Ciekawostki

32 niezwykłych ciekawostek o gadach

ciekawostki gady

Zapoznaj się z naszą gamą zabawnych faktów o gadach. Dowiedz się, czym są gady, jak się bronią, poznaj przykładowe gady i wiele więcej. Przeczytaj i ciesz się wieloma ciekawymi informacjami i ciekawostkami na temat gadów.

Gady są jedną z najbardziej zróżnicowanych grup w królestwie zwierząt. Ich zachowania i atrybuty fizyczne pokrywają szerokie spektrum, co jest jednym z powodów, dla których ludzie uważają je za tak fascynujące.

Istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat gadów. Dziś wiemy więcej o gadach niż kiedykolwiek, a ta wiedza ujawniła wiele interesujących faktów na temat tych stworzeń i ich życia.

Ten artykuł jest dobrym przykładem niesamowitej różnorodności gadów. Poniżej zestawiłem najciekawsze fakty na ten temat.

1. Uważa się, że pierwsze gady rozwinęły się około 320 milionów lat temu.

2. Rozmiar mózgu gadów w stosunku do ich ciała jest znacznie mniejszy niż u ssaków.

3. Gady używają różnych metod obrony przed niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak unikanie, kamuflaż, syczenie i gryzienie.

4. Krokodyle, jaszczurki, żółwie, węże i aligatory to gady.

5. Na naszej planecie żyje ponad 8000 gatunków gadów, a na każdym kontynencie oprócz Antarktydy (gdzie jest po prostu za zimno).

6. Prawie dwie trzecie węży nie jest jadowita. Tylko około 500 gatunków węży jest jadowitych, z których tylko 30-40 uważa się za szkodliwe dla ludzi. Innymi słowy, mniej niż 2% wszystkich węży uważa się za szkodliwe dla ludzi.

7. W Australii jest z kolei odwrotnie. W Australii jest więcej jadowitych węży niż niejadowitych węży. Taipan jest jednym z najpopularniejszych jadowitych australijskich węży.

8. Niektóre rodzaje węży mogą żyć miesiące bez jedzenia. Dotyczy to w szczególności dużych węży, takich jak anakonda czy pyton. Węże jedzą duże posiłki, w zależności od wielkości. Mają dużo wolniejszy metabolizm niż ludzie. To częściowo wyjaśnia, w jaki sposób można tak długo żyć między posiłkami.

9. Łuski wszystkich węży i wielu gatunków jaszczurek wykonane są z keratyny, która jest tą samą substancją, która składa się na włosy i paznokcie człowieka.

10. Ostatnia odnotowana śmierć ugryzienia przez żmiję Wielkiej Brytanii zanotowano w 1975 roku.

11. Na Islandii nie ma gadów i płazów żyjących na wolności.

12. W 2009 roku nowozelandzka hatteria nazwana Henry po raz pierwszy została ojcem w wieku 111 lat.

13. Hatterie to gady bez uszu, ale i tak słyszą.

14. Najdłuższym gatunkiem węża na świecie jest pyton siatkowy, który może przekraczać 10 metrów długości. Podczas gdy pytony siatkowe zazwyczaj rosną dłużej, anakondę można uznać za największą pod względem całkowitej wielkości i wagi. Anakonda jest ciężkim wężemi może ważyć ponad 150 kilogramów.

15. Kobra jest zdecydowanie największym jadowitym wężem. Może rosnąć do długości ponad 6 metrów może ważyć ponad 10 kilogramów.

16. Niektóre gatunki gekonów wykorzystują ogony jako narzędzie obronne. Kiedy jest zaatakowane, gekon kręcić ogonem, aby zwabić atakującą istotę. Kiedy zwierzę ugryzie ogon, gekon może zdjąć ogon i uciec. W większości przypadków w miejsce starego ogona rośnie nowy.

17. W marcu 2006 roku Shahimi Abdul Hamid z Malezji pobił rekord świata całując Kobrę królewską. 51 razy w ciągu trzech minut i jednej sekundy.

18. Badania sugerują, że ludzie śnią o wężach częściej niż o jakimkolwiek innym zwierzęciu.

19.W parku gadów w Sydney w Australii, w grudniu 2011 roku krokodyle o nazwie Elvis zatrzymały kosiarkę i wciągnęły ją do wody.

20. W 2010 roku w Vermont w Stanach Zjednoczonych wybudowano pierwsze przejście pod drogą dla salamander, aby umożliwić bezpieczne przemieszczanie się dla płazów i małych gadów.

21. W 2008 roku wąż australijski, który połknął cztery piłki golfowe, myśląc, że są jajkami kurzymi, został uratowany przez chirurga. Piłki zostały sprzedane na cele charytatywne za 630 Funtów Brytyjskich na eBay.

