AzjaCiekawostki

Borneo – Ciekawostki, Informacje, Fakty

borneo

Borneo jest niesamowitą wyspą i jest miejscem, o którym wielu podróżnych marzy. Sprawdź te fascynujące fakty na temat wyspy Borneo, aby przekonać się, dlaczego znajduje się ono na tak wielu listach miejsc które warto zobaczyć.

Borneo nie jest krajem. W rzeczywistości jest to wyspa administrowana przez 3 różne kraje – Brunei, Malezję i Indonezję.

Wyspa Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą świata, po Grenlandii i Nowej Gwinei.

Borneo jest domem dla setek grup etnicznych o różnych kulturach i tradycjach. Szacuje się, że na Borneo istnieje 170 języków etnicznych.

Jest to dom małpy z największym nosem na świecie. Samiec małpy nosacza ma największy nos w stosunku do swojego ciała na Ziemi.

Orangutany na wolności można znaleźć tylko w lasach deszczowych Borneo i Sumatry.

Las deszczowy na Borneo jest jednym z najstarszych na świecie i szacuje się, że ma około 130 milionów lat.

Na Borneo istnieje ponad 200 różnych grup etnicznych.

Mieszkańcy Dayak w dużej mierze zamieszkują wyspę i składają się ze społeczności zamieszkujących rzeki i wzgórza. Możesz mieszkać z nimi w tradycyjnym domku, aby uzyskać niespotykany dotąd wgląd w ich sposób życia.

Na Borneo znajduje się najwyższa góra Azji Południowo-Wschodniej: Góra Kinabalu.

Borneo jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie miejsc na naszej planecie, będącym domem dla około 15 tysięcy różnych gatunków roślin.

Na Borneo znajduje się kwiat Bukietnica Arnolda. największy kwiat na świecie.

Uważa się, że na Borneo żyje około 222 różnych gatunków ssaków, z czego 44 znajdują się tylko na Borneo.

Borneo jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie między górą a plażą jest tylko 70 kilometrów.

Co ciekawe, Borneo jest dwa razy większe od Niemiec!

Pytania i odpowiedzi

Z czego słynie Borneo?

Borneo znane jest z bogactwa ropy naftowej i gazu ziemnego występujących w Brunei, dzięki czemu sułtan Brunei jest od pewnego czasu jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Sułtan ten wprowadził w Brunei prawo szariatu, choć prawdopodobnie połowa kraju nie jest islamska.

Co jest wyjątkowego w wyspie Borneo?

Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą świata, po Grenlandii i Nowej Gwinei. Orangutany można znaleźć tylko w lasach deszczowych Borneo i Sumatrze. Lasy deszczowe na Borneo są jednymi z najstarszych na świecie i szacuje się, że mają około 130 milionów lat. Na Borneo istnieje ponad 200 różnych grup etnicznych.

Czy Borneo jest bezpieczne?

Ogólnie rzecz biorąc, Borneo jest bezpiecznym miejscem o stosunkowo niskim wskaźniku przestępczości.

W jakim kraju znajduje się Borneo?

Borneo jest położone w geograficznym centrum Azji Południowo-Wschodniej, na wschód od Singapuru i południowy zachód od Filipin. Wyspa jest w przybliżeniu wyśrodkowana na północ od archipelagu indonezyjskiego. Trzy kraje mają terytorium na Borneo – według wielkości są to Indonezja, Malezja i Brunei.

Czy można nosić szorty na Borneo?

Spodnie są dobre na ubrania trekkingowe, a większość mieszkańców nosi szorty, ale spodnie zapewniają większą ochronę przed kolczastymi gałęziami, owadami i pijawkami. Unikaj bawełny, wybieraj spodnie trekkingowe lub szorty, które są zaprojektowane tak, aby szybko wysychały i nie ocierały się.

Jakie są ciekawostki o lasu deszczowym na Borneo?

Szacuje się, że las deszczowy na Borneo ma około 140 milionów lat, co czyni go jednym z najstarszych lasów deszczowych na świecie.

Czy na Borneo są tygrysy?

Borneo i Sumatra to jedyne miejsca na Ziemi, gdzie tygrysy, nosorożce, orangutany i słonie żyją razem.

Czy potrzebuję zastrzyków przed wyjazdem na Borneo?

Dla większości krótkookresowych podróżnych zalecane są szczepienia, które obejmują ochronę przed chorobami wieku dziecięcego (tężcem, świnką i różyczką), jak również ochronę przed chorobami przenoszonymi przez żywność i wodę, takimi jak tyfus i wirusowe zapalenie wątroby typu A.