Europa

25 Najlepszych Atrakcji na Litwie w 2024

Litwa to niewielki kraj leżący w naszym regionie europejskim. Wspólna historia Polski i Litwy nie należy do najłatwiejszych. W dawnych czasach zawarta była unia personalna, a dwa państwa połączono w jedno, co przynajmniej niektórzy mieszkańcy Litwy traktują jako aneksję terytorium.

O tym, że tereny te były ważne może świadczyć chociażby początek największego polskiego dzieła literackiego, a mianowicie Pana Tadeusza autorstwa Adama Mickiewicza, które zaczyna się słowami „Litwo, ojczyzno moja”.

Litwa zaliczana jest do krajów Bałtyckich. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Z roku na rok zwiększa się potencjał turystyczny Litwy. Co warto zobaczyć odwiedzając ten niewielki kraj i jakie są najlepsze atrakcje na Litwie w 2024 roku? Oto nasza lista.

1. Zamek w Trokach

Zamek w Trokach

Miejsce to jest o tyle niezwykłe, że nigdzie indziej na Litwie, ani we Wschodniej Europie turysta nie znajdzie zamkowej twierdzy, która byłaby położona na wyspie. Już na pierwszy rzut oka zamek ten robi niesamowite wrażenie. Jego budowniczym był książę Witold. Pierwotnie został wzniesiony jako siedziba litewskich książąt, a w kolejnych latach pełnił między innymi funkcję więzienia. Obecnie turyści odwiedzający zamek w Trokach mogą podziwiać zorganizowaną w jego wnętrzach wystawę muzealną.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

2. Park Bernardine w Wilnie

Park Bernardine
źródło: vilnius-tourism.lt / Wikipedia

Ogrody bernardyńskie, zwane również parkiem bernardyńskim. Jest to prosty, ale piękny park z fontanną, kwiatami, drzewami, ławeczkami, położony nad rzeką Wilenią i w pobliżu Zarzecza. Miejsce to warto odwiedzić po wymagającym wysiłku zwiedzaniu Góry Trzykrzyskiej. Miejsce relaksu i jedno z ulubionych miejsc na sesje ślubne. Jest to piękny duży park i dobre miejsce na relaks.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

3. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej

Mierzeja Kurońska
źródło: Wojsyl / Wikipedia

Cisza, spokój, dużo lasów i dziewiczej przyrody. Rewelacyjne miejsce w pełni zasługujące na bycie na liście UNESCO. Warto to miejsce zwiedzać dłużej niż 1 dzień. 20 Euro kosztuje wjazd samochodem osobowym. Wjazd promem kosztuje 12 Euro. Polecam odwiedzanie Parku Narodowego. Jeśli to możliwe, zamieszkajcie tam na Campingu kilka dni.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

4. Archikatedra św. Stanisława Biskupa i św. Władysława

archikatedra

Na dole Starego Miasta. Plac publiczny z imponującą architekturą, kulturą i historią. Jest równie pięknie zdobiona wewnątrz, jak i na zewnątrz. Było tam mnóstwo bogato wyglądającego marmuru, złoconych detali i wyszukanych obrazów, więc z pewnością poleciłbym również czas na wejście do środka. Jeśli jesteście na Starym Mieście, proponuję odwiedzenie tego niesamowitego obiektu.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

5. Ostra Brama w Wilnie

ostra brama
źródło: Marcin Białek / Wikipedia

Jest to gotycka brama wybudowana na Starym Mieście wileńskim na początku XVI wieku. Ostra brama to jeden z bardziej charakterystycznych punktów na mapie Wilna i całej Litwy. Wewnątrz bramy wzniesiono w dziewiętnastym wieku kaplicę Ostrobramską. Widnieje w niej obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, która jest Królową Korony Polskiej. Do obrazu ostrobramskiego organizowane są liczne pielgrzymki modlitewne terenu Polski.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

6. Góra Krzyży

Chrystus

Krzyże

Góra Krzyży

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Litwie jest Góra Krzyży, czyli Kyziu kalnas. Wzniesienie to położone jest nieopodal Szawli. Każdy, kto odwiedzi to miejsce będzie miał je w pamięci z pewnością przez długi czas. Na stosunkowo niewielkim wzniesieniu znajduje się ponad 100 tysięcy krzyży.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

7. Baszta Giedymina

Baszta Giedymina

Wspaniały widok na miasto. Ciekawa przejażdżka kolejką linową. Koszt to tylko kilka euro. Z góry rozkoszowaliśmy się niesamowitymi widokami. Można też przeczytać kilka historii o wieży.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