22. Gady są najstarszym rodzajem zwierząt na świecie. Na przykład żółwie są na naszej planecie od ponad 200 milionów lat, w zasadzie w takiej samej formie, jaką widzimy dzisiaj. Z tego powodu gady zasługują na szacunek ze strony nas ludzi.

23. Węże i jaszczurki poruszają językiem w powietrzu, aby uchwycić cząsteczki zapachu. Wąchają zapachy tak jak ludzie. Zamiast tego używają one swoich języków do zbierania cząstek zapachowych, a następnie przepuszczają je przez coś, co nazywa się narządami Jacobsona, aby rozszyfrować otaczające powietrze. Po części tak gady polują na żywność.

24. Afrykański wąż jedzący jaja (typu Jajożer) woli jeść jaja innych zwierząt. Jajko połknie całe, a następnie użyje maleńkich „kolców” rozciągających się wewnętrznie od kręgosłupa, aby złamać jajko i połknąć jego pożywną zawartość.

25. Gady należą do najdłużej żyjących gatunków na naszej planecie. Na przykład duże żółwie, takie jak żółwie olbrzymie, mogą żyć przez ponad 150 lat. Aligatory mogą żyć prawie 70 lat. Pytony mogą wytrzymać do 40 lat.

26. Najstarszy potwierdzony wiek żółwia o wynosi 176 lat, natomiast najstarszy przedstawiciel tego gatunku, zmarły w 2006 żółw, żył prawdopodobnie 255 lat, ale dane te nie zostały potwierdzone.

27. Coraz więcej Amerykanów umiera co roku przez użądlenie pszczoły niż przez ukąszenia węża.

28. „Zimnokrwiste” nie jest najlepszym sposobem opisywania gadów. Ich krew niekoniecznie jest sama w sobie zimna. Są one jednak ekotermiczne, co oznacza, że czerpią ciepło z zewnętrznych źródeł. Gady nie mogą regulować temperatury ciała tak jak ludzie.

29. Węże zrzucają skórę w zależności od tempa wzrostu. Młody wąż będzie zrzucał ją częściej, ponieważ zwykle najszybciej rosną w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Starszy wąż rzadziej będzie rzadziej zrzucał skórę, ponieważ jego tempo wzrostu się zmniejsza.

30. Czaszki węży składają się z wielu małych kości, które są połączone w elastyczny sposób. Różni się to całkowicie od czaszki ludzkiej, która jest jednym stałym elementem. Pozwala to wężom na rozszerzenie szczęk w celu zjedzenia przedmiotów większych od głowy. Na przykład zwykły wąż podwodny mógłby połknąć żabę ponad dwukrotnie większą niż jego głowa. Duże zwężenia, takie jak anakonda, mogą rozszerzyć swoje szczęki do niemal absurdalnego rozmiaru.

31. Wiele osób uważa, że gady są śliskie. Ale faktem jest, że gady nie mają gruczołów potowych takich jak ludzie więc ich skóra jest zazwyczaj chłodna i sucha.W przeciwieństwie do popularnego przekonania, kameleony nie zmieniają koloru, aby wtopić się w tło. Kameleony są naturalnie zakamuflowani z otoczeniem. Większość z nich jest zielona, aby dopasować się do otoczenia korony drzew. Faktem jest, że kameleony zmieniają swój kolor w sposób ograniczony, zwykle poprzez rozjaśnienie lub zaciemnianie skóry. Te zmiany koloru są jednak związane z regulacją temperatury i zmianami emocjonalnymi. Na przykład przestraszony lub wściekły kameleon stanie się niezwykle jasny w kolorze.

32. Z pewnymi wyjątkami, gady są tak inteligentne, jak można by się tego spodziewać: bardziej poznawczo zaawansowane niż ryby i płazy, mniej więcej na równi intelektualnej z ptakami, ale w dół na wykresach w porównaniu do przeciętnego ssaka. Ogólną zasadą jest, że „iloraz encefizacji” gadów – czyli wielkość ich mózgu w porównaniu z resztą ciała – wynosi około jednej dziesiątej tego, co można znaleźć u szczurów, kotów i jeży. Wyjątkiem są tu znowu krokodyle, które mają podstawowe umiejętności społeczne i były przynajmniej na tyle mądre, aby przetrwać kataklizm przez który wymarły dinozaury.

33. Większość rodzajów gadów nie toleruje zimna. Ale żółw Emydoidea Blandingii czasami ukrywa się pod lodem w regionie Wielkich Jezior Stanów Zjednoczonych.