Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Łodzi

Łódź, która z historycznego punktu widzenia była miastem przemysłowym, jest w większości odrzucana przez turystów na rzecz bardziej popularnych polskich miast – Krakowa, Gdańska, Warszawy czy Wrocławia. Jest jednak wiele ciekawych rzeczy do zrobienia w Łodzi.

Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić. Sprawdź, co możesz zrobić w Łodzi, kiedy przyjedziesz tutaj na rodzinne wakacje!

1. Manufaktura

Manufaktora w Łodzi

Manufaktura jest drugim co do wielkości centurm handlowo-rozrywkowo-usługowym. Zostało ono utworzone na terenie byłej fabryki Izraela Poznańskiego. Pofabryczne budynki zostały poddane renowacji. Centrum zostało otwarte w 2006 roku. Inicjatorem budowy miejsca był Cyprian Kosiński. Budynek ten był wielokrotnie uhonorowany różnymi odznaczeniami np. Urban Land Institute oraz w konkursie CEE Real Estate Quality Awards. Ma tu miejsce wiele wydarzeń plenerowych.

2. Aquapark Fala

To świetne miejsce na rodzinne spędzenie czasu. Korzystać można ze zjeżdżalni, basenu sportowego, brodzika dla dzieci, strefy wellness, tarasu zewnętrznego, tepidarium, jacuzzi.
Co ważne woda w aquaparku jest ozonowana, a więc dużo łagodniejsza dla osób z problemami skórnymi. Skorzystać można tutaj także z sauny fińskiej i parowej, mosty linowego a nawet groty.

3. Pasaż Róży

Pasaż Róży jest jednym z ciekawszych podwórek przy ulicy Piotrkowskiej. Wszystkie znajdujące się tutaj kamienice są ozdobione lustrami zbiegającymi się na kształt róży. Miejsce to powstało przy okazji Festiwalu Czterech Kultur. Twórczynią tego miejsca była Joanna Rajkowska. Pasaż Róży powstał dla uczczenia córki autorki, która przechodziła przez duże problemy ze wzrokiem. Wstęp tutaj jest całkowicie darmowy, a miejsce robi duże wrażenie. Nie jest ono bardzo popularne wśród turystów, nie należy więc się spodziewać tłumów.

4. Księży Młyn

To zespół zachowanych fabryk włókienniczych, a także obiektów im towarzyszących. Księży Młyn powstał w 1824 roku. Obiekt został w 2015 roku uznany za pomnik historii. W 2016 roku Narodowy Bank Polski miał swój udział w propagowaniu Księżego Młyna. Wydał on pięciozłotówkę z jego fragmentem. W 1987 roku miejsce to zostało odwiedzone przez papieża Jana Pawła II, który postanowił spotkać się z pracownicami w Nowej Tkalni.

5. Miejski Ogród Zoologiczny

Zoo powstało w 1938 roku. W dzisiejszych czasach mieszka tutaj aż 2000 zwierząt, które reprezentują około 700 gatunków. Co ciekawe mieszkają tutaj także lwy azjatyckie, które są zagrożone wyginięciem, a ogród zoologiczny w Łodzi jest jedynym miejscem, w którym można je zobaczyć. Na terenie ogrodu znajduje się także pawilon „Świat Ptaków”, pawilon małych ssaków, motylarnia, wiwarium, małpiarnia i akwarium.

6. Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi znajduje się w jednym z najładniejszych budynków tego miasta. W pałacu Izraela Poznańskiego, który powstał w XIX wieku i nawiązuje do czasów świetności miasta Łodzi.
Znajdują się tutaj wystawy związane z historią miasta oraz jej wybitnym mieszkańcami, którzy byli zwiazani z muzyka, plastyką, teatrem i literaturą. Obejrzeć tutaj można również przedmioty użytkowe oraz dzieła sztuki. Znajduje się tutaj Panteon Wielkich Łodzianm w którym poznać można historię i życiorys m. in. Władysława Reymonta, Jana Karskiego, Juliana Tuwima, Marka Edelmana. Znajduje się tutaj także komnata Artura Rubinsteina.

7. Łódzki Ogród Botaniczny

Patronem ogrodu jest Jakub Mowszowicz. Miejsce to zostało utworzone w 1929 roku i zajmuje powierzchnię 67 ha. Podziwiać tu można dział roślin ozdobnych, leczniczych i przemysłowych, arboretum, ogród japoński, alpinarium, dział zieleni parkowej. W sezonie mieści się tutaj również okazała ekspozycja tulipanów.

8. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum znajduje się w budynku tzw. Białej fabryki. To ogromny, 4-skrzydłowy kompleks budynków przemysłowych. Znajduje się tutaj wszystko to co jest związane z włókiennictwem. Ciekawostki związane z samym surowcem oraz opis technologii produkcji. W 2013 roku częścią muzeum jest „Stara kotłownia”, gdzie odbywają się wystawy interaktywne. Od 1972 roku muzeum organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny.

9. Ulica Piotrkowska

To jeden z najdłuższych deptaków w Europie. Liczy aż 4 kilometry i pełni funkcję reprezentacyjnej ulicy Łodzi. Ulica od powstania miasta odgrywała rolę osi wokół, której rozbudowywał się miasto. Początkowo Piotrkowska odgrywała rolę traktu komunikacyjnego. Później stała się deptakiem, który jest wizytówką Łodzi. Ma tu miejsce wiele pochodów, uroczystości państwowych, imprez i festynów. Pomiędzy ulicami Tuwima a Nawrot podziwiać można „Pomnik Łodzian Tysiącleci”. To 13454 imienne kostki z danymi łodzian. Zobaczyć można także pomniki zasłużonych dla historii miadta osób m. in Reymont, Tuwim.

10. Muzeum Kinematografii

stara kamera

Muzeum mieści się w XIX wiecznym budynku, tzw. pałacu Karola Schieblera. Znajduje się tutaj około 5000 rzeczy związanych z filmem. Oglądać można m. in. plakaty, urządzenia techniczne, elementy scenografii oraz pamiątki związane z kinematografią. Znajdują się tutaj lalki, które były wykorzystywane w animacjach, a także eksponaty związane z rozwojem technologicznym kina. Interesująca jest także wystawa wnętrz pałacowych. Zwiedzić można m. in. palarnie, pokój kredensowy, pokój pani domu, klatkę schodową, jadalnię oraz ogród zimowy. Obiekty te były scenografią dla filmów takich jak „Ziemia obiecana”, „Stawka większa niż życie”, „Jak daleko jak blisko”, a także „Inland Empire” reżyserowany przez Davida Lyncha.