8. Starówka w Wilnie

stare miasto

Wilno

Punktem obowiązkowym dla każdego turysty powinna być wizyta w stolicy Litwa, czyli w Wilnie. Miasto to jest dosyć urokliwe. Szczególnie warto udać się na spacer po zabytkowej starówce. Jak w każdym większym mieście, także i tu nie brakuje klimatycznych lokali, w których można skosztować regionalne potrawy. Stolica kraju jest dużo droższa niż pozostała jego część, lecz na prawdę warto ją odwiedzić, zwłaszcza że wileńskie Stare Miasto jest wpisane na listę UNESCO.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

9. Molo Palanga

Molo Palanga
źródło: Andrzej Otrębski / Wikipedia

Most jest piękny i naprawdę długi, więc polecam spędzenie czasu w tym miejscu. Fajnie jest zobaczyć plażę w oddali. Jest to relaksujące miejsce na odpoczynek.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

10. Spacer wśród drzew

Spacer wśród drzew
źródło: Vilensija / Wikipedia

Łatwy do znalezienia i piękny do odkrycia. Naprawdę ładne miejsce w środku starego lasu. Spektakularny widok i relaksująca atmosfera. Bardzo łatwy, ale ekscytujący spacer wśród szczytów drzew, z wieżą widokową na końcu. Widowiskowe widoki na rzekę Šventoji.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

11. Zamek w Kownie

Zamek w Kownie
źródło: Marcin Szala / Wikipedia

Ruiny zamku zbudowanego w 2 połowie XIV wieku i rozbudowanego w wieku XVI. Obiekt zachowany w świetnym stanie. Jest tutaj mnóstwo zieleni. Najciekawszy obiekt do zobaczenia w Kownie.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

12. Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie

Muzeum Ofiar Ludobójstwa
źródło: Algirdas / wikipedia

Trudno oddać słowami emocje po zwiedzeniu tego muzeum. Miejsce daje do myślenia i ukazuje zbrodniczości rosyjskiej władzy. Muzeum które trzeba zobaczyć, aby wiedzieć że okupacja jest czymś najgorszym co może człowiek zrobić drugiemu człowiekowi. Chwała bohaterom!

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

13. Góra Trzykrzyska

Góra Trzykrzyska
źródło: Wojsyl / Wikipedia

Oferuje wspaniały widok na stare miasto. Jest miejscem idealnym na spacer. Ponad 200 kroków po drewnianych schodach przez las. Nie polecam robić tego wczesnym popołudniem, kiedy słońce jest na najwyższym poziomie. Chłodny poranek lub wieczór jest lepszy. W pobliżu nowego pomnika widoczne jest miejsce pierwszych Trzech Krzyży, które zostały zniszczone przez Sowietów.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

14. Muzeum Bursztynu w Połądze

Muzeum Bursztynu w Połądze
źródło: Andrzej Otrębski / Wikipedia

Biały pałac w pięknym, zadbanym parku gdzie jest dużo kwiatów. Zwiedzających wita otwartymi ramionami Jezus Chrystus. Pałac Tyszkiewiczów częściowo przekształcony w muzeum gdzie możemy zobaczyć jak kiedyś żyli ludzie i częściowo w muzeum bursztynu.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

15. Litewskie Muzeum Morza w Kłajpedzie

Litewskie Muzeum Morza
źródło: Algirdas / Wikipedia

To była prawie całodzienna wycieczka. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Polecamy również jedzenie w muzeum morskim. Bardzo ciekawa morska ekspozycja tematyczna. Ciekawe doświadczenie na temat ryb, pingwinów, fok. Wszystko wygląda na nowe po rekonstrukcji sprzed kilku lat. Oprócz akwariów z różnymi rybami, znajdują się tu wspaniałe eksponaty życia morskiego, muszle itp.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

16. Zamek Dolny w Wilnie

Zamek Dolny w Wilnie
źródło: Pofka / Wikipedia

Wspaniałe miejsce. 7 Euro wynosi wstęp, dzięki czemu otrzymujemy ponad 2 godzin zwiedzania. Jest tutaj wieża z której można podziwiać panormaę miasta. Dużo eksponatów.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

