Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki o Galaktyce Andromedy

Galaktyka Andromedy to spiralna galaktyka, a zatem w kształcie charakterystycznego dysku i ramionami, których źródłem jest jądro galaktyki. Znajduje się około 2,5 miliona lat świetlnych od naszej planety, a pierwsze obserwacje wykonano już ponad tysiąc lat temu, nazywając ją wówczas niewielką chmurkę.

1. Galaktyka Andromedy

Galaktyka Andromedy jest widoczna niemal gołym okiem. Faktem jest, że obserwacje znacznie lepiej przebiegają na terenach mniej oświetlonych, a zatem poza miastem. Wygląda jak owalna chmurka, która przypomina nieco gwiazdę z niewielką aurą świetlną wokół. Można ją zaobserwować, gdy mamy do czynienia z bezchmurnym niebem.

2. Bilion gwiazd

Uważa się, że w Galaktyce Andromedy znajduje się około biliona gwiazd.

3. Supernowa

W 1885 roku zauważono spektakularny wybuch supernowej w Galaktyce Andromedy. Supernowa to rodzaj kosmicznej eksplozji, która powoduje powstanie bardzo jasnego punktu widocznego najczęściej nawet przez okres kilku tygodni.

4. Isaac Roberts

Isaac Roberts był pierwszym człowiekiem na świecie, któremu udało się wykonać zdjęcia Galaktyki Andromedy. Brytyjski astronom był przy okazji jednym z pierwszych ludzi, którzy zajęli się astrofotografią. Swoje zdjęcia wykonał w 1887 roku, choć nie odbiło się ono wówczas wielkim echem.

5. Dwa jądra

Galaktyka Andromedy w rzeczywistości posiada dwa jądra. Naukowcy uważają, że jedno z nich może być pozostałością po jądrze innej galaktyki, która została wciągnięta przez Andromedę.

6. Zderzenie

Andromeda bezustannie pędzi w kierunku naszej planety. Szacuje się, że leci z prędkością ponad 300 000 kilometrów na godzinę. Wobec tego udało się ustalić, że „zderzenie” może nastąpić za ponad cztery miliardy lat.

7. Niebo północne

Galaktykę Andromedy zalicza się do najjaśniejszych galaktyk znajdujących się na niebie północnym.

8. Star Trek

Galaktyka Andromedy doczekała się chwil prawdziwej sławy. Jej obecność wykorzystano w wielu filmach, m.in. w Star Trek z lat sześćdziesiątych.

9. Czternaście galaktyk

Galaktyka Andromedy posiada aż czternaście galaktyk satelickich, czyli galaktyk, które krążą wokół Andromedy.

10. Kilkanaście lat świetlnych

Andromeda składa się z ramion wewnętrznych i zewnętrznych. Szacuje się, że odległość między nimi może wynosić nawet do kilkunastu lat świetlnych.