Azja

14 fantastycznych informacji i ciekawostek o Mongolii dla dzieci

wielbłąd

Mongolia leży w Azji pomiędzy Rosją na północy i Chinami na południu. Położona w górach i na płaskowyżu, jest jednym z najwyższych na świecie krajów o wysokości średnio 1580 metrów. Mongolia leży w odległości 700 km od Morza Żółtego. Przedstawiamy ciekawostki o Mongolii dla dzieci.

1. Przez stulecia Mongolia była zamieszkiwana przez plemiona koczownicze. Ghenghis Khan podbił Mongolię w XIII wieku, jednocząc plemiona i budując imperium. Południowa Mongolia, czyli Mongolia Środkowa, jest rządzona przez Chiny, podczas gdy północ jest niezależna. Mongolia była krajem komunistycznym od 1924 do 1990 roku. Dzisiaj w tym kraju jest ustrój demokracji. Mimo że Mongolia jest dosyć biegna, jest bogata w minerały i ma szybko rozwijającą się gospodarkę.

2. Mongolia jest republiką parlamentarną. Ludzie głosują na swój rząd. Prezydent Mongolii jest wybierany na czteroletnią kadencję i nie może być wybrany na prezydenta więcej niż dwa razy. Obecnym prezydentem jest pan Tsakhiagiin Elbegdorj. Był on premierem dwukrotnie, a 24 maja 2009 roku został wybrany na prezydenta. Elbegdorj został ponownie wybrany na prezydenta w dniu 26 czerwca 2013 roku na drugą kadencję.

3. Kraj ten jest 19 co do wielkości krajem na świecie. Jest znacznie większa niż następny co do wielkości kraj, Peru.

4. Mongolia nie graniczy z Kazachstanem, ale jej najbardziej na zachód wysunięty punkt znajduje się zaledwie 38 km od Kazachstanu.

5. Chociaż klimat jest zbyt surowy dla większości upraw, Mongołowie hodują owce, bydło i inne zwierzęta. W ostatnich latach bardzo mroźne, śnieżne zimy zabiły wiele zwierząt, pozostawiając rodziny bez środków do życia.

6. Mongolia cieszy się ponad 250 słonecznymi dniami w roku, dzięki czemu otrzymała przydomek „Kraj Błękitnego Nieba”. Mongołowie nazywają swój kraj „Błękitną Mongolią”. Niebieskie niebo nie zawsze oznacza jednak ciepło. Klimat Mongolii jest ekstremalny i choć większość kraju jest gorąca latem, temperatury mogą spaść do -30 stopni Celsjusza zimą. Stolica, Ułan Bator, jest najchłodniejszą stolicą świata, o średniej temperaturze -1,3 stopnia.

Stolica Ułan Bator Wschodni
Ułan Bator Wschodni nocą

7. Niezależnie od tego, czy Twoje dzieci mają ochotę się uczyć, czy też mają ochotę na zabawę, Muzeum Historii Naturalnej w Mongolii zapewni im rozrywkę. Zwierzęta wypełniają pokoje, podobnie jak pokrętła i guziki wciskania. Atutem muzeum są dwa szkielety dinozaurów, które wyglądają dość groźnie.

8. Wielbłąd dwugarbne pochodzą z Mongolii. Mają dwa garby i są mniejsze od arabskiego wielbłąda.

9. Koń mongolski jest mały, ale wytrzymały i odporny na surowe temperatury panujące w klimacie mongolskim.

10. W Mongolii zagrożona jest dzika przyroda. Rzadki lampart śnieżny jest gatunkiem zagrożonym, ale posiada schronienie w rezerwatach przyrody tego kraju.

11. Pierwsze odkryte jajo dinozaurów znaleziono w Gobi. Znaleziono tam wiele szczątków i skamieniałości dinozaurów sprzed 100 milionów lat, w okresie późnej kredy.

12. Pustynia Gobi w Mongolii jest najzimniejszą pustynią na ziemi, a przez stulecia Mongolia była zamieszkiwana przez plemiona koczownicze. Ghenghis Khan podbił Mongolię w XIII wieku, jednocząc plemiona i budując imperium.

13. Kraj podzielony jest na 21 województw zwanych aimagami. Województwa podzielone są na 329 powiatów zwanych sumami.

14. Mongolia była krajem komunistycznym od 1924 do 1990 roku. Dzisiaj kraj ten jest demokracją. Mimo że Mongolia jest uboga, jest bogata w minerały i ma szybko rozwijającą się gospodarkę.