17. Wieża telewizyjna w Wilnie

Wieża telewizyjna
źródło: Marcin Białek / Wikipedia

Miłośnicy mocnych wrażeń koniecznie powinni odwiedzić wileńską wieżę telewizyjną. Wykonana została z żelbetonu w czasach radzieckiej okupacji. Wieżę wzniesiono na wysokość ponad trzystu metrów. Miała być symbolem radzieckiej siły. Ogromny kolos miał przyćmić swoją potęgą piękno wileńskich kościołów. Warto się tam wybrać choćby i po to, by na szczycie wieży wypić dobrą kawę podziwiając przy tym rozległą panoramę miasta. Przy okazji można się też chwilę zamyślić nad trudną historią Litwy, która przecież jest tak bardzo podobna do historii Polski.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

18. Ogród Botaniczny w Kownie

Ogród botaniczny Kowno
źródło: Creative / wikipedia

Wspaniałe miejsce na spacer. Można spędzić tutaj kilka ciekawych godzin podziwiając naturę. Jest tutaj również szklarnia. Bilet wynosi 3 Euro.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

19. Park dinozaurów Radailiai

park dinozaurow
źródło: www.viator.com

Park dinozaurów to kompleks różnych rozrywek. Poświęcony jest głównie dinozaurom. Niektóre z nich wyposażone są w czujniki ruchu, wydają dźwięki i poruszają się, gdy przechodzisz obok. Na dinozaurach można jeździć i robić ciekawe zdjęcia. Ale oprócz dinozaurów, park oferuje mnóstwo rozrywki. Ciekawe było zobaczenie filmu 5D.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

20. Park Verkiai

Park Verkiai
źródło: Wojsyl / Wikipedia

Mnóstwo natury idealnej do wędrówek i pikników. Ten park jest niesamowity, doskonale łączy przyrodę, las, potoki, małe wodospady i wzgórza. Uwielbiam to miejsce. Chodziłabym tu pieszo i jeździłam na rowerze w każdej chwili. Najlepiej dostępny park przyrodniczy w Wilnie.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

21. Delfinariumas

Wspaniały pokaz delfinów. Świetna praca zespołowa zwierząt i ludzi. Przy wejściu do delfinarium obsługa była bardzo miła – dwie młode panie były bardzo uprzejme. Polecam wszystkim.

rzeczy do zrobienia przed śmiercią

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

22. Dziewiąty Fort w Kownie

Dziewiąty fort
źródło: Zairon / Wikipedia

Dziewiąty Fort był jednym z najstraszliwszych miejsc, gdzie ludzie ginęli tylko dlatego, że byli Żydami. Muzeum jest bardzo dobrze wykonane. Dużo informacji, bardzo rzeczowych dotyczących historii fortów, w tym wykorzystania ich jako obozu koncentracyjnego. Smutne miejsce. Potrzeba co najmniej 2 godziny na wizytę. Nawet jeśli chcesz zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć imponujący pomnik i przeczytać tabliczki, warto poświęcić swój czas.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

23. Regionalne smaki i zapachy

cepeliny
źródło: Piotr Rokita / Flickr

Litwa to przede wszystkim charakterystyczne jedzenie. Każdy turysta odpoczywający w tym kraju powinien choć raz skosztować wyśmienitych kołdunów. Jest to tradycyjna litewska potrawa, choć kołdunów można spróbować także w niektórych regionach wschodniej Polski. Inną ciekawą potrawą są cepeliny – ziemniaczane pyzy, których wypełnieniem jest mięsny farsz.

24. Aquapark w Druskienikach

Druskininkai park wodny
źródło: Arz / Wikipedia

Najlepsze do odwiedzenia rano. Wtedy można spróbować wszystkiego i nie czekać w kolejce. Ładne miejsce, z dużymi basenami. Spędziliśmy wspaniały czas. Baseny dla wszystkich grup wiekowych. Ładna restauracja z przekąskami. Dziecięca część jest świetna, woda jest ciepła, więc dobra również dla niemowląt.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

25. Kościół św. Anny w Wilnie

Kościół św. Anny w Wilnie

Jest to piękny kościół. Dodaje życie i koloryt okolicy. Obok kościoła św. Anny stoi słynny pomnik Adama Mickiewicza, uważanego za poetę narodowego w Polsce, na Litwie i Białorusi. Jest prawdziwą perełką architektoniczną Wilna. Kościół jest arcydziełem późnośredniowiecznego gotyku. To, że przetrwał ostatnie 500 lat, jest cudem.

(Zobacz gdzie to jest na mapie)

tekst powstał przy współpracy partnera