30 Interesujących Ciekawostek o Ustce
Ustka jest to miasto położone w Północnej Polsce w województwie pomorskim. Miasto posiada status uzdrowiska i ma dwa letnie kąpieliska morskie oraz znajduje się w nim także port.
Leży ono u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Ze względu na swój turystyczny i uzdrowiskowy charakter, jest to bardzo popularne miejsce wycieczek oraz wakacyjnych wyjazdów.
1. Ustka liczy 15 709 mieszkańców. Są to dane ze stycznia 2018 roku.
2. Ustka i Słupsk, od 2003 roku połączone są porozumieniem zwanym Dwumiastem. Oba miasta połączone są komunikacją autobusową oraz kolejową.
3. W herbie miasta Ustki widnieje biały żaglowiec oraz syrena na błękitnej tarczy.
4. Pierwsze wzmianki o Ustce pochodzą z 1337 roku, kiedy to w dokumencie umowy między słupskimi radnymi pada informacja o istnieniu grodu warownego w ujściu rzeki Słupi.
5. Największa rozbudowa portu w Ustce przypada na połowę XIV wieku. Wtedy powstały pierwsze trwałe urządzenia portowe w postaci mol, które miały długość około 55 metrów.
6. Niemiecka nazwa Ustki to Stolpmünde.
7. Przed rokiem 1939 polscy kartografowie używali nazwy Uście. Dopiero w roku 1946 ostatecznym rozporządzeniem zmieniono nazwę miasta na Ustkę.
8. W czasach średniowiecza, mieszkańcy Ustki byli poddanymi Słupska. Wszystko to przez brak praw mieskich Ustki.
9. Co ciekawe, prawa miejsce zostały nadane Ustce dopiero w roku 1935 przez Niemców. Jednakże dziennikarz-historyk Marcin Barnowski, odkrył, że tak naprawdę Ustka wcale nie ma nadanych praw miejskich, ponieważ prawa miejsce z roku 1935 były tytułem uzurpowany. Ostatecznie stwierdzono, że trzeba napisać do ówczesnego premiera o nadanie Ustce praw miejskich. Okazało się to zbędne, ponieważ w wielu dokumentach z roku 1975 Ustka widnieje jako miasto, dlatego też nadawanie ich Ustce stało się zbędne.
10. Uzdrowisko, które znajduje się w Ustce leczy choroby układu nerwowego, choroby ortopedyczno urazowe, choroby kardiologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie a także choroby górnych dróg oddechowych.
11. Ustka jest świetnym uzdrowiskiem ze względu na swój klimat o właściwościach leczniczych. Posiada także naturalne surowce lecznicze takie jak solanka, czy złoża torfu leczniczego.
12. Na terenie miast wyznaczone są dwa oficjalne kąpieliska: Ustka Wschód oraz Ustka Zachód.
13. Oficjalny sezon kąpielowy trwa od 15 czerwca do 15 września.
14. W Ustce znajduje się zabytkowa latarnia morska. Jej budowa zakończyła się w 1892 roku. Jej ośmiokątna wieża ma wysokość 21, 5 metra. Światło ze szczytu wieży dociera nawet do 30 km.
15. Port miasta Ustki ma charakter portu morskiego. Posiada wszystkie rodzaje specjalistycznych konstrukcji do przyjmowania statków o małych rozmiarach.
16. W Ustce cyklicznie odbywa się festiwal sportów ekstremalnych pod nazwą Sound of Gravity.
17. W Ustce znajduje się wyjątkowa i piękna rzeźba przedstawiająca syrenkę na falochronie. Pomnik ma 6 metrów wysokości i wykonany jest w całości z mosiądzu. Został on odsłonięty w 2010 roku i umiejscowiony jest nieopodal zabytkowej latarni morskiej.
18. W roku 1590 pojawiają się pierwsze wzmianki o szkole w Ustce. W tym samym dokumencie podaje się także, że mieszkańcy Ustki zajmują się intensywnie rybołówstwem.
19. Na tereny Ustki od XIII wieku zaczęli intensywnie napływać niemieccy osadnicy.
20. Od 1329 do 1342 Ustka i Słupsk były w posiadaniu Zakonu Krzyżackiego.
21. W roku 1794 liczebność Ustki wynosiła zaledwie 700 mieszkańców.
22. 2 listopada 1626 roku szwedzkie wojska wkroczyły do portu w Ustce i rozpoczęła się wówczas wojna trzydziestoletnia.
23. Wywołana przez Napoleona wojna powoduje, że Wielka Armia zajęła pomorze zachodnie na przełomie 1806/1807 roku. Wtedy też port w Ustce był blokowany.
24. Pierwsze inwestycje infrastruktury turystycznej i wypoczynkowe, poczyniono w roku 1911, rozbudowując port o drewniane konstrukcje usadowione na specjalnych palach.
25. 8 stycznia 1914 roku na plaży nieopodal Ustki doszło do katastrofy morskiej. Mały parowiec podczas sztormu został wyrzucony na plaże.
26. W trakcie wojny pojawiły się plany znacznej rozbudowy portu w Ustce, ale szybko odpuszczono realizację tych założeń.
27. Po zakończeniu wojny w Ustce zameldowanych było jedynie 266 Polaków.
28. Kładka nad kanałem portowym została oddana do użytku publicznego dopiero w 2013 roku.
29. Park z alejami, położony w promenadzie nadmorskiej to niezwykłe miejsce. Jest ono na tyle wyjątkowe, że spacery i śniadania na promenadzie należały do codzienności księcia Otto von Bismarcka.
30. Pomnik,,Umierający Wojownik’’ jest hołdem dla 76 mieszkańców Ustki, którzy polegli podczas I wojny światowej. Został odsłonięty 1922 roku. Przedstawia rannego, upadającego wojownika, który dźwiga tarczę na której po raz pierwszy został uwieczniony herb miasta.