensywny kolor i słodszy smak. Pomarańcze w Hiszpanii są naturalnie bardziej intensywne w smaku i mają intensywniejszy kolor niż pomarańcze importowane, które można znaleźć na rynku polskim.

4. W niektórych z najpopularniejszych napojów europejscy partnerzy Coca-Cola zmienili przepis na Fanta Orange w 2006 roku – obecnie zawiera on o 33% mniej cukru i kalorii niż poprzedni przepis. Wykorzystują również ekstrakty roślinne z marchwi i dyni, aby podkreślić pomarańczowy kolor.

5. Wprowadzona po raz pierwszy w 1940 roku, Fanta jest drugą najstarszą marką The Coca-Cola Company.

6. W 1939 roku Coca Cola miała 43 rozlewnie i ponad 600 lokalnych dystrybutorów w całym kraju. Jednak wraz z wybuchem II wojny światowej niemożliwe stało się sprowadzenie składników potrzebnych do produkcji Coca Coli.

7. Urodzony w Niemczech Max Keith, wymyślił sposób mieszania serwatki i jabłka z wszelkimi dostępnymi owocami sezonowymi. W rezultacie otrzymaliśmy napój gazowany trochę przypominający piwo imbirowe. Max wprowadził na rynek ten nowy napój pod nazwą Fanta, skracając niemieckie słowo „fantasie”.

8. Dzięki sprzedaży Fanty, Max Keith utrzymał lokalną działalność przy życiu, mimo że nie mógł mieć żadnego kontaktu z centralą w USA. Po zakończeniu wojny Max zwrócił zyski do centrali firmy w Atlancie, a Coca Cola wznowiła działalność w Niemczech.

9. W trakcie kampanii telewizyjnej Fantany powstał dżingiel z tytułem „Wanta Fanta!”. Kampania trwała do lata 2001 roku. Kampania została wznowiona w 2006 i 2009 roku.

10. W latach 80-tych, Fanta rozprzestrzeniła się na Afrykę.

11. Fanta Shokata jest popularna w Chorwacji, Serbii, Rumunii oraz Bośni i Hercegowinie. Smak wykonany jest z kwiatu bzu czarnego.

12. Fanta Orange jest również dostępna w wersji Fanta Zero – wersja zero kaloryczna.

13. Produkcja Fanty została przerwana po ponownym włączeniu spółki-matki do niemieckiego oddziału. W 1955 roku Fanta została ponownie wprowadzona na rynek ze względu na konkurencję z firmą Pepsi Corporation w latach 50-tych.

14. Przez długi czas Kostaryka miała ekskluzywny smak Fanty – Kolita. Była bardzo popularna w Ameryce Środkowej w latach 80-tych i 90-tych i nadal jest dostępna w Kostaryce.

15. Projektant przemysłowy Raymond Loewy zgłosił 25 lub 30 projektów dla samej butelki Fanty i logo.