Polska

10 najlepszych atrakcji w Giżycku

Atrakcje w Giżycku
Pixabay

Szukając miejsca, gdzie możesz spędzić weekend obowiązkowo należy wziąć pod uwagę Giżycko. Jest to niewielkie miasto leżące w województwie warmińsko – mazurskim. Miasto zamieszkiwane jest przez niecałe 30 000 mieszkańców. Wcześniej pisaliśmy o najlepszych restauracji w Giżycku oraz o ciekawostkach o Giżycku.

Herbem miasta są trzy ryby na tarczy, co znaczy, że nawet herb miasta oddaje ducha, który znajduje się w tym mieście. Jest to miasto nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Jest to miasto turystyczno – wypoczynkowe.

Miasto leży w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Ze względu na popularność miasta znajduje się tu bardzo dużo atrakcji turystycznych. Przez to zdecydowaliśmy się zebrać 10 najciekawszych, tak żeby można było zaplanować sobie weekend.

Co warto zobaczyć w Giżycku

Pierwszą atrakcją, którą chcielibyśmy wam przedstawić jest Twierdza Boyen. Uważana jest za najbardziej znany zabytek w mieście, najbardziej popularny i robiący największe wrażenie na przyjezdnych. Znajduje się na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno, na tak zwanej „Wyspie Giżyckiej”. Decyzja o budowie została podjęta w 1841 roku przez króla Fryderyka Wilhelma IV i budowa rozpoczęła się dwa lata później – w roku 1843 i trwała kolejne dwa lata, do roku 1845. Twierdza kształtem przypomina gwiazdę, której 6 ramion tworzonych jest przez 6 bastionów. Całość otoczona jest wałem ziemnym, murem, a do tego jeszcze fosą. Do twierdzy prowadzą aż 4 bramy. Zabytek robi wrażenie jak bardzo w tamtych czasach była rozwinięta pruska szkoła fortyfikacyjna. Zabytek jest zachowany w bardzo dobrym stanie, przez co możemy go zwiedzać, oglądać i dotykać prawdziwych murów.

Druga atrakcja, jest ściśle powiązana z tą pierwszą. Chodzi o most obrotowy – czyli konstrukcja względnie unikalna. Najczęściej spotyka się mosty zwodzone lub stałe, a tutaj mamy bardzo rzadki widok – most obracany. Być może nie każdy wie jak to działa. Most stoi na dużym słupie – zaś sama ta górna – powiedzmy korona mostu – się obraca zapewniając możliwość przepłynięcia tamtędy statkom. Most działa i jest regularnie obracany. Został zbudowany w 1860 roku, aby zapewnić łatwe połączenie lądu z, wcześniej już opisaną, Twierdzą Boyen. Parędziesiąt lat temu, w latach 1960 – 1970 próbowano modernizować napęd mostu, to znaczy przerobić napęd ręczny na napęd elektryczny, ale przedsięwzięcie się nie udało i most uderzył w nabrzeże i pomimo próby usunięcia już tego mostu i zastąpienia go mostem saperskim, mieszkańcy nie odpuścili i doprowadzili do powrotu mostu obrotowego w 1993 roku. Znowu z napędem ręcznym. Ciekawostka: most waży 100 ton, a obracaniem mostu zajmuje się 1 osoba.

Trzecią atrakcją jaką polecamy w Giżycku jest lot balonem nad jeziorami mazurskimi. Jest to zdecydowanie jedno z tych przeżyć, które ciężko jest zapomnieć. Co więcej, większość lotów odbywa się albo o brzasku, albo o zachodzie słońca – lot w takim czasie daje naprawdę niesamowite widoki i pozwala podziwiać nadwodną przyrodę i same jeziora w pięknym świetle. Loty nad takimi terenami są naprawdę warte przeżycia, ponieważ jedną rzeczą jest widzieć piękną naturę od dołu, jednak zobaczenie jej z góry to już zupełnie inna klasa widoków.

Jak masz ochotę odpocząć to super miejscem do tego będzie plaża nad jeziorem Niegocin. Jest to piaszczysta plaża, która latem tętni życiem. Znajdują się tu takie atrakcje jak 2 boiska piaskowe i jedno trawiaste oraz molo spacerowe o długości aż 450 metrów.

Kolejną atrakcją, która stanowi wstęp do kolejnej jest Port Żeglugi Mazurskiej. Będąc w Giżycku możemy zobaczyć port z prawdziwego zdarzenia, ponieważ z tego portu codziennie rejsuje dużo statków.

W ten sposób dochodzimy do atrakcji numer 6: rejs statkiem po jeziorach znajdujących się w okolicach Giżycka. Bez wątpienia jest to jedno z ciekawszych doświadczeń, które każdy może przeżyć. Spokojny rejs statkiem i oglądanie okolicznej przyrody potrafi naprawdę relaksująco wpłynąć na człowieka.

Jako, że Giżycko słynie z dużej ilości wody i rzek, nie może w tym miejscu zabraknąć atrakcji jaką są kajaki. W obrębie miasta działa wiele firm proponujących kajaki i trasy dostosowane do możliwości osób zainteresowanych. Zawożą oni na miejsce, a następnie z umówionego miejsca przyjeżdżają i zabierają.

Ósmą atrakcją może być amfiteatr na terenie przylegającym do Twierdzy Boyen. Jest to pomiędzy bastionami w okolicach Bramy Prochowej. Ma tu miejsce wiele lokalnych imprez.

Będąc też tam, warto od razu zwiedzić dziewiątą atrakcję, czyli wieżę ciśnień. Znajduje się w niej aktualnie kawiarnia, z której rozciągają się piękne widoki.

Dla dzieci świetną rozrywką może być park linowy Wiewióra – który to umieszczamy w artykule jako 10 atrakcję. Co jest w nim takiego niezwykłego? Jest to park zbudowany w lesie, gdzie na linie możemy przeprawiać się przez rzekę. Robi to naprawdę świetne wrażenie, nie tylko na dzieciach, ale także jak najbardziej na dorosłych.

Czytaj dalej: najlepsze atrakcje dla dzieci w Giżycku