Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Jeleniej Górze w 2024 📌

Jelenia Góra

Zapraszamy do odkrycia magicznych atrakcji, które czekają na Ciebie w Jeleniej Górze w roku 2024! To miasto pełne historii, przyrody i kultury oferuje niezapomniane przeżycia dla każdego, kto tu zawita. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przygód na świeżym powietrzu, entuzjastą historii i architektury, czy poszukujesz relaksującego wypadu z dala od zgiełku miasta, Jelenia Góra ma wiele do zaoferowania.

Jeleniogórski rynek, otoczony kolorowymi kamienicami (zwane są one uroczo „siedmioma domkami”) podcieniowymi, należy do najładniejszych w Sudetach. Pośrodku wznosi się ratusz zbudowany w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Na rynku zwraca uwagę fontanna Neptuna, ulubione miejsce spotkań mieszkańców. W pobliżu rynku znajdują się pozostałości murów miejskich. Charakterystyczny dla Jeleniej Góry jest symbol właśnie jelenia – na rynku Starego Miasta znajdziemy go w kolorze czerwonym. Chętnie fotografują się z nim turyści. Warto też zwrócić uwagę na stojący na rynku zabytkowy tramwaj, w którym obecnie sprzedaje się pamiątki oraz piękne widokówki z Sudetów. Jest to nietypowa siedziba jeleniogórskiej Informacji Turystycznej. Dawny środek lokomocji upamiętnia historię XIX-wiecznych tramwajów, które woziły kuracjuszy pomiędzy dworcem w Jeleniej Górze a uzdrowiskiem Warmbrunnen, czyli obecnymi Cieplicami.

Niegdyś całe miasto otoczone było warownymi murami oraz 36 basztami. Do dnia dzisiejszego można oglądać od zachodu dwie zachowane baszty- Grodzką, z charakterystycznym motywem muru pruskiego, oraz Zamkową, która w dawnych czasach funkcjonowała jako więzienie. Z szczytu Baszty Zamkowej rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz otaczających go Karkonoszy.

Z zabytków w Jeleniej Górze warto wymienić bazylikę świętego Erazma i świętego Pankracego. Jest to najstarsza i najważniejsza budowla sakralna w mieście. Zbudowana w stylu gotyckim trójnawowa bazylika, przebudowywana była kilkakrotnie na przestrzeni wieków. Posiada ostrołukowe obramowania drzwi i okien oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. Wyposażenie w bazylice jest typowo barokowe: ołtarz główny oraz boczne, ambona, chrzcielnice, konfesjonały i drewniane rzeźby. Na zewnątrz dobudowano barokową kaplicę grobową.

Innym ciekawym zabytkiem w Jeleniej Górze jest Baszta Wojanowska oraz przyległa do niej basteja. W czasach średniowiecza budowle te pełniły funkcje obronne, gdyż tędy przebiegała droga do Wojanowa. Tutejsze lochy spełniały funkcję wiezienia. Pod koniec XV wieku pod wpływem silnych podmuchów wiatru wieża runęła, zabijając pod gruzami 5 osób. Została jednak szybko odbudowana w dzisiejszym kształcie, a na jej szczycie zamontowano zegar. Brama została też ozdobiona rokokowymi kartuszami z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus oraz okolicznościową inskrypcją.

W Jeleniej Górze są też obiekty sakralne innych wyznań – wiąże się to z powojennymi przesiedleniami ludności i zaludnianiem tak zwanych,,Ziem Odzyskanych” mieszkańcami pochodzącymi ze wschodu. Warto przyjrzeć się prawosławnej cerkwi św. Piotra i Pawła. Ta budowla została cerkwią w 1948 roku, wcześniej natomiast była rzymskokatolickim kościołem, a później halą wystawienniczą. W ścianę cerkwi wmurowane są dwa krzyże pokutne, skrywające dramatyczną tajemniczą historię. Krzyże fundowane były przez złoczyńców, celem odkupienia za grzechy. Te dwa są o tyle ciekawe, że najprawdopodobniej wiążą się z historią zamordowania osoby dorosłej oraz dziecka, na większym krzyżu (dorosłym) widnieje pieczołowicie wykute narzędzie zbrodni- miecz oraz kusza.

Najładniejszą budowlą sakralną, „perłą architektury” można by rzec tego miasta, jest Sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Stanowi ono świadectwo niebywałego bogactwa jeleniogórskich mieszczan, którzy na początku XVIII wybudowali ten potężny i bogato zdobiony kościół.

Dla miłośników muzeów przygotowano w Jeleniej Górze Muzeum Karkonoskie. Znajdziemy tu interesujące ekspozycje historyczne i etnograficzne odnośnie tego pięknego regionu. Wystawa poprowadzi nas od czasów starożytnych i średniowiecznych, dowiemy się o istniejących na tych terenach pierwszych hutach w okolicy Szklarskiej Poręby a także o początkach miasta, jego rozwoju aż do dziejów najnowszych, gdy nastąpiło powojenne przesiedlenia oraz migracje ze wschodu.

Entuzjaści militariów z pewnością z chęcią wybiorą się do Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego. W czasach PRL-u w Jeleniej Górze znajdowały się olbrzymie koszary, a cały teren przygraniczny patrolowany był przez radiotechników. Pozostałości po tej militarnej przeszłości miasta znajdziemy w tym ciekawym, choć niewielkim skansenie.

Od ponad 30 lat w Jeleniej Górze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Na tej ciekawej imprezie zespoły teatralne z całego świata prezentują swoje kolorowe i fascynujące spektakle wprost na placach i ulicach.

Cieplice, obecnie dzielnica Jeleniej Góry, to jedno z najstarszych uzdrowisk w naszym kraju. By podreperować swe zdrowie, kuracjusze przyjeżdżają tu od kilkuset lat. Miejsce jest znane przede wszystkim z leczniczych wód termalnych, którym cieplicki zdrój zawdzięcza nie tylko swą nazwę, jak również renomę i uznanie, zarówno w skali kraju, jak i całej Europy. Zabiegi uzdrowiskowe zaczęto prowadzić tu już w 1281 roku. Dziś do dyspozycji kuracjuszy są dwa baseny z leczniczą wodą termalną, dwie pijalnie wody mineralnej, dwie sale gimnastyczne, usługi kosmetyczne a także liczne gabinety zabiegowe.