Polska

Co zobaczyć w Świnoujściu w jeden dzień lub weekend

młyn

Jest takie jedno miasto w Polsce, które w całości znajduje się na wyspach. Zapewne każdy już się domyślił, że jest to Świnoujście. Zdecydowanie Polska nie jest państwem wyspiarskim, ale swoje miasto wyspiarskie ma.

I cieszyć się z tego powodu należy, bo dzięki temu sporo tam atrakcji znaleźć można. Do najważniejszych ciekawych miejsc należą.

1. Podziemne miasto na wyspie Wolin

O istnieniu tego „miasta” nie wiedziało zbyt wiele osób. Dopiero w 2013 roku światło dzienne ujrzała informacja o jego istnieniu. Są to tajemnicze schrony zlokalizowane w dzielnicy Przytór. Owe tajemnicze obiekty to schrony łodzi podwodnych zbudowane w czasie II wojny. Wejście do tych obiektów znajduje się w lesie, prowadzi do niego przewodnik. Z tymi podziemnymi obiektami związanych jest wiele historii o których można się dowiedzieć z opowieści przewodnika.

2. Fort Gerharda

Kolejna militarna budowla świadcząca o ważności tego miejsca. Fort ten zwany też był Fortem Wschodnim. Obiekt zaliczany jest do najlepiej zachowanych pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Atrakcją tego miejsca jest sposób w jaki można je zwiedzać. Całą frajdę dodatkowo zwiększają fascynacji militariów, którzy zajmują się tym obiektem i oprowadzają turystów.

3. Latarnia Morska

Najwyższa na polskim wybrzeżu latarnia morska. Wysokość obiektu wynosi 68 metrów i żeby dostać się na jego szczyt należy pokonać 300 schodów. Łatwo je policzyć bo numerowane są co 20 stopni. Latarnia w Świnoujściu jest pierwszą na szlaku latarni polskiego wybrzeża, który kończy w Krynicy Morskiej.

4. Stawa Młyny

Jeden z elementów dawnej nawigacji. Dzięki tego typu urządzeniom ułatwiano pływanie statków po wyznaczonych drogach wodnych. Stawa Młyny ma kształt wiatraka i znajduje się na końcu Falochronu Zachodniego u ujściu Świny do morza.

5. Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Dawny budynek ratusza zamieniony został na muzeum. W jego wnętrzu zgromadzono eksponaty dotyczące połowów ryb. W muzeum zapoznać można się też z dziejami miasta i regionu.

6. Miejska Plaża

Będąc nad morzem koniecznie zaliczyć trzeba wizytę na plaży. Plaża w Świnoujściu oprócz piasku dostarczyć może wielu innych atrakcji. Z uwagi na duży ruch jednostek pływających, przechadzając się brzegiem morza, podziwiać można przepływające statki.

7. Park Zdrojowy

Świnoujście posiada status uzdrowiska i jak przystało na uzdrowisko posiada park zdrojowy. Park powstał w XIX wieku według konceptu Petera Josepha Lene. Wśród rosnących tam drzew spotkać można wiele ciekawy egzemplarzy, najstarsze drzewo ma ponad 150 lat.

8. Promenada

Typowe dla nadmorskich kurortów miejsce. Prowadzi wzdłuż wybrzeża morskiego, a przy niej usytuowanych jest wiele lokali restauracyjnych i kawiarnianych.

9. Wieża widokowa

W miejscu byłego kościoła protestanckiego powstała wieża widokowa. Kościół garnizonowy Marcina Lutra został zniszczony podczas wojny. Nie podjęto się dzieła jego odbudowania i postanowiono rozebrać ruiny. Dokonując rozbiórki pozostawiono wieżę, która dziś przerobiona została na punkt widokowy.

10. Fortyfikacje i umocnienia

Miłośnicy militariów na całym terenie miasta znajdą wiele różnych budowli o charakterze militarnym. Świnoujście stanowiło ważny element obrony wybrzeża dla wszystkich którzy sprawowali władzę nad miastem. Wiele dawnych umocnień fortyfikacyjnych zmieniło dzisiaj swój charakter, ale wprawne oko miłośnika militariów wychwyci wszystkie niuanse.