Europa

20 Ciekawostek o Islandii

Islandia choć pozornie nie znajduje się daleko od Polski to jednak pod względem panujących na tej wyspie warunków atmosferycznych oraz krajobrazów można ją uznać za miejsce totalnie różne od naszej ojczyzny. Poniżej prezentujemy ciekawostki na temat Islandii.

1. Niemal całodobowy dzień – od czerwca do sierpnia jest tu widno niemal przez całą dobę. Jest więc więcej czasu na zwiedzacie i świętowanie.

2. Zachód Europy – na Islandii znajduje się najbardziej wysunięte na zachód Europy miejsce.

3. Latjabjarg – lęgowisko wielu gatunków ptaków, co gwarantuje niezapomnianą rozrywkę jeśli tylko podniesiemy wzrok w górę.

4. Fiordy zachodnie – nie ma tu wiosek, sklepów ani stacji benzynowych – słowem nic co zakłócało by nam kontakt z przyrodą.

5. Najstarszy język Europy – język islandzki to najstarszy używany w Europie język. Islandczycy bez problemu czytają tysiącletnie księgi w oryginale.

6. Reykjavik – to najbardziej wysunięta na północ stolica państwa na świecie.

7. Ryf kontynentalny – na Islandii stykają się ze sobą dwie płyty kontynentalne – europejska i amerykańska, które każdego roku oddalają się od siebie o kilka milimetrów. Ryf można podziwiać na terenie Parku Narodowego Doliny Zboru.

8. Fani coca-coli – Islandczycy spożywają najwięcej tego napoju w przeliczeniu na osobę na świecie.

9. Długowieczność – Islandczycy mogą pochwalić się najdłuższą średnią życia na świecie.

10. Aktywne wulkany – aktualnie jest ich 15. Także podróż do tego kraju nie będzie pozbawiona emocji.

11. Lodowiec Vatnajokull – najbardziej znany z islandzkich lodowców. Przepiękne jaskinie i dryfujące bryły lodu. To warto zobaczyć.

12. Najmłodszy ląd świata – wysepka Surtsey powstała w 1963 roku w wyniku wybuchu podwodnego wulkanu.

13. Zamieć nie jedno ma imię – Islandczycy mają dwadzieścia określeń na to popularne u nich zjawisko pogodowe.

14. Pierwsza Pani Prezydent – w 1980 roku głową państwa została kobieta, stając się pierwszą na świecie Panią Prezydent wybraną w demokratycznych wyborach.

15. Hveragerdi – kraina pełna źródeł, gorących rzek i wyziewów.

16. Wodospad Hengifoss – trzeci co do wielkości, ale bardzo popularny ponieważ dojście do niego jest łatwe i zajmuje tylko 45 minut.

17. Basen Seljavallalaug – zdaniem The Guardian jeden z dziesięciu najlepszych basenów świata.

18. Potwór z jeziora – Jezioro Lagarflojt zgodnie z miejscową legendą zamieszkuje potwór. Zatem jest to miejsce idealne dla wszystkich poszukujących mitycznych stworów.

19. Półwysep Snefellsnes – warto go odwiedzić ze względu na piękne widoki, surowy krajobraz, którego centralny punkt stanowi wulkan oraz lodowiec.

20. Palący się ląd – okolice wulkanu Krafli są bardzo kolorowe, zewsząd unoszą się wyziewy, wszędzie coś bulgocze, dymi i brzydko pachnie.